Asus ROG Strix RX 5700 XT: Když chcete špičkový Radeon
Seznam kapitol
Dnes k již otestovaným Radeonům RX 5700 XT přidáme jeden z nejlepších Radeonů s čipem Navi, které můžete u nás pořídit – model z řady ROG Strix od Asusu. Nabízí kvalitní a velmi výkonný 2,7slotový chladič, špičkové provozní vlastnosti ani jeho cena není ve srovnání s jinými nereferenčními RX 5700 XT tentokrát zase tak zlá.
Radeony RX 5700 jsme si před pár měsíci představili v článku Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji. Na tomto místě už jen zopakuji, že jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.
Radeony 5700 a 5700 XT jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. I samotné AMD je staví proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56. Právě starší Vegy nové Radeony RX 5700 nahradily. Nejvýkonnějším Radeonem zůstává i nadále oficiánlě Radeon VII, který už ale v našich obchodech nekoupíte.
Karty mají ve specifikacích troje takty base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.

Asus ROG Strix RX 5700 XT O8G – parametry karty
Dnes se podíváme na špičkový model RX 5700 XT od Asusu ROG Strix RX 5700 XT O8G. V současnosti je to asi nejlépe vybavený Radeon RX 5700 XT, který u nás můžete pořídit. Vedle špičkového chladiče s kvalitními ventilátory nabízí i nadstandard v podobě duálního BIOSu, možnosti regulovat přímo z karty i systémové ventilátory.

U výkonnějších modelů z řady ROG Strix je obvyklé, že jsou vybavené dvěma BIOSy. Standardně je nastavený výkonnější P mode, ve kterém jsou nastavené vyšší takty, vyšší power limit a vyšší otáčky ventliátorů, Q mode by měl být o něco pomalejší i tišší. Přepíná se DIP switchem u záslepky.

Takty se u obou BIOSů liší spíše kosmeticky, největší rozdíl je v základním taktu, na který se karta ale za běžných okolností nedostává. Takty jednotlivých BIOSů jsou následující:
- Q mode: základní takt 1730 MHz, herní takt 1870 MHz, takt s boost 1980 MHz
- P mode: základní takt 1770 MHz, herní takt 1905 MHz, takt s boost 2010 MHz.
Takto se karta hlásí s úspornějším BIOSem v Quiet mode, na kterém budeme testovat (hlavně kvůli tomu, že výkon je prakticky stejný, ale karta má lepší provozní vlastnosti, především výrazně nižší hlučnost).





Asus ROG Strix RX 5700 XT O8G
Z podporovaných technologií výrobce upozorňuje na chladič s technologií max contact (precizně opracovaná základna pro lepší kontakt s grafickým čipem), autoextreme, což je automatizovaný proces výroby, podporu Aura Sync, což je ekosystém Asusu pro podsvícení komponent pomocí RGB LED, dále na unikátní ventilátory s prstencem po obvodu lopatek, který pomáhá dosáhnout vyššího tlaku, duální BIOS a software GPU Tweak pro monitoring a přetaktování karty. V příslušenství je jen stručná instalační příručka, dva pásky z oboustranného suchého zipu pro uspořádání kabelů.