springdale-i865pe-canterwood-i875p
Článek Springdale / i865PE = Canterwood / i875P?

Springdale / i865PE = Canterwood / i875P?

Dudek Jan

Dudek Jan

9. 6. 2003 00:00 17

Poslední dobou se začínají hromadně šířit spekulace o tom, že i875P a i865PE jsou úplně totožné čipy. Hlavní příčinou je kauza kolem nové desky ASUS P4P800 s čipsetem i865PE, která je stejně výkonná jako i875P a znatelně převyšuje všechny současné i865PE. Jaká je pravda?

Reklama
Reklama

Jak už jsem napsal v dřívějším článku, jedna věc se musí Intelu nechat - jejich marketingové oddělení je geniální a dokáže z poměrně jednoduchých technologií vyždímat hit. Byla to například technologie MMX, na jaře geniální tah jménem Centrino a dnes se snaží šalamounsky zvýšit zisky (pomocí rozdělení výkonu a ceny čipových sad Canterwood a Springdale) technologií pojmenovanou PAT.

Springdale / i865PE = Canterwood / i875P?

i875P -

všimněte si většího počtu filtračních kondenzátorů

P.A.T. neboli Performance Acceleration Technology je podle marketingových materiálů technologie (technicky se stále neví o co přesně jde), která "zkracuje cesty" v i875P čipsetu a díky tomu dochází ke kratším čekacím dobám, potažmo vyššímu výkonu. Tato technologie skutečně funguje a výkonově zvýhodňuje čipset i875P (Canterwood) oproti i865PE (Springdale). Pokročilí uživatelé raději sáhnou po rychlejším řešení (+ cca 5%) a Intel z toho má o pár dolarů navíc. To vše je však možná jen díky... nastavení BIOSu.

Springdale / i865PE = Canterwood / i875P?

i865PE - čip je podobný, nikoliv však identický

Tento geniální marketingový tah by Intelu určitě vyšel, nebýt velké konkurence mezi tchajwanskými výrobci základních desek. Největší zásluhu na částečném zmaření marketingového tahu s PAT má ASUS. Tato firma nedávno uvedla svůj nový model P4P800 s čipsetem i865PE (dražší typ s Canterwoodem se jmenuje P4P800C). Deska, na první pohled obyčejný zástupce i865PE u ASUSu, všechny šokovala výkonem, protože ve všech recenzích i testech překonávala ostatní konkurenční desky s čipsetem Springdale (i865PE) a dokonce i některé Canterwoody (i875P). Jak je to možné, když by všechny desky s i865PE by měly být stejně výkonné a za druhé by měly být o pár procent pomalejší než i875P? Odpověď je nasnadě ...

Vyložme si karty na stůl

Jak už jsem napsal výše, nebo spíše naznačil, i875P se víceméně liší od i865PE jenom díky vypnutí nebo zapnutí PAT. Z hlediska architektury to jsou pravděpodobně stejné čipy. Přesto bych zde zdůraznil, že pár rozdílu tady je:

  • Na i875P Intel se používají kvalitnější čipy, to znamená, že prakticky by i875P měly zvládat vyšší FSB. Rozdíl by měl být 5 - 15 MHz (to vyplývá i z našich testů).

  • Dále na packagingu i875P je více filtračních kondenzátorů

To jsou ale prakticky všechny rozdíly mezi i865PE a i875P. PAT se dá u ASUSu (a nejspiše i u jiných Springdalů) zapnout softwarově pomocí nového BIOSu. Nejlépe to jde vidět, když updatujete BIOS základní desky P4P800 z verze 1006 na 1007. Výkonnostní rozdíl je zhruba 5%. Přesně takový přírůstek má mít PAT. Joro: Dalším vysvětlením by bylo, kdyby ASUS používal v deskách označených jako i865P čipy sady i875P - to mi však připadá málo pravděpodobné.

Podle všeho je možné zapnout PAT nastavením interních registrů, bohužel my "obyčejní" smrtelníci nevíme, které to máme změnit. Proto si nemůžeme spustit WPCREDIT/WPCRSET a pár úpravami zapnout PAT technologii. Jedinou možností je počkat na výrobce desek, kteří díky ASUSu v brzké době začnou vydávat BIOSy, které zapínají PAT technologii. Nové BIOSy brzo uvede ABIT, Albatron a Chaintech. Je možné, že je budou následovat další výrobci základních desek.

V tomto ohledu tchajwanští výrobci překazili plány Intelu a trošku mu snížili zisky (stále zde zůstavají řady uživatelů, kteří nesledují skutečné výkony základních desek a zásadně kupují typy "s vyšším modelovým číslem"). Atraktivita i875P řešení není díky krokům tchajwanců vysoká a v případě kdy šetříte je lepší zvolit i865PE desku. Jedinou poslední vysokou kartou v rukou Intelu je obchodní známka PAT, kterou výrobci desek nemohou použít. Základní desky s i875P a i865PE budou časem asi stejně výkonné (pokud PAT Intel nezakáže hardwarově), ale budou to vědět jen odborníci. Laiky bude moct Intel stále lákat na PAT technologii. Těžko říct jak se tyto čipsety ukážou do budoucna. Budou i875 a i865PE koexistovat? To ukáže čas ...

P.S: Tento článek berte jako malou předehru našemu testu i865PE a i875P, který se na stránkách PCtuningu objeví záhy.

Anglické články související s touto tématikou:

Digit-Life a Toms Hardware

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning