Seagate Firecuda 530 2 TB – Pekelně rychlé SSD pro M.2
Článek Seagate Firecuda 530 2 TB – Pekelně rychlé SSD pro M.2

Seagate Firecuda 530 2 TB – Pekelně rychlé SSD pro M.2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 10. 2021 10:40 8

Seznam kapitol

1. Seagate (zatím) nešetří, právě naopak 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Minule jsme testovali levný a osekaný disk až na dřeň. Dnes si spravíme chuť tím nejrychlejším diskem na trhu, vskutku brutální Firecudou 530 od Seagate. Impozantní výkon, přibalený chladič a kompatibilita s PS5. Co víc si přát.

Reklama
Reklama

Na 3D TLC discích mne nejvíc zajímá SLC cache. Než se na ní podíváme blíže, zastavme se u měření teploty. Hlavní znak tohoto disku je chladič z výroby. To jistě bude mít znatelný vliv na teploty disku.

Seagate Firecuda 530 2 TB – Pekelně rychlé SSD pro M.2

Disk bez chladiče dosahuje při intenzivním zápisu teploty až 100 °C. Osazení chladiče z výroby je dobrý krok a už při pohledu na počet čipů na disku, to bylo jasné. Teplota chladiče dosahuje maximálně 70 °C. Nedochází k omezování výkonu, jelikož nebylo dosaženo teploty pro Throttling. Ten má několik stupňů. První varování je nastavené na 82 °C, druhé varování je 85 °C. Po dosažení těchto hodnot, disk začne omezovat výkon. Plný výkon se vrátí s teplotou 78 °C. To říká datasheet. Ideální pracovní teplota je 64 °C.

Seagate Firecuda 530 2 TB – Pekelně rychlé SSD pro M.2

Čtenáři chtějí vidět i hodnoty SLC cache u zaplněného disku, což ale nelze simulovat nástroji, které běžně používám (zápis v AIDA 64 nebo HDTune). Tyto aplikace vždy přepisují celý disk v kuse. Nelze jej tedy částečně zaplnit a pak spustit test. Vyrobil jsem tedy souvislou řadu velkých archivů, které se kopírovaly na disk a já zaznamenal rychlost. Seagate říká, že SLC cache je třetina volné kapacity.

SLC cache u prázdného disku je asi 200 GB, což není málo, spíše lepší průměr. Rychlost se v SLC cache drží na 6,5 GB/s. Poté rychlost klesne na průměrné hodnoty 4,0 GB/s. Tam vydrží skoro až do konce disku. Posledních 400 GB se zapisuje rychlostí pod 1,5 GB/s. I to je paradoxně hodnota, které mnoho disků nedosáhne ani na začátku kapacity. Rychlost zápisu je nejvyšší, z NVMe disků co jsem v posledních letech testoval.

Seagate Firecuda 530 2 TB – Pekelně rychlé SSD pro M.2

Pro mnohé bude zajímavější chování SLC cache u zaplněného disku z poloviny. POZOR, graf ukazuje stejné měřítko ale zobrazuje jen 1 TB dat místo 2 TB u toho prvního. Plná rychlost 6,5 GB/s u "odpočinutého" disku vydrží jen několik sekund. Přibližně asi 5 GB. Pokud dál kontinuálně plníme disk, klesne zápis na 3,6 GB/s a vydrží tam za polovinu volné kapacity (zaplněnost celého disku 75 %). Několik posledních stovek GB už disk zapíše maximální rychlostí cca 1,5 GB/s.

V reálném provozu, a při zaplněnosti disku od 0 do 50 %, kdy budete občas zapisovat větší soubor, můžete vždy počítat s nabitou SLC cache a plnou rychlostí 6,5 GB/s. V případě velkých souborů, je i tak zápis mezi 3,6 a 4,0 GB/s velice nadprůměrný, s klidem řeknu i jeden z nejlepších na trhu.

Seagate Firecuda 530 2 TB – Pekelně rychlé SSD pro M.2
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning