Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc

Petr Kupský

Petr Kupský

2. 10. 2018 13:00 55

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – představení 4. Exteriér – detaily, čelní panel, konektory, filtry 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Konverze interiéru 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky, chladič 9. Příklad montáže – grafická karta, kompletace 10. Hodnocení a závěr

Prémiová série počítačových skříní COSMOS se rozrůstá o nový model, který navazuje na předchozí C700P a ve více ohledech jej vylepšuje. Současně zaujímá absolutní vrchol nabídky výrobce a zřejmě i vrchol ceníků prodejců. Jeho prostornou a modulární konstrukci doplňují luxusní detaily z hliníku, ohýbaného skla a také A-RGB osvětlení.

Reklama

Úvod

Pro výrobce počítačových skříní je vždy významnou událostí, když na trh může uvést nový model, jenž reprezentuje úplnou špičku jeho portfolia. Ne jinak je tomu v případě vydání „vlajkové lodi“ společnosti Cooler Master, kterou jsme exkluzivně získali za účelem otestování a představení tuzemskému publiku. Model COSMOS C700M rozšiřuje v těchto dnech nabídku výrobce v prémiové produktové sérii COSMOS.

Kultovní skříně série COSMOS jsou zákazníky uctívány díky svému ikonickému designu, použití prvotřídních materiálů a obrovskému potenciálu pro vestavbu komponent. Málo které modely setrvávají v nabídce trhu tak dlouho, jako skříně série COSMOS. Než se pustíme do představování novinky, alespoň si v krátkosti historii této série připomeneme.

Trocha historie

S prototypem skříně označené jako Cooler Master COSMOS se mohla veřejnost poprvé seznámit v březnu roku 2007 v rámci veletrhu CeBit. Do prodeje se finální verze skříně dostává až začátkem září 2007 již pod označením COSMOS 1000. Uvedení skříně na trh doprovázel slogan „Performance Meets Silence In 2007“, neboli že se výkon se potkává s tichem. Mohutná konstrukce skříně z bohatě dimenzovaných materiálu skutečně dokázala na svou dobu zajistit kultivovaný provoz těch nejvýkonnějších sestav. Přestože se ve velké míře na konstrukci uplatnil hliník, hmotnost skříně dosahovala takřka 17 kg.

Cooler Master COSMOS 1000
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS 1000

Designové provedení skříně bylo v roce 2007 neotřelé a rozhodně velmi atraktivní. Zaoblené tvary, zahnuté bočnice a zejména mohutná madla a ližiny po celé hloubce skříně se staly tradičními prvky, které doprovází všechny později vydané modely série COSMOS. Zajímavostí prvotního modelu bylo použití dlouhého plastového tunelu odvádějícího horky vzduch od grafické karty směrem k zádi skříně, nebo také šestice hliníkových šuplíků pro pevné disky.

V roce 2008 Cooler Master svou nabídku lehce inovoval modelem COSMOS 1010, který se od „tisícovky“ vizuálně skoro nelišil. Doplněn byl nově regulátorem otáček instalovaných ventilátorů, podporujícím dnes již zaniklý ekosystém nVidia ESA (Enthusiast System Architecture). Pamatujete si ještě, že Nvidia vyráběla pro základní desky čipové sady nForce?

Cooler Master COSMOS 1010
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS 1010

Tvarově podobný, ale jinak významně konstrukčně odlišný, byl model Cooler Master COSMOS S z března 2008. Předchozí kombinaci ocelového šasi s povrchovými panely z hliníku a plastu nahradila kompletní konstrukce z hliníku. Hmotnost prázdné skříně tím klesla na cca 14 kg. Z čela zmizel uzavřený krycí panel, přibyly větrací otvory na stropě a na jedné z bočnic. Skříň se tak více otevřela možnosti intenzivnějšího průchodu vzduchu interiérem. Za své vzaly i předchozí vychytávky v podobě šuplíků pro disky a tunelu grafické karty.

Cooler Master COSMOS S
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS S

V srpnu 2009 uvádí Cooler Master na trh další variantu původní „tisícovky“. Model COSMOS Pure se odlišuje pouze tím, že veškeré vnější i vnitřní plochy skříně jsou nově provedeny v černém odstínu. Jinak je to stejná kombinace oceli, hliníku a plastů, včetně původních vychytávek.

Cooler Master COSMOS Pure
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS Pure

Výroba výše představených skříní již skončila, ale nyní se dostáváme k modelům, které v nabídce setrvávají i nadále. Docela nepřehlednou situaci v modelovém značení umocňuje v únoru 2012 Cooler Master COSMOS II. Kombinací ocelového šasi s hliníkovými a plastovými panely navazuje na předchozí „tisícovku“, ovšem ve všech směrech je o několik centimetrů větší a současně hmotnost narůstá na úctyhodných 22 kg. Černým provedením exteriéru a interiéru se inspiruje u modelu Pure. Vnitřní uspořádání přináší již moderní koncepci s tunelem pro napájecí zdroj a koše s disky na dně skříně, dokonce s integrovaným dvouventilátorovým chladičem. Obě bočnice dostávají zavěšeni pomocí pantů na bocích čelní stěny, takřka polovinu čela skříně překrývá posuvný kryt mechanik.

Cooler Master COSMOS II
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS II

V září 2013 se na světlo světa dostává naopak nejmenší model série, označený jako COSMOS SE, který je jako jediný zařazen do střední velikostní kategorie Middle Tower. Zatímco všechny předchozí skříně dovolovaly osazení základní desky formátu E-ATX, zde je největší podporovanou velikostí ATX. Jedna ze dvojice variant této skříně nabízí zákazníkům poprvé průhledné okno z plexiskla. Na první pohled se nejvíce podobá modelu COSMOS II, ale při detailním srovnání je konstrukční provedení některých prvků jednodušší a zmizely také hliníkové panely.

Cooler Master COSMOS SE
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS SE

Hliník se na scénu vrací až v květnu 2017 v rámci modelu COSMOS II 25th Anniversary Edition, jímž si výrobce připomněl čtvrtstoletí své existence. Název napovídá, z jakého modelu návrh vycházel. Ocelové šasi doplňuje přepážka pod základní desku z hliníku, z tohoto materiálu jsou vyrobeny také některé povrchové panely skříně a madla. Novinkou je použití celoplošných bočnic z temperovaného skla a 200mm ventilátoru na čele skříně s modrým LED podsvícením.

Cooler Master COSMOS II 25th Anniversary Edition
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS II 25th Anniversary Edition

Přímým předchůdcem dnes testované skříně je model COSMOS C700P, který se na trh dostal v září 2017. Zachovává konstrukci kombinující ocelové šasi s povrchovými díly z plastu a hliníku. Novinkou je modulární koncepce skříně s několika variantami vnitřního uspořádání. Původní kulatá madla mají nyní průřez ploché pásoviny a jejich stříbrný povrch je osvětlován LED proužky zapuštěnými krycích panelů.

Cooler Master COSMOS C700P
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS C700P

Dnes testovaný model COSMOS C700M se dá považovat za evoluci modelu C700P s nímž má mnoho shodných prvků. Po roce jeho působení na trhu výrobce vyslyšel připomínky zákazníků a v rámci evoluce upravil většinu jimi kritizovaných detailů (ostatně moc jich nebylo). Zřejmě se tak opakuje nedávná situace s dříve testovanými modely MasterCase H500P a H500M, kdy „emko“ doladilo předchozí „péčko“ takřka k dokonalosti. Tehdy jsem si vytvořil následující mnemotechnickou pomůcku k rozlišení jednotlivých modelů výrobce Cooler Master. Model s písmenem „P“ v názvu považuji za prvotní, primární, počáteční a model s písmenem „M“ za modifikovaný, maximalistický, mimořádný.

Cooler Master se nejnovějším modelem série COSMOS již pochlubil na prestižním veletrhu Computex počátkem června 2018. Do prodeje se však C700M dostává oficiálně až nyní.

Cooler Master COSMOS C700M
i Zdroj: PCTuning.cz
Cooler Master COSMOS C700M

Pokud bych měl ve zkratce vyjmenovat nejdůležitější změny oproti C700P, tak to bude polohovatelný držák grafické karty dodávaný včetně 40cm PCIe prodlužovacího kabelu, zabudované pásky s adresovatelným A-RGB LED podsvícením, trojice držáků pro SSD a prvky vodního chlazení, lišty pro organizaci kabelů, dva vyjímatelné plechové rámy s podporou až 420mm radiátorů vodního chlazení s možností upevnění na strop, čelo, nebo dno skříně. Dále zde máme vylepšený čelní I/O panel a rozšířené možnosti regulace otáček ventilátorů, čelo skříně je již z výroby osazeno trojící 140mm ventilátorů, přibyly další tři šuplíky pro disky, čelo a strop skříně pokrývají nově panely z broušeného hliníku, doplněné ventilační otvory po bocích čelního panelu zlepšují možnosti přívodu vzduchu do interiéru, alternativní plechový panel zadní stěny je standardní součástí skříně a sklo bočnice není již tak výrazně tónováno. Naopak zmizel rozměrný plechový kryt prakticky třetiny interiéru za čelní stěnou a ve stejném rozsahu byl prodloužen tunel na dně skříně.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Další drobnější změny a vylepšení si ukážeme v rámci dalších kapitol. Nejdříve si však představíme technické parametry testované skříně.

Cooler Master COSMOS C700M
Velikostní kategorie skříně: Full Tower
Rozměry (hloubka × šířka × výška): 650 × 306 × 651 mm
Barevné varianty: stříbrná s černou
Materiál kostry (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 1,1 mm
Materiál bočnic (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 1,1 mm, temperované sklo tl. 4 mm
Materiál čela a stropu: plast a hliníkové panely
Podporovaná velikost desek: Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (až 12" × 10.7")
Počet pozic 5,25“: 1 + 1× interní
Počet pozic 3,5“: 5× interní
Počet pozic 2,5“: 4 + 5× interní
Maximální délka radiátorů vodního chlazení: 420 mm nahoře, 420 mm vpředu, 240 mm dole, 140 mm vzadu
Pozice pro ventilátory: 3× 120/140 mm vpředu + 3× 120/140 mm nahoře + 2× 120/140 mm dole + 1× 120/140 mm vzadu
Standardně osazené ventilátory: 3× 140 mm vpředu + 1× 140 mm vzadu (4pin PWM)
Konektory na čelním panelu: 4× USB 3.0, 1× USB 3.1, sluchátka, mikrofon
Maximální výška chladiče procesoru: 198 mm
Maximální délka grafické karty: 320 mm (490 mm mimo prostor košů s disky)
Hmotnost: 23,8 kg

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama