SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou
Článek SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

Tomáš Hort

Tomáš Hort

14. 3. 2012 03:00 39

Seznam kapitol

1. Drby se potvrzují 2. Specifikace a vlastnosti řadiče 3. Představení Intel 520 SSD 240 GB 4. Firmware, testovací metodika a sestava 5. Výsledky testů 6. Testy malých souborů I. (nejdůležitější)
7. Testy malých souborů II. (důležité) 8. Sekvenční testy (málo důležité) 9. Počet operací za sekundu (IOPS) 10. Přístupová doba 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Cena, hodnocení, klady a zápory

Více než rok vyvíjel Intel nový high-endový SSD. Nyní přichází s SSD 520, který má spravit pošramocenou pověst řadiče SandForce SF-2281. Hlavním rozdílem oproti ostatním je vlastní firmware. I díky němu může výrobce opět nabídnout neobvykle dlouhou pětiletou záruku. Je o co stát, nebo je lepší sáhnout po méně známé konkurenci?

Reklama
Reklama

Update firmware

Update firmware je relativně častou událostí, kterou bývá potřeba provést například proto, aby SSD fungoval, jak má. Děje se tak v případě, že v době jeho prodeje nebo i po jeho ukončení dojde k odhalení chyby, která může omezit, znepříjemnit či vyřadit SSD z provozu při určitém použití či po nějakém čase používání. Zní to možná děsivě, ale bohužel se to stává. U SandForce řadičů byla chyba, která způsobovala BSOD systému Windows (vyřešešil obecný SandForce firmware 3.2.2), u Crucialu M4 se v poslední době objevila chyba, která způsobuje po určité době používání falešné hlášení chyby u samokontrolní funkce S.M.A.R.T., tzn. že s diskem není něco v pořádku (řeší firmware 0309).

Update firmware vydávají výrobci také v případě, že je potřeba vyřešit zjištěnou částečnou či úplnou nekompatibilitu s programy či systémy, ať už po stránce hardwaru či softwaru. Existuje ale i potěšující update firmware, na který narazíme v případě, že výrobce optimalizuje řídící software po stránce výkonu. U Crucialu M4 byla takovým výkonným firmwarem verze 0009, u OCZ Octane nová verze 1.13. Update firmware obecně není úplně nejlehčí záležitostí pro běžné neznalé uživatele. Rozhodně doporučuji provádět tuto činnost pouze s pokročilejší znalostí počítačů (ne na úrovni vypnout / zapnout) nebo s někým, kdo takové úrovně dosahuje.

Intel SSD Toolbox

Pokud jsem o programu OCZ Toolbox napsal, že se jedná o velmi dobrý softwarový doplněk k SSD, musím o Intel SSD Toolbox napsat, že je to naprosto skvělý software k SSD, který asi nelze aktuálně překonat, protože má naprosto vše, co běžný uživatel potřebuje.

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

Intel SSD Toolbox pracuje pouze s SSD Intel, ale najde i ostatní disky v systému a může o nich podat základní informace. V úvodním okně se dozvíme o typu SSD, který máme zapojený a o jeho verzi firmware. Můžeme se také podívat na detaily ovladače, který ho řídí, stejně tak vidíme na stupnici zdraví a zbývajícího života SSD, které vychází z měření SMARTu.

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou
SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

  

Skvělým nástrojem je Intel SSD Optimizer. Jedná se o vynucení funkce TRIM a její optimalizaci. Touto funkcí se obnovuje rychlost a svižnost SSD. Je možné naplánovat předem, kdy se bude obnova automaticky provádět (denně, týdně, měsíčně). Quick Diagnostic Scan a Full Diagnostic Scan provede rychlou nebo úplnou diagnózu disku na chyby.

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou
SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

  

Funkce Secure Erase je nám již dobře známa. Vrátí SSD do stavu, jako když opouštělo továrnu, jen opotřebení buněk zůstane takové, jaké bylo. Secure Erase se hodí udělat, když přeinstalováváme operační systém. V jiných případech stačí funkce Intel SSD Optimizer. SSD musí být jako vždy sekundární v systému. Problém u Secure Erase nastává, když je disk ve „Security Freeze Locku“, což je v podstatě vždy, když chce SE provést. Je proto potřeba za běhu systému vypojit SATA napájení a znovu zapojit. Poté je možné Secure Erase bez problému provést.

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

Firmware update pro nový Intel 520 není aktuální, protože není na světě novější verze než ta první z výroby, což je 400i. Aktuální firmware ke všem SSD Intel je součástí programu, jehož aktualizace najdeme na stránkách Intelu. Poslední vydání je z 21. 12. 2011. Z toho je vidět, že Intel moc updatů firmware nevydává, z čehož lze vyčíst i spolehlivost jeho SSD.

Intel SSD Tollbox má ještě několik funkčních prvků, například System Tuner nebo ukázka systémových informací, ovšem ty nejsou až tak důležité. To hlavní, v čem je software tak výjimečný, jsem ukázal. Kdo by měl s čímkoli problém, může o svých potížích napsat na fórum PCTuningu do sekce SSD a flash disky. Zkušenější uživatelé vám tam rádi poradí.

Testovací metodika

Všechny testy provádím na sestavě AMD. Neměřím celková procentuální hodnocení dle jednotlivých testů, ale nechávám vše na svém komentáři (ať už celkovém nebo u jednotlivých testů) a úsudku čtenáře. Na konci recenze najdete číselné zhodnocení několika zásadních prvků v tabulce, pod kterým také nechybí příslušný komentář. Neprovádím testy v nástroji IOMeter, který je sice pěkný, výsledků dává hodně a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale pro běžného uživatele je složité porovnání, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí si porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo nejnovější Anvil Pro.

Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž od dnešní recenze pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Vzhledem k počtu otestovaných disků jsem rozčlenil výsledky SSD i podle velikosti pro relevantní porovnání. V grafech už jsou přítomny jen SSD, odstranil jsem výsledky plotnových disků, u kterých jsme se přesvědčili, že oproti SSD po stránce výkonu žádnou šanci nemají. Grafy jsou tak přehlednější. Kdo by chtěl porovnání SSD s výkonnými HDD, nechť se podívá do recenze 120GB SSD OCZ Agility 3 a Corsair Force Series 3, kde se v grafech objevily naposledy.

Jelikož jsou recenze mimo jiné i o diskuzi nad produktem případně způsobem jeho testování, nebráním se a dokonce vás nabádám k návrhům a připomínkám, které k testům a informacím budete mít. Sám také testy vylepšuji a přicházím na některé chyby, které buď ihned nebo v dalších recenzích opravuji, takže se nebojte upozornit, pomůžete tím všem ostatním. Teď už ale k testům, které budu provádět:

Anvil`s Storage Utilities v1.0.34 Beta11 (NTFS)

AS SSD Benchmark v1.6.4237.30508 (NTFS)

ATTO Disk Benchmark v2.46 (NTFS)

CrystalDiskMark v3.0.1 (NTFS)

HD Tune Pro v4.60 / v4.61 (čtení – NTFS, zápis – no file system)

PCMark Vantage v1.0.2.0 (NTFS)

Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 7 HP 64bit na testovaném SSD (disk je tedy primární – bootovací). Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější. SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, a proto je porovnání solid state disků s nainstalovaným OS více vypovídající. Je jisté a otestované, že se v mnoha případech budou výsledky lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) s výsledky z ostatních webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).

Testy provádím se základním SATA AHCI ovladačem msahci.sys, který je součástí Windows 7 Home Premium. Všechna měření až na PCMark Vantage provádím minimálně třikrát. Do výsledků v grafech pak nedávám průměr ze všech měření, ale nejvyšší dosaženou hodnotu pro daný test. Většina testů vychází stále přibližně stejně, pokud by to tak nebylo, příslušný výsledek okomentuji zvlášť.

U SSD disků nerozhodují o reálném výkonu sekvenční testy, ale rychlosti při práci s malými soubory, na což upozornil i výsledek testu společnosti Toshiba.

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

Celých 66 procent všech přístupů tvoří 4kB bloky dat a 90 procent zapisovaných (a tedy i čtených) souborů má velikost do 16 kB. Tomu odpovídají i testy, kde se zaměřuji hlavně na tyto malé soubory, které mají na celkovou rychlost disku v systému největší vliv.

Testovací sestava

Testovací sestava je založena na platformě AMD. Základní deskou je Gigabyte 990FXA-UD7 (rev. 1.1) s čipovou sadou AMD 990FX a s jižním můstkem SB950. Ten plně podporuje rozhraní SATA III 6Gb/s. BIOS je běžně nahrán poslední oficiální, tedy F8a.

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

Je pravda, že v celkových výsledcích poskytují sestavy AMD o něco nižší výsledky než sestavy Intel s nainstalovaným ovladačem Intel RST. O něco pomalejší bývají sekvenční rychlosti, často (hlavně na řadičích SandForce) i rychlosti přenosu malých souborů. Výsledky bývají vyšší i s ovladači AMD AHCI Drivers, které jsou ale stále méně stabilní. Jejich aktuální verze však vypadá nadějně a zcela jistě se na ně v některém z dalších testů zaměřím.

SSD Intel 520 – SandForce s pětiletou zárukou

V sestavě je běžně zapojen systémový SSD OCZ Vertex 3 Max IOPS 120 GB a jeden interní plotnový disk Western Digital Caviar Black 640 GB. Operační paměti Corsair Vengeance jsou osazeny v zapojení 2x4 GB, dohromady tedy mají velikost 8 GB. Grafická karta stejně jako operační paměti testy SSD měřitelně neovlivňuje. Aktuálně je osazena mainstreamová Sapphire HD 6850 Toxic.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning