PCTuning Článek

SilverStone Raven – revoluční chlazení v ponurém designu

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
24. 5. 2011 03:00 18 Sdílej:

Seznam kapitol

1. SilverStone 2. Balení a specifikace 3. Modely 4. Horní panel 5. „Schovka“
6. Zadní a spodní část 7. Interiér 8. Interiér podruhé 9. Instalace hardware, teplotní testy a airflow 10. Zazvonil zvonec…

Společnost SilverStone patří bezesporu k elitě výrobců počítačových case. Jejich řada Raven je navíc jednou z nejvyšších, kterou je možné pořídit, protože nabízí nekompromisní zpracování a velmi originální koncepci. My tu dnes máme k testu zástupce této řady s označením Raven II. Nabízí skvěle řešené chlazení, ale téměř pohřební design.

Reklama
Reklama

Zatím asi jediným zástupcem tohoto výrobce mezi námi testovanými case, byla HTPC skříň ze série Grandia. Byla to malá a elegantní základna pro multimediální počítač vhodný do obývacího pokoje, nikoliv ale pro nadupaná herní sestava. Dnes testovaný Raven II. je ale od základu něco jiného a přímo si říká o instalaci těch nejvýkonnějších komponent, které je možné pořídit.
 

Než se k tomu však dostanu, opět si dovolím zmínit něco o historii a strategii společnosti SilverStone, jelikož v minulém článku na toto nebyl prostor.

SilverStone Lascala LC01 – úplně první case tohoto výrobce

Společnost SilverStone byla založena teprve nedávno, přesněji v roce 2003, a od začátku se primárně věnuje výrobě počítačových skříní vyšších tříd. I když název zní tak nějak americky, firma sídlí na Taiwanu, stejně jako řada jiných výrobců, jako např. LianLi. Hned v prvním roce přivedla tato společnost na trh dvojici velmi zajímavých počítačových case, kterými vlastně nastavila laťku své další produkce. V srpnu to byl úplně první model Lascala LC01, což byla vůbec jedna z prvních HTPC case na trhu. Následně v listopadu konečně i tower označovaný jako Temjin TJ01. Mimochodem v témže roce vstupuje i na trhy USA a oficiálně zde distribuuje svoje produkty.

...a neméně zajímavý je i první tower, tedy Temjin TJ01

Hned rok následující, tedy 2004, přišel SS s novou modelovou řadou série Temjin, která byla doplněna o nastavitelný VFD displej a třeba i dálkové ovládání. Nemusím asi zdůrazňovat, že cena této výbavě více než odpovídala, a tak si většina z nás mohla o těchto case nechat jen zdát. Mimo case ale vstupuje také do segmentu počítačových chladičů, první vlaštovkou je heat-pipe chladič Nitrogon NT01. Ten si mnozí určitě pamatují hlavně ve spojitosti s legendárními deskami DFI LanParty, kdy se chladič upravoval jako pasiv pro nForce4 chipset. V originále byl ale samozřejmě určen pro procesory.

Tento chladič si pamatuje určitě hodně lidí, ale že je od SilverStone už asi málokdo...

Ani rok 2005 není co do novinek výjimkou. Přichází nový Temjin TJ07, který už jako základní materiál používá hliník na místo ocelového plechu a právě tento model už byl také poměrně slušně rozšířený i u nás. Podstatnější novinkou je ale vstup na pole počítačových zdrojů, kdy se SilverStone stává jedním ze dvou výrobců, kteří jsou schopni nabídnout SLI certifikaci na svá PSU.

Rok 2006 bych asi označil spíše za slabší, protože mimo nových modelů v rámci řady Temjin (už TJ09) přináší SilverStone snad jen novinku v podobě HTPC case s integrovaným vodním chlazením, nazvanou Tundra TD01 – zajímavý, ale nijak rozšířený to počin.

Rok 2007 je ve znamení zkvalitňování služeb, což přináší certifikaci ISO apod. Rozšiřuje se také modelová nabídka o nové case (např. Sugo nebo HTPC s dotykovým displejem). Pro SilverStone taktéž dobrá reklama v podobě světového rekordu ve 3Dmark 2006 na sestavě, kterou napájel 1200W zdroj právě od SS.

První verze case ze série Raven, tedy RV01 – velmi zajímavý kousek

Následuje rok 2008, který byl ve znamení novinek. A právě zde se objevuje první model ze série Raven (RV01), který nabízí 90° otočení základní desky. Mimo to ale SS rozšiřuje nabídku o herní myši taktéž série Raven, takže je jasné, že tato produktová řada je směrována primárně na herní sestavy. Objevují se ale také pokusy o speciální provedení case využívající tlak vzduchu, např. FT01. V podstatě se ale jedná o standardní towery s výkonnými ventilátory, které výrazně usměrňují airflow.

V roce 2009 byl pak představen právě námi testovaný model Raven II RV02, SilverStone se ale začíná zaměřovat i na ITX skříně a celkově jde v proudu miniaturizace. Přesným opakem je ale nabídka nejsilnějšího PSU na trhu – 1500W Strider ST1500. Nabídka je rozšířena i o optické mechaniky této značky – není tedy už problém vybavit case veškerým příslušenstvím stejného výrobce.

1500W modulární obr od SilverStone – Strider ST1500 – ve své době nejsilnější zdroj na trhu

Rok 2010 už je však spíše ve znamení rozšiřování zaběhnutých modelových řad. Rozšířena je hlavně nabídka napájecích zdrojů, takže nepřekvapí např. nejvýkonnější ITX PSU – 600W.Rozšiřuje se také nabídka atypických towerů řady FT, představen je tedy model FT03.

A konečně dnes testovaný kus, tedy druhá generace Raven – RV02

Jak je vidět, i na poměrně krátkou dobu, po kterou tato společnost na trhu působí, jsou její produkty opravdu značně inovativní. Samozřejmě nabízí i nižší řady skříní, nicméně ty asi nejsou tak zajímavé. Pokud bychom měli mluvit o aktuálních novinkách, tak je to třeba představení dalšího přírůstků mezi Raveny, tedy RV03, který si představíme třeba v některém s dalších testů. Teď už ale pojďme na dnešní test.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning