Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc | Kapitola 10

Petr Kupský

Petr Kupský

2. 10. 2018 13:00 55

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – představení 4. Exteriér – detaily, čelní panel, konektory, filtry 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Konverze interiéru 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky, chladič 9. Příklad montáže – grafická karta, kompletace 10. Hodnocení a závěr

Prémiová série počítačových skříní COSMOS se rozrůstá o nový model, který navazuje na předchozí C700P a ve více ohledech jej vylepšuje. Současně zaujímá absolutní vrchol nabídky výrobce a zřejmě i vrchol ceníků prodejců. Jeho prostornou a modulární konstrukci doplňují luxusní detaily z hliníku, ohýbaného skla a také A-RGB osvětlení.

Reklama

Hodnocení a závěr

V poslední kapitole naší recenze provedeme shrnutí vlastností a celkové hodnocení skříně Cooler Master COSMOS C700M. Jako obvykle nás nejdříve bude zajímat cena, za kterou si budeme moci testovanou skříň pořídit.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

V době přípravy této recenze se skříň ještě nikde ve světě neprodávala, takže její cenu jsem odhadl pouze z doporučené částky od výrobce ve výši 496 eur. Jednoduchým převodem podle aktuálního kurzu jsem se dostal na částku kolem 12 890 korun. Těžko budeme v nabídce našich obchodů hledat srovnatelné modely klasických počítačových skříní s tak vysokou cenou. COSMOS C700M si stanovuje svou vlastní kategorii s pořizovací cenou nad deset tisíc, v níž nemá v rámci běžné nabídky obchodů prakticky žádnou konkurenci.

Nebude také snadné obhájit značný cenový odstup od stále prodávaného předchůdce v podobě modelu COSMOS C700P, jehož aktuální pořizovací cena se pohybuje okolo částky 7500 korun. Nový model přináší vícero zajímavých vylepšení, ale přesto tak velké navýšení ceny nepovažuji za zcela adekvátní.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Hlavní negativum máme za sebou, takže dále už budu spíše chválit, přičemž na prvním místě smekám pochvalu k celkovému designu skříně. Ten je zcela nezaměnitelný a jasně hlásající příslušnost k luxusní sérii COSMOS. Kombinace tmavých černých ploch se dvěma světlejšími odstíny kovu jsou sázkou na jistotu. Punc luxusu dodávají rozměrné plochy z kartáčovaného hliníku a samozřejmě mohutná hliníková madla a ližiny. Do celkového konceptu krásně zapadá skleněná bočnice s ohnutými okraji.

V trendu současné módy vše doplňují precizně zakomponované prvky s adresovatelným osvětlením pomocí A-RGB LED. Díky zabudované řídicí jednotce budou prvky osvětlení hrát všemi barvami, nebo mohou decentně dotvářet náladu pouze jediným trvale svítícím odstínem. V případě použití základní desky s výstupem A-RGB bude asi nejlepší variantou použití synchronizace se systémem řízení osvětlení ze základní desky, kdy můžeme popustit uzdu fantazie při vytváření vlastních odstínů a efektů. Když už jsme u těch efektů, tak zajímavým detailem je záměrné využití odrazu světla od reflexních ploch madel a ližin.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Také dílenskému zpracování skříně nemám nic vážnějšího na vytknutí. Přes výrazné tvarování jednotlivých částí povrchových ploch skříně je jejich lícování velmi dobré. Všechny ocelové plechy mají patřičnou tloušťku a jsou dokonale opracovány a nalakovány. Stejně dokonalé jsou všechny prvky z hliníku. Pouze u prvků ze stříbrného plastu jsem při důsledném zkoumání našel na některých hranách drobné nerovnosti. Nejedná se však o nic zásadního a nakonec to můžete sami posoudit podle detailních obrázků v předchozích kapitolách, kdy největší z těchto nerovností jsem našel na hraně stropního panelu u spoje vpředu pod koncem madla na levé straně skříně.

Použití bohatě dimenzovaných materiálů se podepsalo na poměrně vysoké hmotnosti skříně, která společně s jejími rozměry komplikuje manipulaci se skříní. To je ale dobře a svědčí to o kvalitě konstrukce. S manipulací nám výrazně pomohou robustní madla.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Přístup do interiéru pomocí obou bočnic uchycených v pantech je velmi pohodlné, přičemž i s kolmo otevřenou těžkou skleněnou bočnicí zůstává skříň zcela stabilní bez ohledu na množství instalovaných komponent.

Prostorný interiér nás prakticky nebude ve výběru komponent limitovat. Pojme i ty největší vzduchové chladiče procesoru, 420mm radiátory vodního chlazení, základní desky formátu E-ATX a nejdelší napájecí zdroje. U grafických karet už musíme kalkulovat s možností kolize s pevnými disky v určitých pozicích jejich košů, ale na druhou stranu zde máme sofistikovaný držák s možností naklápění grafické karty v rozsahu devadesáti stupňů. K tomu nám výrobce přibalil kvalitní prodlužovací kabel PCIe.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Výborná je také modularita skříně. Prakticky všechny součásti jsou spojovány šrouby a dají se podle potřeby demontovat. Na své si přijdou zejména zájemci o přestavbu a tuning interiéru a o montáž vodou chlazených sestav. K dispozici jsou tři koncepce vnitřního prostoru, kdy kromě standardní můžeme použít stranově převrácenou, případně pootočenou koncepci s komínovým efektem. Ve skříni stále nalezneme šachtu pro jednu 5,25" optickou mechaniku, za určitých podmínek zde zabudujeme i dvě. Přístup k ní zajišťuje výklopné čelo skříně.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Již z výroby je skříň vybavena čtveřicí 140mm PWM ventilátorů s připojením k řídicí jednotce, které jsou docela kultivované i ve vyšších otáčkách. Jejich výhradně aerodynamický hluk prakticky zaniká při snížení otáček na polovinu pomocí přepínače na čele skříně, nebo jejich synchronizací s tichým profilem biosu základní desky.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

S ohledem na nejvyšší kategorii testované skříně budeme my zákazníci určitě všechny detaily posuzovat přísněji, než u skříní za třetinovou cenu. Za své peníze chceme jen to nejlepší a pokud nad některými prohřešky obvykle mávneme rukou, tak v tomto případě to neuděláme. I když se výrobce snažil a odstranil prakticky vše, co bylo vytýkáno modelu C700P, tak stále zde vidím trojici detailů, které by bylo možné vylepšit. Nebudu je zahrnovat do výčtu záporných vlastností, protože je přímo za prohřešky nepovažuji.

Nemám zásadní výhrady ke způsobu vyklápění čelního panelu skříně, ale spíše bych uvítal nějaký sofistikovanější způsob aretace panelu. Místo jednoduchých plastových západek by se mně například líbilo řešení pomocí magnetů, použité u panelu na zadní straně. Vhod by také přišlo nějaké drobné madlo, nebo prolis v čelním panelu, aby jej bylo možné při otevírání pevněji uchopit.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Přehodnotil bych také řešení prachových filtrů na čele skříně. Nasávaný vzduch musí sice projít postupně přes dvě mřížky s drobnými otvory, ale ty otvory jsou přeci jen o něco větší, než u jemných plastových mřížek těch nejlepších filtrů konkurence. Také bych doplnil těsnící pásku po vnitřním obvodu obou bočnic. Koncepce tří ventilátorů na čele skříně sice bude v interiéru vytvářet přetlak, takže prach nebude mít za provozu tendenci pronikat netěsnostmi dovnitř, ale pokud koncepci doplněním výkonných stropních ventilátorů změníme, situace se může obrátit.

Cooler Master COSMOS C700M
KLADY + ZÁPORY -
Prostorná skříň s luxusním designem Vysoká cena
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Nevýrazné popisky na čelním I/O panelu
Bočnice ze 4mm temperovaného skla
Otvíravá křídla bočnic na tlumených pantech
Panely z broušeného hliníku
Madla a ližiny z masivního hliníku
Efektní prvky A-RGB osvětlení
Modul pro řízení ventilátorů a osvětlení
Prachové filtry na všech pozicích
Možnost osazení až 420mm radiátoru vodního chlazení
Vyjímatelné panely pro ventilátory
Možnost osazení E-ATX základní desky
Sofistikovaný držák grafické karty s polohováním
Prodlužovací 40cm PCIe kabel
Volný vnitřní prostor bez překážek
Dvě alternativní varianty konverze interiéru
Čtyři 140mm PWM ventilátory ve standardu
Pozice pro 5,25" optickou mechaniku
Konektor USB 3.1 Type C na čelním panelu
Lišty a možnost organizace kabelů
Upevnění 2,5" disků pomocí silentbloků
Orientační cena vč. DPH: 12 890 Kč

Skříň Cooler Master COSMOS C700M bude vhodná pro počítačové nadšence a pro zájemce o tuning sestavy ideálně s vodním chlazením. Vzhledem ke své velikosti a luxusnímu vzhledu se stane dominantou všude, kam ji postavíme. Nabídne nám prakticky vše, co můžeme od prostorné počítačové skříně požadovat.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Přestože jsem do hodnotící tabulky uvedl pár záporných vlastností, nejedná se o nic, co by mělo na funkci skříně výrazný vliv. Proto neváhám udělit zlatou medaili PC Tuningu. Chápu, že pro mnoho z nás bude extrémně vysoká pořizovací cena velkou překážkou, ale na druhou stranu, pokud je někdo ochoten investovat desetitisíce do RTX Turing, tak tato skříň bude pro něj tou nejlepší vitrínou za jakoukoliv cenu.

PCTuning Golden Award, říjen 2018
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Golden Award, říjen 2018

Cooler Master COSMOS C700M

za luxusní a prostornou počítačovou skříň nejvyšší třídy.

Za zapůjčení skříně do testu a napájecího zdroje, AIO chladiče procesoru a RGB ventilátorů do testovací sestavy děkujeme společnosti Cooler Master.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení RAM paměťových modulů a SSD disku do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama