Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu

Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu | Kapitola 8

Vít Komínek

Vít Komínek

2. 8. 2018 11:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Noctua NF-A12x25 PWM 3. Noctua NF-A12x25 FLX 4. Noctua NF-A12x25 ULN
5. Testovací sestava a metodika testování 6. Otáčky,teploty 7. Hlučnost 8. Závěrečné shrnutí

Není to tak dlouho, co známý a populární výrobce chlazení Noctua uvedl na trh nové ventilátory Noctua NF-A12x25. Jedná se o špičkové modely z nového materiálu Sterrox, jejichž cena se pohybuje kolem vysokých 700 korun. Proč si je výrobce tak cení a čím jsou tyto ventilátory unikátní, se dozvíte dále v recenzi.

Reklama

Závěrečné shrnutí

Nové ventilátory Noctua NF-A12x25 jsou opravdu zajimavou novinkou, která díky využití sterroxu umožnila dosáhnout vyšší účinnosti zmenšením funkčních mezerám. Konce lopatek ventilátorů se díky pevnosti materiálu mohly značně přiblížit k vnitřní straně rámečku, vytvořit minimální mezeru a dosáhnout kombinace vysokého průtoku vzduchu a zároveň i vysokého statického tlaku.

Ventilátory jsou díky těmto dvěma aspektům univerzálnější než konkurenční ventilátory. Jsou vhodné pro nasazení do počítačové skříně, kde mohou excelovat poměrně vysokým průtokem vzduchu, stejně tak je lze použít jako ventilátory pro vzduchové či vodní chladiče, kde se uplatní právě vysoký statický tlak. Nicméně stále můžeme na trhu nalést ventilátory s vyšším průtokem vzduchu či vyšším statickým tlakem, které jsou ale optimalizované pouze na jednu z těchto vlastností.

Už z prvního pohledu je vidět, že na ventilátorech se na konstrukci a výrobě opravdu nešetřilo, tomu odpovídá i výrobcem stanovená střední doba mezi poruchami více jak 150 000 hodin, kterým Noctua na tolik věří, že poskytuje šesti letou záruku. Tím lze zdůvodnit jejich vysokou cenu kolem 700 korun s DPH.

Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu
i Zdroj: PCTuning.cz

I balení ventilátorů je opravdu bohaté, je zde zkrátka vše potřebné pro montáž téměř kamkoli s možnostmi různých rozšíření.

Nejdůležitější vlastnosti, nízká hlučnost a vysoký průtok i tlak vzduchu, jsou silnou stránkou těchto ventilátorů. Po nějaké době strávené experimentováním s těmito ventilátory si dovolím říct, že ideální poměr hlučnost/výkon se nachází kolem 1200 ot./min. při použití ventilátorů na vzduchovém chladiči.

Momentálně jsou sterroxové ventilátory dostupné pouze v rozměrech 120 × 120 mm, a to v provedeních, na které jsme se dnes podívali. Dále jsou ještě v prodeji modely Noctua NF-A12x25 5V, jedná se o tytéž modely, jenom se sníženým pracovním napětím na 5 V, které umožňují i připojení k USB například k dochlazování notebooků.

                                    
Noctua NF-A12x25 PWM/FLX/ULN
KLADY
Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu
i Zdroj: PCTuning.cz
Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
Sterrox a kvalita zpracování Vyšší cena
Nízká hlučnost Prozatím pouze 120 mm modely
Vysoký chladící výkon  
Univerzální použití (case, vzduch, voda)  
Bohatá výbava  
Orientační cena s DPH: 679 Kč

Na závěr bych chtěl poděkovat společnostem Noctua, ASUS, AMD a ADATA za poskytnutí hardware pro tuto recenzi.

Špičkové ventilátory Noctua NF-A12x25, poprvé ze Sterroxu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama