Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
Úložná zařzení Článek Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 6. 2018 03:00 29

Seznam kapitol

1. Samsung 970 Pro a Evo 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy - body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a vliv teploty na výkon 11. Praktické testy 12. Závěr

Samsung uvádí nástupce svých nejvýkonnějších SSD pro uživatelský segment. Řada disků 970 přichází s vyšším výkonem, ale hlavně vyšší životností a výdrží. Levnější 970 Evo má čipy TLC se SLC cache, dražší Pro nabízí MLC. Řadič Phoenix také nabízí další nové funkce. Vyplatí se upgradovat?

Reklama
Reklama

Závěr

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Rok po uvedení disků řady 960 přichází Samsung s mírně inovovanou sérií 970. Ta přináší nejen nový kontrolér Phoenix a zmodernizovanou strukturu disků (cache DDR4 místo DDR3), ale hlavně změny v kapacitách. Drahý disk 970 Pro s čipy MLC nabízí už jen kapacitu 1 TB jako max, loňská řada měla i kapacitu 2 TB. Asi se kvůli ceně neprodávala moc dobře, takže ji letos Samsung neuvádí. Pokud chcete 2TB SSD, nezbývá než 970 Evo s čipy TLC. Rozdíl mezi modelem Pro a Evo je stejný jako vloni, základní parametry jsou podobné, Evo je podstatně levnější a slabší v dlouhodobém zápisu. Pro hráče je řada Evo plně dostatečná, profesionál bude muset sáhnout po modelu Pro s plným zápisem nad 2 GB/s po celém objemu disku.

Jelikož už loňská řada 960 narážela na možnosti rozhraní PCIe 3.0 x4, je jasné, že výkon nebylo kam posouvat. Čtení až 3,5 GB/s a zápis 2,7 GB/s už jsou hodnoty, které nemají kam růst. Pokud potřebujete brutální výkon v zápisu i čtení, pro práci s 4K videem nebo podobně, nezbývá než osadit více disků do RAID. Pole ze Samsungů 970 Pro jistě uspokojí každého. Pro domácí použití, práci a zpracování dat jsou ale možnosti jednoho modelu 970 pro plně dostatečné. Samsung zapracoval hlavně na výdrži disků, 1TB model 970 Pro zvládne zapsat až 1200 TB, vloni u 960 Pro to byla polovina.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Konkrétní hodnocení modelu 970 pro je tedy zřejmé, jde o nejvýkonnější M.2 disk na trhu. Svého loňského předchůdce sice ve výkonu překoná jen lehce, nabízí ale víc. Nový řadič s chladičem slibuje vyšší odolnost vůči vysokým teplotám, vyšší a stabilnější přenosy dat a delší životnost. Také cena je víceméně podobná, pokud tedy dnes kupovat 1TB úložiště v této třídě s MLC čipy, berte model 970 Pro.

Druhý disk 970 Evo je slušným zástupcem střední, vyšší třídy. Je to jednoznačně nejvýkonnější TLC disk na trhu. SLC cache je funkční, po vyčerpání přenosové rychlosti zápisu klesne na stále solidních 600 MB/s. Rychlost čtení je skvělá, také cena je solidní. Pokud se vám Evo líbí, počítejte ale s tím, že TLC čipy mají právě tuto vlastnost a pro dlouhodobý zápis to disky nejsou.

Pokud se rozhodnete kupovat SSD disk z nejvyšších kategorií, pokud tedy pominu brutálně předražený Intel Optane, nabízejí Samsungy 970 highendovou alternativu číslo jedna. Já testoval 500GB verze, u nichž stojí Evo 5800 korun a Pro 8300 korun. Hlavně Evo je svou cenou hodně zajímavý, Pro je tradičně drahý. Dvojnásobné kapacity vyjdou také na dvojnásobnou cenu. Chcete li to nejlepší, není co řešit – Samsung 970 to nabízí.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Za nejvýkonnější M.2 disk na trhu, nejvyšší ocenění redakce produktu pro nadšence!

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Disky do testu zapůjčil Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning