PCTuning Článek

Samsung SM961 (256 GB) – OEM verze 960 PRO v testu

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 10. 2016 01:00 26 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Samsung SM961 (960 Pro) NVMe 2. Nové technologie SM961 a 960 Pro 3. Pozor na firmware! 4. Představení disku 5. Testovací sestava a specifikace 6. Testy malých souborů (nejdůležitější)
7. Testy malých souborů (důležité) 8. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 9. Syntetické testy – body 10. Start Windows a shrnutí výkonu 11. Závěr

V těchto dnech přichází na trh dva zajímavé M.2 NVMe disky od Samsungu. První je retail model 960 Pro, nástupce modelu 950 Pro. Druhý je pak tentýž disk, ovšem v OEM provedení – je krapet levnější, ale má několik zásadních nevýhod. Přináší ale výrazné zrychlení oproti minulé generaci a jeho výkon nemá konkurenci.

Reklama
Reklama

Samsung SM961 (960 Pro) NVMe

Poslední rok jsme otestovali všechny SSD (M.2) disky Samsung. Nejprve jsme zkusili verzi SM951 AHCI, poté i trojici NVMe verzí téhož modelu SM951 (test zde). Šlo ale o OEM disky, které mají několik zásadních omezení, a nejsou tedy pro zcela běžné uživatele. Samsung se dlouho zdráhal uvést tyto disky s tímto výkonem i do retailu, ale nakonec povolil (po dvou letech).

Novinkou, konečně přinášející výkon SM951 i do retailu, je model 950 Pro. Ten se objevil v prvních obchodech někdy v říjnu loňského roku, od listopadu se prodává i v Čechách. Cena je v podstatě stejná s SM951, i když jde o modernější a také papírově o něco rychlejší disk. Novinkou je samozřejmě podpora NVMe u obou kapacit disků, už žádný jiný standard není. AHCI verzi koupit nelze.

Kapacity jsou jen dvě, 256 GB a 512 GB. Větší je samozřejmě rychlejší (v zápisu), a větší kapacita je vždy lepší. Ovšem je dražší, což je samozřejmé. Nabízí ale jednu zásadné věc – oficiální retail podporu.

To znamená, že existuje běžný ovladač na webu výrobce pro systémy Windows, a hlavně uživatelská aplikace k disku. V ní je možné disk sledovat, upgradovat firmware a kompletně ho spravovat. Tímto se Samsung přiblížil běžným zákazníkům, a odlišil své OEM disky od retailových. Tento trend pokračuje u v roce 2016, s disky SM961 a 960 Pro.

Někdy během léta Samsung na OEM trh vypustil SM961 a také PM961. Šlo o předzvěst retail disků, která je ale postavená na stejných komponentách. Jde ale o OEM řešení, nečekejte tedy žádný speciální ovladač ani podpůrnou aplikaci.

Také upgrade firmware je složitější, zákaznický software běžně dostupný neexistuje. Výkon je ale téměř stejný jako u 960 Pro a 960 Evo, které dorazí na český trh každým dnem. Test OEM disků nám tedy napoví jaký výkon bude u retail verzí. Co vše nového disky přináší, si povíme až v následující kapitole – je toho hodně.

Nejprve se podívejme na srovnání disků. Jelikož musíme srovnávat s modely SM951 a 950 Pro, nejlépe to uděláme tabulkou. Podívejme se detailně na 512 GB kapacitu nového disku 960 Pro (Evo) a SM961 (PM961) ve stejné kapacitě. Nové disky mají zcela nový kontrolér Polaris, více si o něm řekneme v další kapitole, změny jsou zajímavé. retail disky 960 mají také na zadní straně jakýsi chladič už z výroby (OEM nikoliv).

Je podporována nová verze protokolu NVMe, a narostla také vyrovnávací paměť na 1 GB DDR3, starší disky mají poloviční kapacitu DDR2. Nové jsou také použité paměťové čipy, jde o V-NAND (3D čipy) s 48 vrstvami. Vyšší model má MLC čipy a levnější TLC. K velkému nárůstu výkonu došlo u všech disků nové generace. Model 950 Pro měl čtení jen 2500 MB/s, novinka 3500 MB/s. Je to ale trochu marketing, jak uvidíte v další kapitole. Důležitá je také doba záruky, u retail disků je to pět let a u OEM jen tři roky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning