Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!

Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope! | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 2. 2021 03:00 48

Seznam kapitol

1. Velká věc s velkými dopady 2. Vydělat na ztrátách druhých 3. Mravenci proti velkým broukům 4. Novodobí nájezdníci 5. Regulovat?

Už v minulosti internet projevil svou moc a sílu. V případě neuvěřitelného koordinovaného nájezdu proti hedgeovým fondům, které se snažily shortovat GameStop, demonstroval opravdovou sílu koordinované akce. Mnohem drsněji, než kdy předvedla jakákoliv skupina aktivistů!

Reklama

Hromadné nájezdy na vybrané cíle na trhu jsou novým jevem. Jejich síla se multiplikuje v množství malých investorů a riziko se v jejich počtu naopak rozpouští. Určitý návod už padl: Hledají cíle, které mají poměrně malé objemy obchodovatelných akcií a kde je možné vytvářet iracionální tlaky, které protihráče dostanou do nepříjemné situace a donutí ho dělat něco, za co hodně zaplatí. Mezi momentálními cíli zájmu r/WallStreetBets momentálně najdeme mimo GameStopu také Blackberry a AMC, což jsou, objektivně, také společnosti docela v úzkých. (AMC je největší řetězec amerických kin, která jsou po většinu roku 2020 zavřená.)

Anebo se stane něco jiného. Regulátor z Massachusetts řekl, že by NYSE měla „zastavit obchodování s akciemi GameStopu alespoň na třicet dní, aby situace vychladla“. Debata o tom, zda se v takových případech má do divokých nájezdů vložit regulátor, anebo ne, započala. „Je otázka, jak moc bláznivin budete tolerovat – a které blázniviny budete tolerovat,“ komentuje Matt Levine z Bloombergu.

Senátorka Elizabeth Warrenová konstatovala, že „celé roky se velké firmy, fondy i bohatí investoři chovali tak, že trh s cennými papíry je jejich kasino, kde jen ti ostatní platí cenu. Je na čase, aby se SEC a finanční regulátoři probudili a začali dělat svoji práci.“

Ale jakou vlastně práci? Regulaci pro všechny? Co chtějí dělat regulátoři? A co politici? To zatím není jisté.

To, co víme, je to, co chtějí dělat lidi z r/WallStreetBets. Dělají to veřejně, publikují to veřejně – a docela se u toho baví.

Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!
i Zdroj: PCTuning.cz

Což o to – chápu sympatie, které vzbuzují po celém světě, od Američanů, kteří přišli v roce 2008 o všechno, po Slavoje Žižeka, který v kauze GME vidí počátek rozpadu kapitalismu a na stará kolena čeká na druhý příchod světového socialismu.

Ale ta racionální část ve mě souhlasí si Michaelem Burrym: Internetem koordinovaný nájezd na akcie nějaké firmy není přirozený, rozbíjí to fundamentální ekonomickou logiku. Je to jako nájezd Vikingů, kteří si berou to, co jim podle jejich názoru patří.

GameStop, Blackberry i AMC stejně budou muset řešit svoje provozní problémy – jako obvykle. Jejich provozu se ta bouře kolem nich vlastně netýká. A to, co vypadá jako lidové povstání – kdopak ví? Třeba to skončí tak, že ti, kteří ho vyvolali, zbohatnou. A nechají svoje stoupence, pobavené a bez peněz, stát v bahně před branami: Tak, jako se to stalo mnohokrát předtím.

Kde kdo je přizván k dobrodružství války, jen málokterý užívá nakonec kořisti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama