Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
Úložná zařzení Článek Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 6. 2018 03:00 29

Seznam kapitol

1. Samsung 970 Pro a Evo 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy - body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a vliv teploty na výkon 11. Praktické testy 12. Závěr

Samsung uvádí nástupce svých nejvýkonnějších SSD pro uživatelský segment. Řada disků 970 přichází s vyšším výkonem, ale hlavně vyšší životností a výdrží. Levnější 970 Evo má čipy TLC se SLC cache, dražší Pro nabízí MLC. Řadič Phoenix také nabízí další nové funkce. Vyplatí se upgradovat?

Reklama
Reklama

Představení disků

SSD formátu M.2 nabízí dvojí instalaci – jako samotný SSD M.2 disk, anebo jako karta pro PCI-E karta díky adaptéru. Adaptér je brilantně jednoduchý, najdete na něm pár pasivních součástek a konektory M.2 a mSATA. Také trasy PCI-E linek jsou zřetelně vidět. Na fotografii je můj nový adaptér i-tec, nejlevnější z levných – za 358 Kč s DPH jej můžete mít na Mironetu (mám odtamtud). Můj starší Silverstone stojí skoro dvakrát tolik a odvede stejnou práci.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

V jednoduchosti je krása. Samotný disk je v podstatě jednoduchý. V případě 512GB i 1TB Pro verze, najdeme na přední straně PCB dva 16nm 64vrstvé MLC V-NAND čipy od Samsung. Každý má kapacitu 256 nebo 512 GB, maximem disku Pro je 2× 512 GB, Evo umí kapacitu až dvojnásobnou. Evo také používá jiné čipy, TLC V-NAND mají kapacitu jen 250 nebo 500 GB. Malý čip uprostřed nahoře je paměť DDR4 s kapacitou 512 MB.

Disky Samsung 970 Evo a Pro
Disky Samsung 970 Evo a Pro

Disk 970 Pro
Disk 970 Pro

Disk 970 Evo
Disk 970 Evo

Velký čip napravo je ARM procesor označovaný jako Phoenix kontrolér. Zajímavostí je, že jde už o třetí generaci čipu. První byl Polaris, druhý Photon (asi jen prototyp) a třetí je Phoenix. Konkrétně jde o čip S4LR020, jenž je srdcem celého disku, PCI-e převodníkem a také ARM procesorem s pěti jádry. Zajímavé také je, že Polaris na discích 960 nepotřeboval přídavnou paměť, ale měl ji v sobě. U čipu Phoenix je opět paměť samostatně na disku. Proti Polarisu má také Phoenix kovový rozvaděč tepla, což by mělo přispět k vyšší stabilitě výkonu. Samsung uvádí, že s funkcí Dynamic Thermal Guard a chlazením čipu Phoenix dosáhl stabilnějšího přenosu dat na disk o téměř 30 procent.

Čip Samsung Phoenix
Čip Samsung Phoenix

Balení disku

Disky se prodávají v klasickém „retail“ balení, tedy v pěkné krabičce s potiskem. Krabička je malá, najdete na ní ale vše co potřebujete vědět – hlavně kapacitu a klasické informace o výkonu a použitých čipech. Uvnitř je bytelná plastová kazeta s manuálem a diskem. Plast je dvojitý a disk je velice dobře chráněn. Tohle balení vydrží hodně drsné zacházení. Kromě manuálu a disku není v balení už nic. Vše vidíte na obrázcích.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning