Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu | Kapitola 35

Adam Vágner

Adam Vágner

17. 1. 2020 03:00 24

Seznam kapitol

1. Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT 8GB: parametry 2. Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: konstrukce 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Battlefield 1 8. F1 2018 9. Fallout 4 (Win 10) 10. Far Cry 5 11. GTA V 12. Metro Last Light Redux 13. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12) 14. The Witcher 3: Wild Hunt 15. Metro Exodus 16. Shadow of The Tomb Raider 17. World of Tanks 1.5.1 18. The Division 2
19. Boost v AvP: performance mode 20. Boost v F1 2018: performance mode 21. Boost v Metro LL: performance mode 22. Boost ve World of Tanks: performance mode 23. Boost v AvP: quiet mode 24. Boost v F1 2018: quiet mode 25. Boost v Metro LL: quiet mode 26. Boost ve World of Tanks: quiet mode 27. Teploty 28. Chování ventilátorů 29. Hlučnost 30. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 31. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 32. Výkon a poměr cena/výkon v rozlišení 1920 × 1080 33. Výkon a poměr cena/výkon v rozlišení 2560 × 1440 34. Výkon a poměr cena/výkon v rozlišení 3840 × 2160 (4K) 35. Závěrečné shrnutí

Nitro+ navazuje na tradici prémiových modelů Sapphire a v diskuzích i v řadě recenzí všichni hýří superlativy. Je to takový trumf v rukou příznivců Radeonů. Má nadstandardní výbavu zahrnující i velký tříslotový chladič s trojicí ventilátorů, který konkurenčním modelům zatápí. A k tomu všemu i celkem zajímavou cenu.

Reklama

Radeon Pulse RX 5700 XT, který jsme testovali loni, seženete za 10 700 korun. Testovaný model Nitro+ se prodává od zhruba 11 600 korun – a tu bezmála tisícovku navíc oproti Pulse na Nitro+ nějak nevidím. Ano, je tu o třetinu větší chladič a tři větráky místo dvou a jsou tu adresovatelné barevné RGB LED a o pár desítek megahertz vyšší takty, jenže přidaná hodnota té tisícovce navíc neodpovídá. Ale to je asi zbytečné řešit, je celkem běžné, že za tři stovky na součástkách navíc si výrobce na produkt přirazí tisícovku, Sapphire je v tomto ohledu vlastně ještě celkem skromný.

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pak je tu ještě výše taktované Nitro+ Special Edition s označením 11293-05. A tomu už se raději vyhněte u tohoto modelu už bych příplatek za skromný určitě neoznačil. Jeho cena začíná u nás na nějakých 12 150 korunách. Rovnou vám řeknu, že pokud chcete pořádný Radeon RX 5700 XT a jste ochotní proti referenční RX 5700 XT připlatit dva tiscíce s vidinou, že za to dostanete pořádnou kartu, měli byste řaději přidat ještě o pět stovek víc na nedávno testovaného Strixe od Asusu.

Navenek jsou obě karty zhruba stejně velké a vypadají podobně, ale Strix má podstatně větší pasiv, a pokud výrobce vysloveně nezpacká odvod tepla od GPU nebo nepoužije mizerné větráky, právě plocha žebrování rozhoduje o tom, jak bude karta hlučná.

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejlépe to jde demonstrovat asi na pohledu zezadu – u Nitro+ žebrování pasivu začíná až pod úrovní plastového krytu, zatímco u Asusu jde žebrování ještě jeden centimetr pod kryt (to je vidět na pohledu zboku) a také je o něco širší. Znát je to, už když obě karty vezmete do ruky a potvrdila mi to i váha – Strix je těžší o víc než čtvrt kila. A má i kvalitnější ventilátory, ze kterých se neozývají žádné pazvuky, takže pokud budete chtít opravdu tichý Radeon, nejspíš vám nezbude než připlatit.

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Ale ne každý je taková fajnovka. Do běžných sestav s nějakým mainstreamovým chladičem procesoru a levnějšími ventilátory nemá smysl na Strixe přeplácet, protože systémové chlazení a chlazení procesoru bude ve špičkách možná i hlučnější než testovaná karta. Ale pokud máte odhlučněnou skříň za tři tisíce s ventilátory na 600 ot./min, monstrózní chladič procesoru a zdroj s certifikací 80 plus gold, zkrátka investovali jste několik tisíc navíc, aby to byl počítač co nejtišší, sáhněte už raději po tom předraženém Strixu.

Ale zpět k testovanému levnějšímu modelu Nitro+ RX 5700 XT (11293-03). Nedá se říct, že bych byl z této karty vysloveně nadšený podobně jako z nedávno testované Pulse RX 5500 XT. Čekal jsem přinejmenším podstatně nižší hlučnost. Ta mi vychází jen lehce nadprůměrně, takže vážně přemýšlím, jestli jsem někde při měření hlučností neudělal chybu.

Kartu jsem si půjčoval s tím, že je to asi jediná RX 5700 XT, které to zlaté ocenění můžu dát, a chtěl jsem jí ho dát. Měl jsem jej už v závěru pod článkem, jenomže když jsem to chtěl nějak zdůvodnit, zamotával jsem se do toho a čím víc jsem se nořil do naměřených výsledků a srovnával s jinými modely, tím méně důvodů, proč Nitro+ to ocenění dát, jsem viděl a tím hůře jsem to dokázal obhájit. Ale třeba mě ještě v diskuzi přesvědčíte a výjimečně to dodatečně změním.

Poměr cena/výkon je o poznání horší než u řady jiných karet s obdobným výkonem. V podstatě stejný výkon můžete na o něco horším Pulse pořídit o tisícovku levněji. Po stránce hlučnosti mi Nitro+ vychází spíše jako mírný nadprůměr (byť to kazí spíš software AMD než hardware Sapphire). V grafech s hlučností ale máme řadu výkonnějších karet, které jsou na tom podstatně lépe.

Mezi Radeony RX 5700 XT je to bez u nás bez debat asi nejatraktivější volba, protože většina modelů je na tom s hlučností o poznání hůře, ale když se podíváte do grafů a srovnáte i s jinými modely než RX 5700 XT, tato karta mezi nimi nikde a ničím nevyniká.

Pokud budeme Nitro+ hodnotit s továrním nastavením tak, jak přišla od výrobce (na tichém BIOSu!), aniž byste si museli půl dne hrát s nastavením regulace, je to asi nejatraktivnější RX 5700 XT, kterou u nás můžete pořídit. Nabízí nejzajímavější kombinaci vlastností – má vysoký výkon, není ani moc hlučná, ani příliš drahá, má solidní výbavu, chladič s velkou rezervou, nemá nikterak vysoké teploty a má i pro někoho atraktivní blikátka. Jiné, i dražší RX 5700 XT, které pořídíte za podobnou cenu, jsou v továrním nastavení obvykle hlučnější, někdy i výrazně. Jediná karta, která byla v testech mnohem tišší a připadá mi výrazně lepší, tedy Strix RX 5700 XT, je zase nehorázně drahá – natolik, že si neumím představit, že ji koupí někdo jiný než fanoušek AMD a Asusu.

Pokud jste pevně rozhodlí koupit Radeon RX 5700 XT, Nitro+ by mělo být na prvním místě mezi kartami, ze kterých budete vybírat. Proto jí udělím hodnocení. Ale zlato to nebude.

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT (11293-03-40G)
KLADY
Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
teploty čipu i komponent V zátěži není zrovna tichá
výkonný chladič výrazně dražší než RX 5700 XT v referenčním provedení
bez zátěže neslyšná, v zátěži nepříliš hlučná horší poměr cena/výkon

FreeSync i na HDMI

 
výbava karty  
vynikající vlastnosti za dobrou cenu  
Orientační cena s DPH: 11 550 Kč

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT mezi ostatními modely RX 5700 XT vyniká tím, že nabízí kombinaci dobrých provozních vlastností a příznivé ceny, proto od nás dostává stříbrné ocenění.

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení Sapphire Nitro+ RX 5700 XT do testu děkujeme společnosti Alza.cz

Sapphire Nitro+ RX 5700 XT: jasná volba za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama