Test 7 luxusních webových kamer – hodnocení 2/2
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test 7 luxusních webových kamer – hodnocení 2/2

Test 7 luxusních webových kamer – hodnocení 2/2 | Kapitola 6

Filip Eckstein

Filip Eckstein

25. 11. 2010 03:00 14

Seznam kapitol

1. Pokračování... 2. Stručný přehled 3. Kvalita obrazu a videa - srovnání výsledků 4. Možnosti uchycení 5. Klady a zápory 6. Závěr testu

Včera jsme si představili sedm zástupců luxusní kategorie webových kamer a ukázali jejich parametry, obslužný software a dodávané příslušenství. Dneska se podíváme, jak si kamery poradí v praxi, zhodnotíme kvalitu zaznamenaného obrazu a také jejich konstrukci pro uchycení na monitor nebo při položení na stůl či CRT monitor.

Reklama

Srovnání

V minulé kapitole jsme měli možnost vizuálně srovnat výstupy všech kamer. Jak jste si jistě všimli, dražší ne vždy znamená lepší. Dobrým příkladem je tomu Philips SPZ5000, kterou bych ze všech hodnocených kamer hodnotil asi vůbec nejhůře. I přes obrovské interpolované rozlišení 3200x2400 lze vizuálním záznamům z jejího senzoru jen stěží říkat obrazy, a to zdaleka nejde o nejlevnějšího zástupce dnešního testu. Jedná se o celých 500Kč dražší webkameru, než Creative Socialize HD, která se naopak jevila jakožto výbornou volbou v poměru cena/výkon s neoddiskutovatelně kvalitnějším obrazem, než který nám poskytla SPZ5000.

Pokud bych se měl zaměřit na nejlevnější kameru v testu (ICON7 Cyrys T620), pak bych vzhledem k nízkému cenovému rozdílu ve srovnání s výše zmiňovanou Creative Socialize HD, tuto kameru nevolil. Za stokorunový příplatek totiž získáte ostřejší a kvalitnější obraz včetně podpory HD, kterou ICON7 Cyrys T620 bohužel nepodporuje.

Pokud si ale přeci jen chcete pořídit trochu toho luxusu navíc a přitom se ještě stále nechcete dostat do toho nejvyššího cenového segmentu, pak je jasnou volbou Microsoft Life Cam, jíž pořídíme v průměru za 1500,-Kč s DPH. Nabízí nám totiž jak kvalitní obraz, HD a skvělé zpracování, tak i automatické ostření a vydařený software.

V poslední řádě tu máme plejádu tří kamer z dílen Logitechu. Kvalita obrazu, zpracování a softwarové výbavy je u každé z nich velmi podobná. Liší se zejména mírou luxusu a výbavy v podobě lepšího integrovaného audia, zvýšené mobility nebo elektronického mechanismu, jenž sám dokáže kamerou otáčet ve čtyřech směrech. Jedná se ale už o vyšší cenovou kategorii začínající na 1800,- Kč a končících na bezmála třech tisících s DPH, což přeci jen není přijatelná cena zrovna pro každého. Každopádně jsem se i díky tomuto testu přesvědčil, že Logitech je na poli webových kamer skutečný guru a i přes (omluvitelně) výšší cenu je kvalita jeho modelů na mimořádně vysoké úrovni.

Vyplatí se HD webové kamery?

V testu jsme měli hned pět webových kamer chlubících se podporou High-Definition obrazu. Jeho skutečné podání je však poměrně rozporuplné a kvalitou se od sebe každý model dost podstatně liší (jak jste si také mohli všimnout na ukázkových videích). To je však pochopitelně dáno kvalitou čipu a optiky. Minimálně však rozlišení by mělo být stejné. Všechny HD modely v testu poctivě splňovaly 720 řádkovou normu pro širokoúhlý obraz. A tak ve videu pořízeném v tomto rozlišení přeci jen už bylo opravdu něco vidět.

Bohužel, nemůžeme čekat, že si v takto vysokém rozlišení budeme povídat například s kamarády po internetu. Datový objem pořízeného obrazu totiž není zrovna nejmenší a ani většina nejpoužívanějších internetových kecálků vám přenos takového kvanta dat přes jejich servery zkrátka nedovolí.

A jaký mají HD Ready webové kamery dnes smysl? Kromě pořizování uspokojivě kvalitních fotografií (například na profilovky na sociálních sítích) s nimi můžete natáčet vlastní videa, která pak můžete uploadnout třeba někam na YouTube. Pokud ovšem ani to není něco, co nezybtně postrádate, pak asi vyměňovat vaši stávající webovou kameru za HD model smysl nemá. Na druhou stranu, pokud jste se již rozhodli pořidit úplně novou, pak bych už jen vzhledem k relativně přijatelné ceně raději volil model s High-Definiton podporou.

Nejlepší výběr v poměru cena/výkon

Vítězem testu v kategorii nejlepšího poměru cena/výkon se bez okolků stává Creative Socialize HD, kde za průměrný jeden tisíc Kč s DPH pořídíme jak poměrně čistý HD obraz, tak i velice slušné a z vizuálního pohledu i elegantní dílenské zpracování.

Test 7 luxusních webových kamer – hodnocení 2/2
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejmobilnější kamera testu

Pokud máme v úmyslu kameru používat nejen na svém domácím PC, ale také v terénu pravděpodobně v kombinaci s nějakým laptopem, pak bude nejlepší volbou Logitech Quickcam C905. Za 1800,- Kč s DPH nám totiž poskytne nejen vynikající kvalitu obrazu a minimalistické rozměry s praktickým systémem uchycení, ale také si spolu s ní domů přineseme opravdu bohatou výbavu ve formě neoprenového obalu a stojánku.

Test 7 luxusních webových kamer – hodnocení 2/2
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejluxusnější kamera testu

Na vítěze kategorie nejluxusnější kamerou testu již snad má tip každý. Je jím samozřejmě Logitech Sphere AF, která nám kromě špičkové optiky nabízí také vskutku netradiční mechanický systém automatického natáčení. V případě, že nám automatické ostření nestačí, lze nastavit, aby kamera sama sledovala veškerý náš pohyb obličeje. Natáčet se dokáže ve dvou osách a reaguje pouze na pohyb obličejové části.

Test 7 luxusních webových kamer – hodnocení 2/2
i Zdroj: PCTuning.cz

Největší propadák

Naprosto nejhorší kamerou v dnešním testu jsem shledal Philips SPZ5000. Za astronomických 1500,- Kč s DPH totiž dostanete nejen neadekvátní kvalitu obrazu, absenci HD nebo otřesný a náladový software, ale také horší (v porovnání se zbytkem testovaných modelů) dílenské zpracování. Tuto kameru nedoporučuji.

Test 7 luxusních webových kamer – hodnocení 2/2
i Zdroj: PCTuning.cz

Na co si dát při výběru pozor?

Dobrá, výsledky testu znáte, nicméně trh se mění každým dnem a co je na pultech k sehnání dnes, zítra již být nemusí. Proto vám zde uvedu několik základních bodů, které by vám při postupu během vybírání toho správného modelu mělo pomoci.

V první řadě bychom měli být skeptičtí k tvrzením a specifikacím výrobce. Ne vždy je dobré se řídit pravidlem "Čím vyšší, tím lepší". Tak kupříkladu se lze setkat s matoucími informacemi v podobě maximálního možného rozlišení, v němž lze pořizovat fotografie nebo videa. Často zde totiž nalezneme obrovské hodnoty evokující v nás pocit, že zřejmě půjde o velice kvalitní senzor s vynikajícím obrazem. Nesmíme ale zapomínat, že z levné webové kamery s čipem o velikosti špendlíku dostaneme rozlišení dražší zrcadlovky. Jednat se totiž bude o rozlišení interpolované, tedy softwarově dopočítávané (automat do nevyplněných mezer doplňuje pravděpodobné odstíny přechodu sousedních barev). Koneckonců výsledný obraz takového umělého monstra si můžete prohlédnout v předešlé kapitolce u kamerky Philips SPZ5000. Rozhodně to není nic, co byste si doma pověsili na zeď.

Dalším hezkým příkladem klamavých výroků jsou například i prázdné slogany vytištěné v reklamě nebo na obalu. "High-Definiton Quality" rozhodně nemusí znamenat, že kamera podporuje poctivé HD.

Minimálně z výsledků tohoto testu je patrné, že je lepší si připlatit za značku a známého výrobce, který má v daném oboru tradici.

Poděkování

Děkujeme společnosti Alza.cz, která zapůjčila kamery do testu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama