Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu
PCTuning Článek

Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu

Vít Komínek

Vít Komínek

2. 8. 2018 11:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Noctua NF-A12x25 PWM 3. Noctua NF-A12x25 FLX 4. Noctua NF-A12x25 ULN
5. Testovací sestava a metodika testování 6. Otáčky,teploty 7. Hlučnost 8. Závěrečné shrnutí

Není to tak dlouho, co známý a populární výrobce chlazení Noctua uvedl na trh nové ventilátory Noctua NF-A12x25. Jedná se o špičkové modely z nového materiálu Sterrox, jejichž cena se pohybuje kolem vysokých 700 korun. Proč si je výrobce tak cení a čím jsou tyto ventilátory unikátní, se dozvíte dále v recenzi.

Reklama
Reklama

Úvod

Ventilátory... jsou komponenty (doplňky), bez kterých se žádný výkonnější počítač neobejde, obzvlášť nyní přes parné letní dny. Na trhu je mnoho výrobců a modelů ventilátorů a mnohdy je těžké se v nich zorientovat. Právě výrobce Noctua je jeden z nejznámějších výrobců kvalitních ventilátorů i chladičů, za jehož modely si ale uživatelé připlatí.

V dnešní recenzi se budeme zabývat nedávno vydanou generací ventilátorů Noctua NF-A12x25 s cenovkou dosahující téměř 700 korun za jeden model. Proč je cena tak vysoká? Jedná se totiž o speciální ventilátory vyrobené z dlouhou dobu vyvíjeného materiálu, který je Noctuou nazýván Sterrox. Jedná se o polymer tekutých krystalů (LCP), pro který je specifická pevnost a minimální deformace narozdíl od běžných materiálů typu ABS, PA, PBT či PC.

Ventilátory se potýkají s různými deformacemi plastů, které se během používání ohýbají vlivem teploty, vzduchu, který se opírá do lopatek či odstředivou silou, která lopatky natahuje. S těmito deformacemi pak výrobci musí počítat a navrhovat ventilátory s dostatečně velkými mezerami, zejména mezerou mezi koncema lopatek a rámečkem ventilátoru.

Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu

Právě proto se Noctua zabývala déle jak čtyři roky vývojem ventilátorů z tohoto materiálu, který umožňuje díky své pevnosti a stabilitě onu zmíněnou mezeru do jisté míry zmenšit, a to až na 0,5 mm. Díky tomu je efektivita těchto ventilátorů vyšší oproti konkurenčním ventilátorům z horších materiálů, které mají tuto mezeru výrazně větší (kolem 3 mm).

Díky materiálu a funkčnímu designu ventilátorů excelují ve vysokém průtoku vzduchu až 102,1 m³/h (60,14 CFM) a vysokém statickém tlaku 2,34 mm při 2000 ot/min, které jsou maximální pro modely FLX a PWM.

Řada ventilátorů NF-A12x25 je tedy vhodná defacto pro všechna řešení. Pro vodní chlazení díky vysokému statickému tlaku, kterým musí protlačit žebrování radiátoru či pro vzduchové chladiče a nebo do počítačové skříně díky vysokému průtoku vzduchu a to vše za přijatelné hlučnosti.

Nový materiál a díky němu menší mezera jsou novinky. Co tyto ventilátory podědily od svých předchůdců, jsou speciálně tvarované rámečky AAO (Advanced Acoustic Optimisation) a drážky na lopatkách, který má omezit hlučnost a turbulenci. Použité ložisko zůstalo tradiční SSO2 neboli samo-stabilizující se olejové ložisko, které společně s pevností použitého materiálu defacto eliminuje vibrace ventilátoru.

Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu

Noctua prozatím ze Sterroxu vyrábí pouze 120mm ventilátory – modelové řady NF-A12x25 – ale v několika různých provedeních. V budoucnu však můžeme očekávat i ventilátory jiných rozměrů z tohoto materiálu.

Dnes nám pro recenzi postačí modely FLX (Flex), PWM a ULN (Ultra Low Noise). Ventilátory mají předepsanou střední dobu mezi poruchami více jak 150 000 hodin a výrobce na ně poskytuje záruku úctyhodných 6 let.

Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning