Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?

Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

15. 4. 2015 03:00 61

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Kde je problém, který FreeSync řeší… 3. ...a jak ho řeší? 4. FreeSync není „free“, ale je levnější než G-Sync 5. Dynamic FPS – ultimátní výhoda proti G-Syncu?
6. Monitory a hardware kompatibilní s FreeSync 7. BenQ XL2730Z – úvod 8. BenQ XL2730Z - obraz, inputlag a FreeSync 9. Závěr

Plynulé zobrazení na LCD panelech je něco, co nám bylo dlouhou dobu odepíráno. Existovaly sice berličky jako Vsync, ale skutečný průlom přinesl až G-Sync. AMD na něj zareagovalo a přichází s alternativou: FreeSync. Není to ale identická kopie G-Syncu. Ani cenou, ani vlastnostmi, které jsou někde dokonce lepší, ale někde výrazně horší.

Reklama

Technologii adaptivní snímkové frekvence se v minulém roce dostalo velké pozornosti. Prvního komerčního nasazení jsme se dočkali v podobě G-Syncu od Nvidie. Reakce počítačových nadšenců byli rozporuplné. Na jednu stranu jde o obrovský krok kupředu a všichni vítali změnu, kterou to pro hraní na LCD monitorech znamená – Nvidia mluvila přímo o „revoluci", na druhou se objevila vlna nevole spojená s faktem, že jsou monitory s G-Sync hodně nákladné a ještě ke všemu jde o uzavřené proprietární řešení, které funguje jen na novějších kartách Nvidie.

AMD překvapilo hned na začátku loňského roku rychlou reakcí na konkurenční řešení, pro které zvolila mimořádně šťastné označení FreeSync. První ukázka proběhla už na veletrhu CES na noteboocích, které měly tu výhodu, že se u nich pro komunikaci mezi displejem a grafickou kartou využívají jiné standardy než u klasických monitorů, které rychlou změnu snímkové frekvence podporovaly (do té doby tyto technologie sloužily primárně pro snižování spotřeby). FreeSync je ale stejně jako G-Sync primárně cílen do jiné oblasti a pro jinou skupinu uživatelů. Těmi jsou hráči a jejich nástroji desktopové monitory s vysokými obnovovacími frekvencemi.

Zatímco G-Sync, jakožto speciální hardwarový modul, byl instalován jen do těch nejlepších herních monitorů (a už tak vysokou cenu herního TN panelu posunul do opravdu nesmyslných výšek), AMD FreeSync měl představovat volbu prostého lidu. Tento dojem budilo nejen označení „free“ v názvu (které v angličtině v tomto kontextu naznačovalo, že nepůjde o technologii uzavřenou i to, že bude zdarma).

Další vlna zájmu o FreeSync se zvedla, když se začalo mluvit o tom, že bude tato technologie, nebo přesněji technologie adaptivní vertikální synchronizace, zařazena také do standardu VESA pro DisplayPort 1.2a (tady ale pozor, není jeho povinnou součástí, ale jde jen o volitelné rozšíření).

Když AMD o něco později předvedlo FreeSync i na klasickém monitoru a předvádějící mluvil o tom, že jde o prototyp monitoru s upraveným firmwarem, spousta lidí si to přebrala až tak, že u vybraných starších monitorů s těmi správnými scalery bude pro podporu FreeSync stačit pouhý update firmwaru!

Nakonec to ale podle tiskové zprávy AMD ze září vypadá, že si plnohodnotná podpora FreeSync u monitorů vyžádala razantnější zásahy do elektroniky monitorů (tedy novou generaci scalerů) a právě na jejich dodávky výrobci panelů čekali.

Podle zmíněné zprávy se monitory s novými scalery s podporou FreeSync měly objevit v prvním čtvrtletí letošního roku. A výrobci skutečně řadu modelů oznámili a uvedli na trh. S reálnou dostupností je to ale aspoň prozatím horší, jde o podobnou situaci, v jaké byl G-Sync před rokem.

Patří mezi nejlepší herní monitory: BenQ XL2730Z - na tohoto profíka se dnes podíváme.
i Zdroj: PCTuning.cz
Patří mezi nejlepší herní monitory: BenQ XL2730Z - na tohoto profíka se dnes podíváme.

Zatímco G-Sync byl oznámen velmi brzy, na jeho reálné nasazení se čekalo několik měsíců (na to, než se objevily nové monitory, kde byl modul G-Sync standardní součástí a ne jen náhradou původního scaleru).

U FreeSync se dá očekávat rychlejší start (těch avizovaných modelů je více a nabídka panelů je mnohem pestřejší, než tomu bylo při uvedení G-Sync).

Každopádně nyní jsou obě technologie venku, tak se pojďme podívat, v čem se liší a zda AMD dostálo svým slibům a FreeSync se stane zabijákem G-Syncu.

LG HE 34UM67 - jeden z prvních FreeSync panelů s IPS maticí!
i Zdroj: PCTuning.cz
LG HE 34UM67 - jeden z prvních FreeSync panelů s IPS maticí!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama