SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem | Kapitola 7

Petr Kupský

Petr Kupský

22. 3. 2018 04:00 7

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér – vnitřní uspořádání, ventilátory 4. Interiér – zadní prostor, čelo skříně
5. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 6. Příklad montáže – kabely, chladič, grafika 7. Hodnocení a závěr

Pohledný a přitom docela střídmý design, kompaktní provedení, prakticky celokovové provedení, kvalitní dílenské zpracování a slušná standardní výbava, jsou hlavními argumenty skříně SilverStone PM02 v boji o přízeň zákazníků. Punc výjimečnosti ji pak dodává světelné logo výrobce promítané na plochu stolu před čelem skříně.

Reklama

Hodnocení a závěr

Kostky byly vrženy. Skříň SilverStone PM02 jsme si představili ze všech stran a vyzkoušeli montáž vzorové sestavy, takže můžeme hodnotit. Konstrukce skříně je v mnoha směrech povedená a jen pár detailů by si zasloužilo vylepšení. Konstrukční řešení odpovídá vyšší střední třídě, kde bude na trhu čelit silné konkurenci a také kritice náročnějších zákazníků. Svou skupinu zákazníků si ale zcela jistě najde.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Jedním z nejdůležitějších faktorů, jenž rozhoduje o zájmu zákazníků, je jistě pořizovací cena skříně. Na našem trhu se však dosud neusadila, velcí IT prodejci ji v nabídce nemají. Heureka.cz vrátila pouze jediný výsledek, kde byla skříň nabízena pouze na objednávku za částku 2987 Kč. Pokud budu vycházet z rozvinutějšího německého trhu, kde například Amazon.de nabízí skříň za částku 107,42 EUR, tak podle aktuálního přepočtu by skříň SilverStone PM02 mohla být u nás prodávána za 2750 Kč.

Zpracování konstrukce skříně SilverStone PM02 je na celkově dobré úrovni. Všechny kovové části jsou dobře opracovány a opatřeny kvalitním lakováním všech ploch. S ohledem na kompaktní rozměry skříně jsou použity docela silné plechy (naměřeno 0,8 mm, na bočnici dokonce více než 1 mm). K celkové pevnosti šasi přispívá také pevně přinýtovaný tunel ve spodní části, takže skříň se nijak nekroutí.

Průhledná bočnice je provedena ze silného 4mm temperovaného skla a je jen v minimální míře zatmavěna. Škoda, že nebylo použito vhodné těsnění po obvodu bočnice. Mezera mezi sklem a šasi skříně má šířku okolo 1,4 mm, takže nelze vyloučit pronikání prachových částic touto cestou do interiéru. Na druhou stranu se tato spára nachází jen podél horní a zadní hrany bočnice. Zbývající dvě hrany jsou dostatečně těsněny plechovou konstrukcí skříně. Pokud bude zachováno výchozí přetlakové proudění vzduchu interiérem skříně, dané přítomností trojice 140mm ventilátorů na jejím čele, riziko pronikání prachu bude minimální.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Zcela volný vnitřní prostor nás nebude výrazně omezovat při výběru komponent. Pro vzduchový chladič procesoru se oficiálně nabízí prostor výšky 167 mm. Pro grafickou kartu je k dispozici délka až 415 mm, pro napájecí zdroj 190 mm. Jak jsme si ale ukázali na příkladu montáže, napájecí zdroj této délky v modulárním provedení nebude možné osadit kabely ve všech konektorových pozicích.

Do skříně podle výrobce osadíme pouze základní desky formátů Micro-ATX a Full-ATX. Přesto nevidím důvod, proč by se do skříně nedala osadit základní deska velikosti Mini-ITX, která používá stejnou rozteč děr pro upevnění. Čelní pozici pro 5,25" optickou mechaniku u této skříně nenajdeme.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Zajímavostí skříně SilverStone PM02 je způsob osazení disků velikosti 2,5" pomocí trojice vyklápěcích plastových rámečků bez potřeby spojovacího materiálu. Šrouby nebudeme potřebovat ani k uchycení větších 3,5" disků do plastových šuplíků. Jejich případné vibrace budou eliminovány pomocí gumových silentbloků.

Skříň SilverStone PM02 je koncepčně lehce kontroverzní. Čtveřice standardně osazených 140mm ventilátorů napovídá, že byla navržena pro vysoký průtok chladícího vzduchu. Jenže s tím příliš nekoresponduje řešení předního panelu, jehož děrování bude průtok vzduchu lehce omezovat (oproti zcela otevřenému čelu s mřížkou). Nejspíše tedy využijeme chladící účinek většího počtu ventilátorů běžících v nízkých otáčkách s minimální hlučností. V takovém případě nás však zamrzí nepřítomnost zvukově izolačních materiálů na rozměrnějších vnitřních plechových plochách.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týče provozních vlastností čtveřice 140mm ventilátorů, v testovací sestavě je bylo možné provozovat v rozsahu od 237 do 1189 otáček za minutu. Při plných otáčkách ventilátorů přímo cítíte proud vzduchu nasávaného do interiéru skříně skrze děrování čelního panelu, ale celková hlučnost sestavy je vysoká. Na přijatelnou úroveň hlučnost klesá po snížení otáček pod 50% hodnotu, tedy pod 600 ot./min. Jedná se vesměs o aerodynamický hluk bez parazitních zvuků.

SilverStone PM02 (SST-PM02B-G)
KLADY + ZÁPORY -
Decentní a stylově čistý vzhled Vyšší pořizovací cena
Kovové provedení skříně s minimem plastů Chybějící těsnění skleněné bočnice
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Kolize stropního prachového filtru se šrouby radiátoru
Poměrně silné plechy (naměřeno min. 0,8 mm) Žádný odhlučňující materiál na plechové bočnici
Celoplošná bočnice ze 4mm temperovaného skla Absence pozice pro 5,25" optickou mechaniku
Maximální délka grafické karty: 415 mm Chybějící kontrolka činnosti pevného disku
Prachové filtry na stropě, dně a čele skříně Chybějící pružné podložky pod napájecím zdrojem
Standardně dodávané 4 ks 140mm PWM ventilátorů  
Konektor USB 3.0 Type-C na I/O panelu skříně  
Projektor světelného loga výrobce na čele skříně  
Rámečky pro bezšroubové upevnění 2,5" disků  
Prostor pro organizaci kabelů  
Orientační cena vč. DPH 2750 – 2990 Kč

Skříň SilverStone PM02 bude vhodná zejména pro sestavy s požadavkem na instalaci výkonných a současně pohledných komponent v celkově kompaktním provedení. Svým decentním vzhledem může zaujmout zejména konzervativněji založené zákazníky. S moderním LED podsvícením se zde neplýtvalo a omezilo se na světelné logo výrobce, projektované do prostoru pod přední čelo skříně.

Pokud se podíváme na vytýkané vlastnosti skříně, nenajdeme zde vysloveně vážné problémy, jenž by nám budoucí provoz počítačové sestavy vyšší střední třídy komplikovaly. Tedy až na kolizi stropního prachového filtru se šrouby radiátoru, jenž si vyžaduje další úpravu a za což bude skříni sníženo celkové hodnocení.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Testovaná skříň nabízí pár funkčních vychytávek, jimiž se odlišuje od konkurence (bezešroubková montáž SSD disků, kovový čelní panel s uchycením pomocí ocelových trnů, projektor loga výrobce, uchycení PCIe přídavných karet společným plechem). Nenajdeme zde vysloveně laciné konstrukční prvky, snad až na způsob osazení napájecího zdroje bez pružných podložek.

Po zvážení všech zjištěných vlastností si skříň SilverStone PM02 odnáší ocenění stříbrnou medailí zejména za pohledný design a kompaktní, prakticky celokovové provedení se slušnou standardní výbavou.

PCTuning Silver Award, březen 2018
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Silver Award, březen 2018

SilverStone PM02 (SST-PM02B-G)

za kompaktní celokovovou počítačovou skříň s pohledným designem a slušnou standardní výbavou.

Za zapůjčení skříně do testu děkujeme společnosti SilverStone Technology Co., Ltd.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení napájecího zdroje, chladičů procesoru a RGB ventilátorů do testovací sestavy děkujeme společnosti Cooler Master.

SilverStone PM02 – celokovová skříň s projektorem
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama