Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope!

Síla organizovaného davu: Vzhůru, jen vzhůru, GameStope! | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 2. 2021 03:00 48

Seznam kapitol

1. Velká věc s velkými dopady 2. Vydělat na ztrátách druhých 3. Mravenci proti velkým broukům 4. Novodobí nájezdníci 5. Regulovat?

Už v minulosti internet projevil svou moc a sílu. V případě neuvěřitelného koordinovaného nájezdu proti hedgeovým fondům, které se snažily shortovat GameStop, demonstroval opravdovou sílu koordinované akce. Mnohem drsněji, než kdy předvedla jakákoliv skupina aktivistů!

Reklama

Koordinovaný nájezd redditorů má rysy manipulace trhem, i když ne klasické. Klasické triky, které se používaly už na počátku 20. století, jsou například „pump and dump“, kdy se cena akcií navyšuje uměle dobrými zprávami a veřejně prováděnými nákupy, aby se pak akcií tiše zbavili ti, kteří je drží. Tradičně tak velcí obchodníci vymetli s těmi malými – penězům drobných investorů se ostatně říká „dumb money“.

Teď se situace otočila – a já uznávám, že je na tom něco zábavného. Řada lidí redditorům fandí, hlavně ti, kteří přišli o peníze v krizi 2008 a kteří se nedočkali spravedlnosti. Levicově orientovaní politici, jako je Alexandria Ocasio-Cortez jim také fandí. Podle ní se stalo to, že „obyčejní lidé dokázali najít a využít slabinu v systému, který byl před nimi tradičně chráněn“. Dokonce požádala Kongres o to, aby se začal zabývat tím, proč RobinHood zablokoval obchody jednotlivých investorů – a překvapivě získala podporu i některých republikánů, kterou ovšem odmítla s tím, že se ji „před pouhými třemi týdny pokusili zavraždit“ a „jestli chtějí pomoct, můžou rezignovat“.

Zdaleka ne všichni ale souhlasí s lidovými nájezdy na firmy v potížích. Tak například Michael Burry, který byl k vidění i ve filmu Sázka na nejistotu (The Big Short – 2015), varoval redditory před „slepou vírou v uměle nafouknuté akcie“. „Kolik z vás si pamatuje Iomegu?“ konstatoval ve svém tweetu. „Někteří z nás starších to už viděli a zažili.“ (Iomega, výrobce paměťových jednotek, zažila v roce 1996 vzestup ceny akcií o 2135 % a dosáhla tržní kapitalizace ve výši 7 miliard USD, aby se o rok později propadla o dvě třetiny své hodnoty.)

Burryho komentář je relevantní v tom smyslu, že i jeho firma, Scion Asset Management, má pozice v GameStopu a i on na současném vzestupu akcií vydělal. Nejde o malou pozici, podle Business Insideru jde o 1,7 milionu akcií, jejichž hodnota vystoupala z počáteční investice 15 milionů USD (2,57 USD za akcii) na 271 milionů. V roce 2019 měl ještě větší podíl, 2,75 milionů akcií a v té době se snažil o změny ve vedení firmy, zvláště o zpětný odkup akcií za tehdejší nízké ceny – akcií v té době bylo 102 milionů. GameStop odkoupil 38 % svých tehdejších akcií – a ve svém důsledku to znamenalo, že hodnotou nižšího počtu akcií bylo snazší manipulovat.

Právě Michael Burry označil současný raketový růst akcií GameStopu jako „nepřirozený, šílený a nebezpečný“. „Pokud jste si všimli GME a dařilo se vám, pak vám gratuluji. To, co se ale děje teď, je nepřirozené a volá to po regulačním a právním zásahu.“

Zatím mezi redditory panuje povznesená nálada. Věc se má ale tak, že i když je to stále velká legrace, ten, kdo kupoval akcie už za nafouknutou cenu, může ve finále nakonec prodělat. Dosavadního maxima bylo dosaženo na 469 USD ve čtvrtek 28. ledna, nyní cena GME pomalu klesá a dnes, v pondělí 1. února večer, je na 232 USD. Lidé na fóru r/WallStreetBets se nicméně udržují v náladě „vydržet“ a spekulují s růstem až na 1000 USD za akcii.

Co se bude dít dál? Úvaha na Bloombergu se zabývá různými alternativními konci. Celé je to navíc komplikované proto, že je tu řada subjektů, které sice akcie GME drží, ale nemohou se jich z nějakého důvodu zbavit: Indexové fondy proto, že je mají na seznamu, zaměstnanci a osoby s GameStopem spojené by při prodeji v této situaci mohly být obviněny z insider tradingu, což se v Americe bere velmi vážně. Těmto subjektům se říká „diamantoví držitelé“ („diamond hands“).

Celá věc stále probíhá. Cenu akcií GameStopu nevyhnaly nahoru ani hospodářské výsledky firmy, ani žádné zprávy o jejích budoucích kontraktech. Je to čistě sociální jev, víra v to, že jde o něco hodnotného, i když není podpořena žádnými fakty. Pokud ale v GME věří dost lidí, mohou akcie stále držet a cena se může udržet poměrně vysoko. Je tu i možnost, že GameStop svou zvýšenou valuaci „doroste“. Velcí hráči ale mohou postupně vycouvat, svoje akcie prodat, short selleři uzavřou svoje pozice – a nakonec zůstanou nadhodnocené akcie v rukou lidí, kteří se přišli jenom bavit. Možná jim to nevadí, prostě se přišli pobavit.

A co potom? A potom se vrhnou na něco dalšího, momentálně se prý zaměřují na stříbro. Prý. Reddit r/WallStreetBets tvrdí, že to jsou jenom lži, které šíří finanční společnost Citadel LLC. Mimochodem, Citadel má zajímavé propojení s RobinHood – v roce 2018 tvořily 40 % zisků platformy RobinHood poplatky z prodeje obchodních příkazů právě přes Citadel. Ta samá Citadel dostala v červenci 2020 pokutu 700 000 USD za to, že úmyslně odkládala klienty zadané obchodní příkazy, nechávala je „odložené pro ruční zpracování obchodníky“ a místo nich prováděla s předstihem ty samé obchody sama za sebe. Což je vcelku drsný kousek, že ano?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama