Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB

Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB | Kapitola 13

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

23. 1. 2013 04:00 36

Seznam kapitol

1. Ceny disků, reálné kapacity a omezení MBR 2. Seagate Barracuda 7200.14 3. Western Digital Caviar Black 4. Western Digital Caviar Green 5. Western Digital VelociRaptor 6. Crucial M4 128 GB 7. Testovací metodika a sestava
8. AS SSD Benchmark 9. PCMark Vantage 10. PCMark 7 11. FC Test, h2benchw, HD Tune 12. Teploty, hluk, vibrace a spotřeba 13. Vyhodnocení a závěr

Ceny disků během posledních měsíců klesly na korunu za gigabyte. Nejvýhodněji vycházejí 2–3TB modely. Přinášíme srovnávací test tří disků s kapacitou 3-4 TB. Jejich výkon jsme porovnali i s disky SSD a VelociRaptor. Papírově nejrychlejší je Seagate Barracuda 7200.14 s 1TB plotnami a 7200 ot./min. Potvrdila to i měření?

Reklama

Celkový výkon

Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Zatímco dříve byly disky řady Caviar Black od Western Digital téměř synonymem pro nejrychlejší „běžné 3,5" disky“, v posledních letech se situace mění. WD tyto disky inovuje jen pomalu a vítězem testu se proto stal disk Seagate Barracuda 7200.14 s 1TB plotnami. Proti zmiňovanému disku Western Digital Caviar Black s 800GB plotnami ukázal v průměru o tři procenta vyšší výkon. Na třetím místě skončil úsporný disk Caviar Green, který na Caviar Black ztrácí přes patnáct procent.

Překvapivě dobrých výsledků dosáhl v inovované metodice s PCMarkem 7 disk WD VelociRaptor. Jeho náskok nad Barracudou 7200.14 je v průměru téměř třetinový a potřebujete-li rychlý disk s vysokou kapacitou, je VelociRaptor stále poměrně obstojnou volbou. Pochopitelně se ale nemůže srovnávat s moderními flashovými disky, které jsou násobně rychlejší a jsou ideálním systémovým diskem. Problémem ale pro některé uživatele stále může být poměrně nízká kapacita, respektive extrémní cena velkokapacitních SSD.

Ceny disků

Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Cena za jednotku kapacity

Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny za jednotku kapacity ukazuje, že se ceny disků vracejí na úroveň před povodněmi na konci roku 2011. U modelů Seagate Barracuda 7200.14 a Western Digital Caviar Green se cena  pohybuje okolo 1,1 Kč, což už je téměř srovnatelné . Výrazně dražší je disk řady Caviar Black, u něj dáte za gigabyte místa téměř dvě koruny. Postupně klesá také cena rychlého disku VelociRaptor a především flashových disků. Zatímco v testu v březnu 2011 stál 1 GB u 60GB SSD kolem 50 Kč, v červenci minulého roku to bylo u 120GB modelu 35 Kč a dnes za 1 GB špičkového 128GB SSD dáte kolem dvacetikoruny. Není přitom žádný důvod, proč by tento trend neměl pokračovat.

Poměr cena/výkon

Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

V poměru cena/výkon se započítaným vlivem rozdílné kapacity je vítězem dnešního srovnávacího testu disk Seagate Barracuda 7200.14. Jde o nejlevnější model v testu, podal přitom nejvyšší výkon. Za procento výkonu tak u něj dáte necelých 14 Kč, zatímco u disku Western Digital Caviar Green je to 16 Kč u Caviar Black dokonce 24 Kč. Zajímavostí je velký pokrok SSD v kategorii poměru cena/výkon se započtenou váhou kapacity. Zatímco ve zmiňovaném téměř dva roky starém testu měly tehdejší flashové disky tento poměr téměř desetkrát horší než tehdejší klasické disky, dnes je rozdíl „jen“ necelý čtyřnásobek a SSD dorovnaly rychlé disky řady WD VelociRaptor.

Vyhodnocení

Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Ceny pevných disků se po svém výrazném zvýšení vlivem velkých povodních na konci roku 2011 konečně vrací na původní hodnoty. Nejvýhodněji v dnešní době pořídíte 2 a 3TB modely, jejichž cena se pohybuje lehce přes jednu korunu za gigabyte místa. V testu jsem se zaměřil na modely s kapacitou 3 a 4 TB, přičemž vítězně ze srovnání vyšel disk Seagate Barracuda 7200.14. Jako jediný kombinuje 1TB plotny s vyšší rychlostí otáčení ploten 7200 ot./min, díky čemuž v testu ukázal nejvyšší výkon. Jde navíc o nejlevnější testovaný model, vítězství si proto odnesl i za nejlepší poměr cena/výkon. Disk Western Digital Caviar Green zaujme podobně nízkou cenovkou jako Barracuda 7200.14, je však výrazně pomalejší. Výkonnější Caviar Black je naopak podobně výkonný, má však naprosto přemrštěnou cenu. Seagate Barracuda 7200.14 si proto z testu odnáší jak doporučení, tak i stříbrné ocenění pro nejlepší poměr cena/výkon.

Srovnávací test kromě výkonu samotných 3,5" disků ukázal ještě jednu věc. Je jí pokračující trend zrychlování a zlevňování flashových pevných disků. 1 GB kapacita SSD dnes stojí kolem 20 Kč, což je méně něž polovina ceny před dvěma roky. Výkon naopak opět o něco vzrostl. Pořizujete-li si tak nový počítač a nemusíte hledět na každou korunu (tj. jeho pořizovací cena je přibližně přes dvacet tisíc korun), koupi 128-256GB SSD pro operační systém a programy rozhodně doporučuji. Zrychlení běhu počítače je znát téměř všude a ačkoliv se budou za rok podobné disky prodávat o třetinu až polovinu levněji, rozhodně této koupě nebudete litovat.

Srovnávací test tří pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Silver Award, leden 2013
Seagate Barracuda 7200.14 ST3000DM001
„vítěz srovnávacího testu pevných disků s nejlepším poměrem cena/výkon“

Poděkování

Za zapůjčení všech testovaných disků děkujeme obchodu Alza.cz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama