stavime-htpc-dil-1-rozjimani-nad-hardwarem
Zábava Článek Stavíme HTPC, díl 1. - rozjímaní nad hardwarem

Stavíme HTPC, díl 1. - rozjímaní nad hardwarem | Kapitola 2

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

29. 8. 2007 01:00 55

Seznam kapitol

1. Postavte si HTPC, je to snadné 2. Volba procesoru (a platformy) 3. Volba základní desky a grafiky 4. Připojení HTPC k TV 5. Multimedia - TV a satelitní tunery 6. Ovládání HTPC

Když si koupíte novou plochou televizi, první věci o které začnete uvažovat, poté co opadne první nadšení z nákupu, bude snaha zaměstnat všechny pixely vašeho nového "HD" panelu. Nebude to snadné: Blu-ray stojí dnes tolik co vaše nová televize, konzole zase nerozumí vašemu multimediálnímu archivu. Počkat, vždyť plazma nebo LCD je něco jako zvětšený displej Vašeho počítače... tak proč TV nepřipojit přímo na počítač, který bude vypadat jako domácí elektronika? Taky vás to napadlo? Bravo, právě jste vymysleli HTPC (Home Theater PC).

Reklama

Bez výkonu není žádná zábava. Je jasné, že HTPC postavené na bázi výběhového 600MHz procesoru nebude tím správným řešením - běžné DVD možná přehraje, ale na videu ve vysokém rozlišení (více o formátech HDTV naleznete v tomto článku: Jak vyzrát na televizi DVB-T a HDTV) si slabý procesor jistě vyláme své polovodičové zuby.

Pokud navíc budete potřebovat, aby systém na pozadí spolehlivě nahrával váš oblíbený pořad, zatímco vy si zrovna dáváte několik koleček TrackManie, bude vhodné svou pozornost obrátit na moderní dvoujádrové procesory (tedy procesory typu "2 jádra v 1").

Díky bratrovražednému konkurenčnímu boji můžete takové procesory dnes nakoupit za doslova symbolické ceny:

  • AMD Dual-Core Athlon A64 X2 3800+ EE (35W, 2x 2.0GHz) za 1700Kč)

  • AMD Dual-Core Athlon A64 X2 4400+ EE (65W, 2x 2.3GHz) za 2260Kč

  • AMD Dual-Core Athlon X2 BE-2300 (Brisbane, 45W, 2x 1.9GHz) za 2300Kč

  • INTEL Pentium Dual-Core E2160 - 2x 1.80GHz, 800MHz FSB, 1MB cache za 2100Kč

  • INTEL Core 2 Duo E4400 - 2x 2.00GHz, 800MHz FSB, 2MB cache za 3200Kč vč. DPH

  • INTEL Core 2 Duo E4500 - 2x 2.50GHz, 800MHz FSB, 2MB cache za 3700Kč vč. DPH

Procesory Intel vhodné pro HTPC

Stavíme HTPC, díl 1. - rozjímaní nad hardwarem
i Zdroj: Pctuning


Není Pentium jako Pentium...

Poznámka: Zatímco procesorům Pentium "staré řady", konkrétně typům Pentium 4 a Pentium D a Celeronům se dnes vyhýbejte jako čert svěcené vodě, z "nových" Pentii Dual-Core strach mít nemusíte - to jen firma Intel tímto způsobem označuje své některé levnější dvoujádrové procesory vyráběné na základě stejného jádra jako proslavené Intel Core 2 Duo (tedy Conroe). Pentium Dual Core tak má ve skutečnosti blíže k moderním procesorům, zatímco název jej tak trochu spojuje se starou řadou Pentium 4 (důvody proč tak Intel učinil jsou ryze obchodní - ten totiž nechce prodávat "oficiální" Core 2 Duo pod cenu 3000Kč, proto do tohoto segmentu umístil procesory Pentium Dual-Core. Tyto procesory se ve finále od Core 2 Duo liší jen menší paměti cache).

Procesory AMD vhodné pro HTPC

Stavíme HTPC, díl 1. - rozjímaní nad hardwarem
i Zdroj: Pctuning

U procesorů firmy AMD pak doporučuji pro HTPC použít především procesory se sníženou spotřebou označené EE (Energy Efficient - odběr 64W; u modelu 3800+ 35W), případně procesory řady Brisbane BE (tato řada má spotřebu 45W). Nízká spotřeba je totiž pro tichý a úsporný chod HTPC zcela klíčová.

Všechny výše zmíněné procesory jsou pro stavbu domácího HTPC doporučené (a pochopitelně také jejich výkonnější a dražší příbuzní). Jsou vyrobené 65mn technologii a programy / aplikace mohou vykonávat paralelně. Navíc jsou vybavené technologiemi úspory energie a v neposlední řadě dokáží pracovat i v 64 bitovém režimu.

Výběrem procesoru, základní desky a grafické karty se budeme zabývat v některém z příštích dílů. Pokud bychom však měli hodnotit poměr cena / výkon / vhodnost pro HTPC, pak by na body zvítězil procesor Athlon A64 X2 3800+ EE od firmy AMD. Je mimořádně levný, úsporný a jeho výkon (2x 2GHz) na pohon HTPC bohatě stačí...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning