Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc | Kapitola 6

Petr Kupský

Petr Kupský

2. 10. 2018 13:00 55

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – představení 4. Exteriér – detaily, čelní panel, konektory, filtry 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Konverze interiéru 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky, chladič 9. Příklad montáže – grafická karta, kompletace 10. Hodnocení a závěr

Prémiová série počítačových skříní COSMOS se rozrůstá o nový model, který navazuje na předchozí C700P a ve více ohledech jej vylepšuje. Současně zaujímá absolutní vrchol nabídky výrobce a zřejmě i vrchol ceníků prodejců. Jeho prostornou a modulární konstrukci doplňují luxusní detaily z hliníku, ohýbaného skla a také A-RGB osvětlení.

Reklama

Interiér – pravá strana

Abychom nahlédli do interiéru skříně Cooler Master COSMOS C700M z pravé strany, stačí opět jednoduše otevřít křídlo její plechové bočnice. Mechanismus pantů na zádi šasi i způsob fixace bočnice na přídi jsou shodné se skleněnou bočnicí na straně opačné.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Již podle hmotnosti bočnice snadno poznáme, že výrobce na síle plechu nešetřil a kvalitní je také jeho povrchová úprava sametově lesklým černým lakem. Rozměrná hladká plocha bočnice si doslova říká o to, aby byla opatřena nějakým zvukově izolačním materiálem.

Test Cooler Master COSMOS C700M: Jaká je skříň za 13 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Výrobce zřejmě předpokládá, že díky snadno otvíravé bočnici budeme častěji do skříně nahlížet a přitom se nebudeme chtít dívat na neúhlednou změť kabelů. Náročnou práci s organizací kabeláže nám proto usnadnil tím, že prostor pro kabely překryl rozměrným plechovým krytem. Tento kryt je v nejužším místě vzdálen 32 mm od přepážky pod základní deskou. To je vskutku královský prostor pro ukrytí i těch nejtlustších svazků kabelů od napájecího zdroje.

Z pravé strany skříně je přístupný tunel, v němž najde své místo i ten nejdelší napájecí zdroj a případně pár disků v koších. Na zadní stěně přepážky pod základní deskou vidíme dva plechové držáky 2,5" disků. Jeden z nich je však obsazen modulem řídicí jednotky pro ventilátory a LED osvětlení skříně.

Již z výroby jsou k modulu připojeny konektory všech osazených ventilátorů a prvků LED osvětlení. Vlevo vidíme čtyři obsazené a dva volně 4pinové konektory PWM ventilátorů. Vpravo pak odshora se jedná o konektor pro synchronizaci řízení ventilátorů se základní deskou, konektor pro připojení k internímu USB 2.0, sloužící pro případný upgrade, dále konektor pro synchronizace LED osvětlení s A-RGB konektorem základní desky a nakonec dlouhý konektor pro připojení prvků A-RGB LED osvětlení.

Ten nabízí čtyři kanály osvětlení, každý se 2A výstupem. Volné konektory pro připojení dalších prvků jsou na opačných koncích kabelů. Zbývá nám spodní strana modulu, kde vlevo je Molex konektor pro připojení napájení od zdroje a vpravo konektor s kabely od I/O panelu na čele skříně.

Při pohledu do tunelu skříně nás překvapí plechový držák napájecího zdroje, visící docela vysoko nade dnem šasi. Ventilátor zdroje tedy nebude nasávat vzduch přímo z vnějšku, ale prakticky z prostoru celého tunelu skrze jeho děrované dno. Za těchto okolností je prakticky jedno, zda zdroj umístíme ventilátorem dolů či nahoru. Pro uložení zdroje a omezení přenosu případných vibrací do konstrukce skříně je držák opatřen dvojicí podkladních proužků z měkkého materiálu.

V odstrojování skříně budeme pokračovat demontáží stropního panelu. Nenajdeme zde žádné pohodlné madlo, takže panel v zadní části uchopíme za mírně vystupující plechový okraj a vytrhneme směrem vzhůru. Na opačné straně je stropní díl pomocí dvou výstupků pouze zasunut do části s I/O panelem. Při pohledu na rubovou stranu panelu je zřejmá jeho plastová konstrukce k níž je vrchní hliníkový plech přišroubován. Celá konstrukce je pevná a nijak se nekroutí.

Z detailního snímku můžeme posoudit přesné centrování plastové mřížky panelu s otvory v hliníkovém plechu a také zde vidíme jemnou zalisovanou síťku pro zadržení prachu. Po odstranění stropního panelu získáme přístup k odnímatelnému plechovému rámu určenému k osazení až trojice 120/140mm ventilátorů, případně až 420mm radiátoru vodního chlazení.

Jako obvykle jsem se pokusil změřit tloušťku materiálu použitých na šasi skříně a jeho bočnicích. U šasi skříně jsem naměřil sílu plechu takřka 1,1 mm. Je zde jen málo míst, kde není okraj plechu slisován ze dvou vrstev. Šasi je díky tomu celkově velmi pevné.

Také plechová bočnice je z velké části slisována z více vrstev plechu, takže jeho sílu jsem mohl měřit pouze na dvou drobných výstupcích, kde mně šuplera ukázala hodnotu takřka 1,2 mm. Naopak 4mm tloušťku skleněné bočnice jsem změřil zcela snadno.

Po krátké vsuvce s měřením se vrátíme k rozborce skříně a po uvolnění dvou šroubů na zádi demontujeme ze stropu šasi plechový rám ventilátorů. Na stropě po něm zůstane zcela volný otvor plné velikosti.

Pokračovat budeme demontáží plechového krytu kabeláže z pravé strany skříně. Také v tomto případě uvolníme dva šrouby a kryt snadno odejmeme. V přední části je kryt k šasi uchycen pomocí dlouhé drážky.

Pohled pod kryt kabeláže mně připomněl telefonní rozvodnu. Tolik kabelů v dosud neosazené skříni se hned tak nevidí, tím spíš způsob jejich organizace přímo z výroby. Kabely od čelního I/O panelu jsou pěkně vedle sebe zasazeny do plastových lišt a upevněny textilní stahovací páskou na principu suchého zipu.

Nyní přejdeme na čelo skříně a zde demontujeme mřížku ukrývající pozice čelních ventilátorů. Mřížka má v horní části drobné madlo za něž ji nejprve vytrhneme směrem vpřed a poté ji vytažením vzhůru vyjmeme. Nahoře je mřížka fixována pomocí dvou pružných bočních výstupků, dole je zasunuta dvěma výstupky do konstrukce šasi.

Snadné je také vyjmutí záslepek pro 5,25" optické mechaniky. V rámu mřížky čelních ventilátorů je fixují pouze boční plastové západky.

Všechny tři standardně dodávané čelní 140mm ventilátory jsou upevněny na vyjímatelném plechovém rámu a šrouby ventilátorů jsou přístupné ze zadní strany plechu. Abychom se k nim dostali, musíme plechový rám s ventilátory demontovat.

Horní část rámu je přišroubována k demontovatelnému plechovému příčníku, na opačné okraji je pomocí dvou výstupků zasunuta v šasi. Plechový rám lehce vyjmeme nadzvednutím po odstranění obou šroubů. Nechtěl jsem vyplétat dokonale vyvázané kabely, takže jsem panel ponechal na nich zavěšen.

Pokud bychom se obešli bez optické mechaniky, můžeme na čelo skříně umístit až 420mm radiátor vodního chlazení. V takovém případě bude přesahovat délku montážního plechu a jeho poslední dva šrouby nikam neupevníme. Na funkci chlazení to však nebude mít žádný vliv.

Po demontáži rámu s ventilátory se nám na čele skříně také otevírá zcela volný otvor v plné velikosti. Ve spodní části nahlédneme skrze něj do útrob tunelu, kde se ukrývají další dva šuplíky pro 3,5" disky.

Rám s ventilátory nám v montáži komponent nebude bránit, takže jsem jej namontoval zpět na původní místo. Naopak bez demontáže se neobejdeme u krytu tunelu. Ten se skládá ze dvou částí a prakticky by stačila demontáž pouze části stropní. Jenže my si chceme prohlédnout konstrukci krytu zevnitř, takže jej demontujeme vcelku. Nejprve odstraníme pět šroubů fixujících k šasi boční část krytu tunelu.

Pak již zbývá uvolnění dvou šroubů u stropní části tunelu. Jeden ze šroubů se nachází nad otvorem pro napájecí zdroj na zádi skříně, druhý vyhledáme mezi kabely na zadní straně rámu s koši a držáky pro disky.

Po uvolnění všech šroubů celý kryt tunelu vyjmeme ze skříně. Otevírá se tím zcela volný přístup ke dnu skříně, k držáku napájecího zdroje a ke všem šuplíkům pro disky.

Oba díly krytu tunelu jsou spojeny pomocí posuvných zámků, vzájemným posunutím je snadno rozpojíme.

Následujícím snímkem demonstruji, že docela pohodlný přístup do útrob tunelu je k dispozici i v případě demontáže pouze jeho stropní části.

Nakonec si vyzkoušíme demontáž jednoho ze šuplíků pro 3,5"/2,5" disky. Svislý kovový rám za čelem skříně má v pravidelných odstupech připraveny otvory dvou rozměrů. Ty s větším průměrem slouží pro zasunutí kovového aretačního hrotu šuplíku s gumovým návlekem. Do menších otvorů se závity náleží dvojice šroubů, které šuplík v rámu zafixují.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama