Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?

Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync? | Kapitola 9

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

15. 4. 2015 03:00 61

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Kde je problém, který FreeSync řeší… 3. ...a jak ho řeší? 4. FreeSync není „free“, ale je levnější než G-Sync 5. Dynamic FPS – ultimátní výhoda proti G-Syncu?
6. Monitory a hardware kompatibilní s FreeSync 7. BenQ XL2730Z – úvod 8. BenQ XL2730Z - obraz, inputlag a FreeSync 9. Závěr

Plynulé zobrazení na LCD panelech je něco, co nám bylo dlouhou dobu odepíráno. Existovaly sice berličky jako Vsync, ale skutečný průlom přinesl až G-Sync. AMD na něj zareagovalo a přichází s alternativou: FreeSync. Není to ale identická kopie G-Syncu. Ani cenou, ani vlastnostmi, které jsou někde dokonce lepší, ale někde výrazně horší.

Reklama

Herní dojmy z FreeSyncu

Nyní ale k jádru věci: FreeSync, respektive AdaptiveSync – jak si vede? Teoreticky jsme jej již rozebrali, nyní se podíváme na reálné srovnání s G-Syncem. A výsledky zřejmě nepřekvapí. V rozmezí variabilní frekvence (u XL2730Z je to 40 až 144 Hz) se FreeSync chová identicky jako G-Sync, jinými slovy ideálně. Obraz je dokonale plynulý, žádné trhání se nekoná, inputlag je minimální. Pocit: jako v pohádce.

Při překročení hranice 144 fps záleží na zapnutí/vypnutí Vsyncu. Osobně preferují vypnutý Vsync pro maximální rychlost a minimální odezvu celého systému. Efekt tearingu obrazu je prakticky nepozorovatelný u těchto frekvencí. Abyste jej byli schopni vědomě pozorovat, musíte najít vhodný vzor (ideálně pohybující se kontrastní svislé pruhy).

Zajímavá situace nastane při propadu pod 40 fps. Při Vsync Off se v obraze začnou objevovat zlomy, nicméně plynulost odpovídá počtu fps. Vyšší spodní hranice na 40 Hz také situaci nepřidá. Ještě horší je to při zapnutí Vsync – pocítíte významné zpomalení. Je to sice problém, nicméně už 40 fps je samo o sobě celkem málo, obzvláště u tohoto typu monitoru - který je určený pro výkonnostní hraní. Pokud ale vaše hry obvykle běží okolo 60 fps, tak propady pod 40 fps budou velmi časté a takto implementovaný FreeSync není úplně ideálním řešením.

Zhodnocení FreeSyncu s ohledem na G-Sync

Začněme postupně – ti, kteří očekávali od AMD „free“ technologii, která se rychle stane součástí mnoha monitorů včetně těch levných (nemluvě o těch, co čekali update firmwaru), budou nejspíše zklamáni.

FreeSync není zcela zadarmo, v první fázi nejsou panely, které jej podporují, rozhodně levné. I coby součást standardu výrobce podpora AdaptiveSync něco stojí, a tuto částku vám přeúčtují.

Výsledek je ale o to horší, že ceny novinky jsou nasazeny poměrně vysoko, v podstatě atakují ceny G-Sync zařízení – zde lze ale očekávat změnu k lepšímu, otázka je, jaký bude další vývoj u G-Syncu (nabízí se možnost specializovaného řešení či dokonce přesun potřebného hardwaru na kartu podobně jako u AMD). S podporou standardu si (bohužel pro nás) Nvidia zatím při svém podílu v herních grafikách hlavu lámat nemusí.

Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotná technologie FreeSync ale vypadá velmi nadějně, a jakožto součást standardu VESA Display Portu představuje světlou budoucnost nejen hraní na počítačích. Její funkce je v rámci rozsahu variabilní frekvence monitoru prakticky identická s tím, co nabízí G-Sync. Liší se pak v oblastech pod a nad tímto rozsahem. FreeSync umožňuje kombinaci s Vsyncem i bez něj, takže nad maximální frekvencí monitoru je možné dosáhnout nižší odezvy a rychlejších reakcí než u G-Syncu. Naopak při malých fps pod spodní hranicí je chování FreeSyncu horší než u G-Syncu.

U FreeSync pak stojí také za zmínku širší množství portů vstupu obrazu (podpora je ale vázaná na standard DP a ten je také jediný, který umožní aktivovat FreeSync) a také možnost plnohodnotného menu.

Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?
i Zdroj: PCTuning.cz

Zhodnocení BenQ XL2730Z

Monitory BenQ v této herní řadě si obhájily své místo mezi konkurencí již v minulosti. Testovaný špičkový model představuje současně to nejlepší nejen pro výkonnostního hráče, ale i pro toho běžného. Kombinace 27palcového displeje s nadstandardním rozlišením 1440p je ideální, jen bude potřeba trochu více grafického výkonu. K monitoru s cenovkou 18 tisíc se taková 290X pořídí jako nic.

Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?
i Zdroj: PCTuning.cz

Panel je rychlý a díky FreeSyncu dodá i velmi plynulý zážitek z hraní, vysoká cena jej však sráží mezi zboží smrtelníkovi jen stěží dostupné. Nepomůže tomu ani vychytané OSD menu s řadou progamingových i ergonomických funkcí, nebo kvalitní polohovatelný stojan. V podstatě se opakuje situace, kterou jsme zažili u G-Syncového ROG Asusu. Ačkoli v neprospěch BenQ hraje nízký kurz koruny, stále je i cena v dolarech vysoká.

Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za prakticky bezchybné herní (a speciálně progamingové) vlastnosti udělujeme BenQ XL2730Z stříbrnou hvězdu.

Test FreeSync na BenQ XL2730Z: dosáhne na G-Sync?
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama