Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!

Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope! | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 2. 2021 03:00 48

Seznam kapitol

1. Velká věc s velkými dopady 2. Vydělat na ztrátách druhých 3. Mravenci proti velkým broukům 4. Novodobí nájezdníci 5. Regulovat?

Už v minulosti internet projevil svou moc a sílu. V případě neuvěřitelného koordinovaného nájezdu proti hedgeovým fondům, které se snažily shortovat GameStop, demonstroval opravdovou sílu koordinované akce. Mnohem drsněji, než kdy předvedla jakákoliv skupina aktivistů!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

To, co nastalo, bych opatrně přirovnal ke koordinovanému úderu mravenců na velkého brouka. Zpočátku dva miliony malých investorů, nakonec snad až 7 milionů malých investorů začalo skupovat GME a cena akcií vyletěla do nebes. 29. ledna 2020, v době, kdy se měly realizovat shortové obchody, se cena GME dostala na 325 USD, což je pohyb neobvyklý nejen směrem, ale i velikostí – meziroční nárůst dosáhl 1600 %. Hedgeové fondy, které GME shortovaly, podle zpráv prodělaly alespoň 5 mld USD (107 mld Kč).

Nutno podotknout, že nešlo o náhodu anebo nějakou formu rebelie. Hlavní investoři, kteří drželi svoje pozice GameStopu, údajně vydělali šestnáct miliard USD – a podle názoru zkušených investorů šlo o dlouhodobý plán. GameStop si nevybrali náhodou: Má jenom 70 milionů akcí, z čehož je pouze 30 milionů akcii v oběhu. Malý objem akcií znamená, že bylo možné lépe manipulovat s jejich cenou, což by nešlo u firem s velkým počtem akcií, jako je například Apple (AAPL), který má v oběhu odhadem 16,8 miliard akcií.

Protože je počet akcií malý a jejich cena byla nízká, zaujali organizátoři celé akce pozice s předstihem – tedy nakupovali během léta v době, kdy byla cena pod 4 USD. Pak vyvolali celou akci na Redditu, zmobilizovali sympatizující uživatele a začali vyvíjet systematický tlak tím, že nakupovali a drželi. Protože cena akcií rostla, zvyšoval se potřebný margin a fondy musely investovat více a více peněz. Protože ale nikdo neprodával a jen se nakupovalo, obchodovatelných akcií bylo málo – a to šroubovalo cenu akcií víc a víc nahoru a s tím rostla i ztráta na straně fondů.

Ten, kdo to celé zorganizoval, na tom náramně vydělal. Celý nárůst ceny vedl k panice, kdy se do věci zřejmě pokusil zasáhnout regulátor anebo nějaký obchodní partner a vyvíjel nátlak na platformu RobinHood, aby nákupy GME zastavili, což skutečně na určitou dobu udělali. Ve chvíli, kdy se to stalo, ale uživatelé začali zuřit – jednak vybombardovali Google Play obchod negativními hodnoceními aplikace a mnozí z nich navíc platformu zažalovali za to, že „porušili závazek provést příkazy rychle a efektivně“ („company breached its contractual obligation as a regulated broker to execute orders promptly and effectively“).

Další žaloby tvrdí, že nekonání firmy zvýhodnilo velké fondy proti jejich vlastním zákazníkům. RobinHood Markets je ale podle informací analytiků chráněn klauzulemi v EULA a navíc je možné, že překážky v obchodování nebyly na jejich straně, takže odborníci moc velké šance žalobě nedávají. Historicky prý takové žaloby nebývají příliš úspěšné.

Ten, kdo opravdu tvrdě zaplatil, jsou fondy, které měly shortovou pozici. A byla to pořádná pozice – shortováno bylo 139 % akcií GameStopu (ano, více, než kolik jich bylo emitováno), což z akcií GME udělalo nejshortovanější akcie na trhu vůbec.

Nejvíce byly zasaženy fondy Melvin Capital a Citron Capital – a dostaly pořádně zabrat. Ve chvíli, kdy začala cena akcií GME růst, museli dorovnávat ztráty – a byly to obrovské ztráty. Fond Melvin Capital přišel o 53 % své kapitalizace a zachráněn byl jen investicí 2,75 miliardy USD od společností Citadel LLC a Point72 Asset Management. V podstatě jenom to je zachránilo od bankrotu a dovolilo jim to přežít.

Citron Capital zcela vyklidil své pozice na 90 USD za akcii. Andrew Left vzkázal ve videu redditorům, že situaci bere tak jak je, že to zvládnou stejně jako dřív a že v tom nevidí nic osobního, ale „ať si nezapomenou zaplatit ze svých zisků daně“. Podle všeho došlo k tomu, že je zavalily zprávy, které si z nich utahovaly a dělaly srandu. „Za poslední týden jsem slyšel slovo boomer víckrát než v celém životě,“ konstatuje Left ve videu – a dodává, že „Citron Capital tu byl před Redditem i Facebookem.“

Dále se vyjádřil, že „nemají čas pořád prohledávat diskusní fóra na Redditu“ a že „dvacet let obchodovali úspěšně a na tom se nic nezmění ani v budoucnosti“. Zároveň se ale rozhodli přestávat vydávat zprávy o shortových pozicích a konstatoval, s jistou dávkou smutku, že celou dobu bojovali s establishmentem a hledali korporátní podvody, až se nakonec sami establishmentem stali – a tedy i cílem útoků. Také upozornil, že se na situaci GameShopu nic nemění a ti, co ho drží, ať o tom uvažují.

Pravdou je, že to nás vrací zpět k fundamentům: GameShop má problémy dlouhodobě, podobně jako AMC, které redditoři nafukují teď. Asi je legrace vypálit fondům rybník, ale změní to schopnost GameStopu reálně konkurovat Steamu anebo Epicu? (Epicu asi ano, tam možná i díky štědrému rozdávání her zdarma průměrný uživatel utratil jenom pět dolarů za rok.)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama