Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!
i Zdroj: Pctuning
Internet Článek Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!

Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope! | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 2. 2021 03:00 48

Seznam kapitol

1. Velká věc s velkými dopady 2. Vydělat na ztrátách druhých 3. Mravenci proti velkým broukům 4. Novodobí nájezdníci 5. Regulovat?

Už v minulosti internet projevil svou moc a sílu. V případě neuvěřitelného koordinovaného nájezdu proti hedgeovým fondům, které se snažily shortovat GameStop, demonstroval opravdovou sílu koordinované akce. Mnohem drsněji, než kdy předvedla jakákoliv skupina aktivistů!

Reklama
Reklama

Pokud se nebojíte a máte dobrý odhad, můžete udělat neuvěřitelné obchody i ve špatných situacích. Bill Ackman z Pershing Square Capital Management na počátku roku 2020 odhadl, že se nepodaří zastavit příchod Covid-19 a že to bude mít destruktivní vliv na americkou ekonomiku. Proto za 27 milionů USD nakoupil CDS (Credit Default Swaps), tedy kontrakty pojišťující proti selhání investičních papírů, v celkovém objemu 64,7 miliardy USD. Byl to riskantní a potenciálně nákladný tah, který mu ovšem vyšel. Poté, co Covid-19 zasáhl USA a poptávka po CDS se zvedla, za pouhý měsíc vydělal na jejich opětovném prodeji 2,6 miliardy USD!

V případě toho, co se v pátek odehrálo kolem akcií amerického obchodního řetězce GameStop, šlo o snahu postavit se shortu akcií. Short akcií je typ obchodu, kdy brokerem zapůjčené akcie prodáte s tím, že je v určitou dobu zase nakoupíte a brokerovi vrátíte – a doufáte v pokles jejich ceny, což znamená, že vyděláte na rozdílu mezi dnešní vyšší hodnotou akcií a jejich budoucí nižší hodnotou. Pokud si dnes půjčíte akcii a prodáte ji za 10 dolarů s tím, že ji za měsíc koupíte zpět za 5 dolarů a vrátíte ji, vydělali jste 5 dolarů – to je princip. Shortování akcií je založené na tom, že si akcie půjčujete proti záloze (margin), obvykle platíte za tuto půjčku úrok a navíc máte omezený výnos, ale potenciálně neomezené ztráty. V případě, že akcie klesnou dobře, vyděláte. V případě, že ale hodnota akcií roste, musí prodejce dorovnávat svou zálohu (margin call) – a nakonec musí zapůjčené akcie vrátit, což znamená, že může skončit v potenciálně neomezené ztrátě. 

A „potenciálně neomezené ztráty“ jsou přesně to, co se rozhodla provést profesionálním investorům skupina r/WallStreetBets z Redditu. Jejich finanční průzkum zjistil, že hedgeové fondy masivně vsadily proti GameStopu, kterému se objektivně v poslední době nedaří: Covid, vzestup digitální distribuce her a podobně. Na počátku roku 2020 měly akcie GameStopu hodnotu méně než 6 USD, s příchodem restrikcí klesla v dubnu 2020 na 2,80 USD – a teprve ke konci roku přišlo jejich zpevnění na 18 USD v očekávání nové generace konzolí, které stále částečně podporují fyzická média.

By Keith C - https://www.flickr.com/photos/146847719@N04/50768525393/, CC BY-SA 2.0, Link

Jenomže ani tak se nezdálo, že by GameStop mohl tuto hodnotu udržet. V tu chvíli proti GME vsadily hedgeové fondy, protože 18 USD považovaly za nadsazenou hodnotu: Stále jsme v lockdownu který nekončí a digitální distribuce se vzmáhá, takže jejich úvaha, že by se hodnota měla vrátit zpět pod 4 USD, není nelogická. Jenomže téhle sázky si všimli lidé z r/WallStreetBets komunity – a tak se rozhodli pod sázku short fondů nanosit co nejvíc paliva a zapálit to pod nimi, aby jim dali pokouřit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning