Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
Úložná zařzení Článek Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 6. 2018 03:00 29

Seznam kapitol

1. Samsung 970 Pro a Evo 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy - body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a vliv teploty na výkon 11. Praktické testy 12. Závěr

Samsung uvádí nástupce svých nejvýkonnějších SSD pro uživatelský segment. Řada disků 970 přichází s vyšším výkonem, ale hlavně vyšší životností a výdrží. Levnější 970 Evo má čipy TLC se SLC cache, dražší Pro nabízí MLC. Řadič Phoenix také nabízí další nové funkce. Vyplatí se upgradovat?

Reklama
Reklama

SLC cache a vliv teploty na výkon

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

S příchodem levnějších čipů TLC se bohužel dostavila jedna špatná vlastnost těchto čipů, žalostný výkon v zápisu. Když budu hodně kritický, dostali jsme se po letech rychlých disků zpět do dřevních dob prvních SATA SSD, a to nepřeháním. Po namlsání rychlostmi dalece nad 1 GB/s u většiny NVMe SSD nás hodnoty zápisů TLC čipů kolem 250 MB/s vrací tvrdě na zem. Stali jsme se obětí výrobců, kteří chtějí vyrábět levná SSD na bázi TLC. Spousta lidí to netuší, výrobci většinou tuto negativní vlastnost raději nikde neuvádí. Samsung ji uvádí a za to mu patří poklona. Řešením problému, je částečně SLC cache. TLC čipy se po určitou kapacitu chovají jako SLC čipy, zapisují tedy jen jeden bit místo čtyř najednou.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Jak už jsem řekl, většina disků s TLC po vyčerpání SLC cache klesne se zápisem na hodnoty 250 MB/s. Výjimkou byl nedávno testovaný ADATA A1000, který drží hodnoty kolem 500 MB/s. Také Samsung 970 Evo na tom není špatně, dle výrobce by měl držet hladinu 600 MB/s. Měření dávají Samsungu za opravdu, po vyčerpání 4GB SLC kapacity, klesla hodnota zápisu z 2,3 GB/s na 600 MB/s. Druhý screen je průběh disku Pro, který zapisuje po celé ploše kolem 2,1 GB/s. Mírný pokles ke konci je způsoben nějakou vyšší mocí.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Po zatížení disku (disk se nezatěžuje čtením, ale zápisem) teplota obou variant rychle stoupá. Z klidových 33 °C až na 70–74 °C. Disk poté už udržuje stabilní teplotu, o což se stará ochranná funkce Thermal Guard. Ani u jednoho nedochází s vysokou teplotou k omezování výkonu, hodnoty zápisu jsou stabilní po celé kapacitě disku. Výrobce uvádí, že disk začne omezovat výkon až při dosažení 90 °C, to je ale hodnota dosažitelná leda v notebooku uprostřed léta, na desktopu se mi disk více než vidíte na obrázcích zahřát nepodařilo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning