PCTuning Článek

Test Intel Core i7-6700K, i7-8700K a AMD Ryzen 7 1700X

Vít Komínek
Vít Komínek
16. 4. 2018 03:00 71 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod, Core i7-8700K, Core i7-6700K 2. AMD Ryzen 7 1700X, tabulka shrnutí procesorů 3. Testovací sestava 4. Metodika testování a přetaktování 5. Luxmark, Cinebench R15, x246 benchmark, Photoshop CS6 6. Truecrypt, WinRAR, Kraken Browser Benchmark 7. Futuremark – PCMark 10, 3DMark TimeSpy
8. Counter Strike Global Offensive, DOTA 2 9. Ashes of the Singularity, Rise of the Tomb Raider 10. Deus EX Mankind Divided, Battlefield 1 11. Spotřeba 12. Herní výkon s iGPU 13. Cena, průměrný výkon a cena/výkon 14. Závěrečné shrnutí

Nové procesory AMD Ryzen architektury Zen+ jsou již za dveřmi, a proto se na ně dnešním testem před jejich vydáním trochu připravíme. Tentokrát se podíváme na výkonnější a dražší procesory z vyšší střední třídy, kterým budou vyšší modely nových Ryzenů konkurovat – na Intel Core i7 dvou různých generací a AMD Ryzen 7 1700X.

Reklama
Reklama

Metodika testování a přetaktování

Prvními kroky testování je aktualizace biosů základních desek na nejnovější verzi. Pro ASUS ROG Strix Z270F GAMING zůstává již z ledna BIOS verze 1203, ASUS PRIME X370-PRO rovněž zůstává lednová aktualizace BIOS na verzi 3803 a do základní desky ASUS PRIME Z370-A se dostává již nový dubnový BIOS verze 0614.

Testované procesory podléhají stejnému nastavení jako v předchozích recenzích, testování však probíhá na aktualizovaném operačním systému Windows 10 Enterprise v sestavení 16299. Služba Windows update je následně po aktualizování OS zakázána, dále zůstaly zakázané služby Propojená uživatelská prostředí a telemetrie a Windows Defender, aby během testování nezatěžovaly testovací sestavu aktivitou na pozadí systému, a tím neovlivňovaly výsledky testů. Testování her, programů a benchmarků, které nejsou závislé na internetovém připojení, probíhá za odpojeného síťového kabelu, z důvodu zamezení aktivity na pozadí.

V možnostech napájení pro veškeré případy i měření spotřeby procesorů je zvolen – režim vysokého výkonu.

Veškeré benchmarky a testy, mimo hry, 3DMark a PCMark, jsou testovány za použití real-time priority, testy jsem pro jistotu prováděl 2–4× a poté zprůměroval pro zpřesnění výsledku.

V BIOSu nastavení ponechávám defaultní nastavení, pouze paměti nastavuji do profilu XMP / DOCP a při taktování procesorů využívám ladění napájení DIGI+ VRM. Položka ASUS MultiCore Enchancement je nastavena do stavu automatiky, je tedy povolená a v případě procesorů Intel s technologií boost se snaží držet maximální boost frekvenci po čas zátěže, což napomáhá procesorům Intel k lepším výsledkům.

Paměti DDR4 ADATA o kapacitě 2× 8 GB pracují na ve dvou různých profilech v závislosti na použití procesorů AMD Ryzen, či Intel.

  • S procesory AMD Ryzen: Efektivní frekvence 2800 MHz a časování 18-17-17-36 1T
  • S procesory Intel: Efektivní frekvence 2800 MHz a časování 17-17-17-36 2T

Benchmarky a herní testy probíhají s grafickou kartou ASUS GTX 1080-O8G ROG Strix, integrovaná grafická jádra jsou testována zvlášť v sekci Herní výkon s iGPU

Přetaktování

Procesor Intel Core i7-6700K, vlastním jej již déle než dva roky, mám pro něj tedy odladěné nastavení. Jedná se o delidovaný kousek, kde mezi tepelným rozvaděčem a samotným čipem procesoru je nanesen teplovodivý tekutý kov Coollaboratory Liquid Pro. Procesor mám odladěný na frekvenci jader 4800 MHz při napětí 1,415 V, taktéž i frekvenci cache paměti jsem posunul na 4400 MHz.

Pro zvýšení stability při přetaktování využívám kalibrací napětí pomocí DIGI+ VRM, kterou disponují již řadu let základní desky společnosti ASUS. Zvolil jsem CPU Load Line Calibration: Level 4, CPU Current Capability: 130% a CPU Power Phase Control: Optimized.

AMD Ryzen 7 1700X je další procesor, který již nějakou dobu vlastním. Chytl jsem velmi bídný kus, maximální stabilní frekvence, které jsem dosáhl je 3900 MHz při napětí 1,475 V. K tomu mi napomáhalo nastavení DIGI+ VRM, kdy jsem použil CPU Load Line Calibration Level 3, CPU Current Capability – 140% a CPU Power Phase Control – Optimized.
Při takto vysokém napětí již teploty CPU dosahovaly i více jak 65°C. S kvalitnější deskou by tato frekvence mohla být stabilnější teoreticky i při mírně nižším napětí.

Posledním přetaktovaným procesorem následuje Intel Core i7-8700K. Při prvotním osahávání procesoru jsem zjistil, že se jedná spíše o průměrný kus, každopádně frekvence 5000 MHz na všech jádrech jsem chtěl dosáhnout téměř za každou cenu. Při důkladnějším ladění funkcí jsem se ihned pustil do nastavení kalibrací napětí v záložce DIGI+ VRM.
Následovalo nastavení CPU Load Line Calibration: Level 5, CPU Current Capability: 140%, VRM Spread Spectrum: Disabled, CPU Power Duty Control: T.Probe a CPU Power Phase Control: Standart. Toto nastavení je zcela optimální pro taktování procesorů Intel se základními deskami ASUS za použití vzduchového či AIO vodního chlazení.
Dalšího nastavení, kterého jsem se dotkl je položka CPU Core/Cache Current Limit Max, kterou jsem nastavil na maximální hodnotu 255.50 (A) – z důvodu zamezení throttlování frekvencí při vyšším příkonu procesoru. Rovněž v podmenu Internal CPU Power Management jsem přednastavil položky Long/Short Duration Package Power Limit na nejvyšší hodnotu 4095 (W TDP).

Frekvence 5000 MHz jsem nakonec dosáhl a to při napětí 1,385 V. V zátěži pak procesor s vodním chlazením dosahoval teploty až 92 °C, procesor bohužel nebyl delidovaný a nemělo smysl pokračovat s navyšováním frekvence, takže s touto frekvencí budu nadále pracovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning