Samsung SM951 256GB: Nejrychlejší M.2 SSD disk na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung SM951 256GB: Nejrychlejší M.2 SSD disk na trhu

Samsung SM951 256GB: Nejrychlejší M.2 SSD disk na trhu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 10. 2015 03:00 49

Seznam kapitol

1. Samsung SM951 – Výkon, který jen tak nekoupíte 2. PCI-E nebo M.2 (SATA Express) 3. Balení disku 4. Představení disku 5. Testovací sestava a specifikace 6. Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0
7. Testy malých souborů (nejdůležitější) 8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy - body 11. Start Windows, shrnutí výkonu 12. Závěr

Je až k neuvěření, že SSD disk velikosti USB „flešky“ je nejrychlejším SSD vůbec. Sehnat ho není úplně jednoduché, ale dá se to. Na běžný trh navíc brzo dorazí i verze pro NVMe a ta nastaví laťku výkonu opět výše. Zkusili jsme i to, jak se liší jeho výkon v konektoru M.2 připojeném přes můstek na desce a při připojení přímo k procesoru přes PCIe.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Samsung SM951 – Výkon, který jen tak nekoupíte

Před nějakým časem, jsme testovali jednoznačně nejvýkonnější SSD PCI-E disk na současném trhu pro domácí desktop. Intel SSD 750 je doslova brutální drtič, o tom není pochyb. Neuvěřitelný výkon je ale vykoupen i velkými nevýhodami. První je cena, kdy nejlevnější verze s kapacitou 400 GB stojí 11 000 Kč a druhým problémem je omezená funkčnost na některých platformách. Na starší desky zapomeňte zcela, a z nových platforem byla dlouho v podstatě jedinou možností drahá X99 Express a procesor do LGA 2011-v3, což také není levná záležitost. Dnes už je situace lepší, platforma Z170 a Skylake už je také solidně připravená, ovšem také nevyjde zrovna levně, a speciálně to platí v případě, že byste museli upgradovat třeba z jinak výkonem stále aktuální LGA1150.

Pokud zkrátka nemáte platformu k tomu, aby vám NVMe disk běžel naplno, nezbývá než se poohlédnout po AHCI disku, ovšem připojeném jinak než skrze rozhraní SATA. Takový disk jsem také před nedávnem otestoval, šlo o Kingston Predator v provedení M.2 provedení, ale osazený na kartě do PCI-e. Toto konkrétní řešení se nám líbilo, výkon byl až dvojnásobný proti běžným diskům SSD pro SATA, a univerzální použití v M.2 nebo PCIe je skvělé. Našla se ale i negativa – disk je vybaven jen řadičem PCIe 2.0, což ho brzdí a ani u něj není cena zrovna lidová (480 GB za 16 000 Kč). Řešení je to dobré, ale existují lepší, a dokonce stojí méně peněz.

Samsung SM951 - legendární drtič všech SSD na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz
Samsung SM951 - legendární drtič všech SSD na trhu

Nejrychlejším diskem na trhu, tedy pokud pomineme rozhraní NVMe, je stále totiž AHCI disk od Samsung. Určitě mnozí z vás četli na začátku roku slavnou recenzi na Anandtech a později i jinde. Ta vzbudila senzaci, disk velikosti USB klíčenky s tak brutálním výkonem, že si mnozí mysleli, že je v testovací metodice chyba. Žádný jiný SSD disk na trhu se k hodnotám tohoto „drobka“ ani vzdáleně nepřiblížil. Problém byl ten, že všichni disk chtěli, ale ten se nedal koupit až do léta. První vzorky v recenzích byly jen vzorky.

Samsung ohlásil dostupnost až někdy na začátek července. Ale byl v tom opět zádrhel. Disk byl určený striktně OEM trh notebooků a bylo zakázáno jej prodávat na běžném trhu. Tato situace sice trvá dodnes, ale o co je zájem, vždy někdo začne prodávat. Disk už můžete pořídit, sice ne v úplně klasických obchodech, ale sehnat se bez problémů dá. Ani jeho cena není nijak závratná, dokonce je nižší než u konkurenčních (běžně dostupných) disků. Za 256 GB zaplatíte kolem 5000 Kč s DPH a za 512 GB 9500 Kč. Ceny jsou tedy levnější než u podobných disků Kingston nebo Intel. Pokud jste dosud nekoupili a máte zájem, v chvíli se už asi vyplatí počkat, brzy přijde lepší verze.

NVMe, nebo AHCI?

Srovnání NVMe a AHCI disků SM951 - zdroj internet
i Zdroj: PCTuning.cz
Srovnání NVMe a AHCI disků SM951 - zdroj internet

Samsung totiž před několika dny ohlásil masovou dostupnost verze NVMe, která proběhla testovacím kolečkem nejvýznamnějších IT serverů někdy v létě. Podle všeho bude možné disk koupit už příští měsíc, v tuto chvíli jej zatím nikde v obchodech nemají (možná se pletu, ale zatím jsem ho nenašel v ČR skladem). Ve Velké Británii jej ale už s klidem pořídíte, stejně tak i v Německu. Pokud tedy máte zájem, stačí objednat – cena je solidních 160 EUR (4300 Kč) za 256 GB.

Nyní ale k rozdílům AHCI a NVMe verze. U prvotních vzorků pro recenze byly disky rozdílné i fyzicky (některé čipy byly u NVMe navíc). Stávající revize jsou k nerozeznání. Musíte si tedy pomoci studiem štítků. Samsung nám to neulehčil a slovo NVMe na disku nenajdete, musíte luštit dle kódu. NVMe verze má označení MZVPV a AHCI verze MZHPV. Rozdíl je v písmenech V a H. To je jediný poznávací a také objednávací znak. Dobře si ověřte, zdali objednáváte správnou verzi, kterou chcete. Pokud máte moderní platformu, určitě neberte AHCI disk, ale rovnou objednejte NVMe. Ta sice nemá násobně vyšší výkon, ale v určitých situacích je o notný kus výkonnější, byť papírově mají obě verze stejné parametry. Pokud budete disk používat v notebooku nebo starší sestavě, AHCi vám bude stačit. Já mám ten svůj AHCI právě v notebooku a do testovací sestavy mám objednaný s rozhraním NVMe.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama