Test klávesnice Logitech K310 –  pište klidně pod vodou
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test klávesnice Logitech K310 – pište klidně pod vodou

Test klávesnice Logitech K310 – pište klidně pod vodou | Kapitola 3

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

22. 1. 2013 03:00 10

Seznam kapitol

1. Co vymyslet? 2. Obal a základní pohled 3. Klávesy 4. Dno potápníka 5. Resumé?

Klávesnice, které umí blikat nebo ukládat makra, máme v testech pořád. Nový model K310 od Logitechu je ale opravdu specialitka. Jde totiž o klávesnici, která se ráda koupe. Pokud jste tedy natolik zarytý „ajťák“, jenž chce mít klávesnici i ve vaně, bude pro vás tento kousek ideální. Může jít ale i o řešení pro uživatele trpící hyperhidrózou.

Reklama

Abych ale neutekl od kláves, tak ty mají tvar čtverce se zakulacenými rohy, samozřejmě pokud mluvíme o standardních klávesách. Funkční a další speciální klávesy mají adekvátní tvar, vždy je ale výrazné zakulacení rohů. Většina kláves je také tvarovaná do lavoru pro příjemnější kontakt prstu a vycentrování dotyku. Vypouklá je pouze první řada kláves bez šipek a numerického bloku. 

Test klávesnice Logitech K310 –  pište klidně pod vodou
i Zdroj: PCTuning.cz

Klávesy jsou vyrobeny z velmi tvrdého plastu, jehož povrch je jemně zdrsněn. Důvodem tohoto řešení je právě zvýšení odolnosti. Osobně mám trochu strach z bílého odstínu použitého na nejvíce kontaktní části klávesnice, kterými klávesy bezpochyby jsou. V rámci krátkodobé zápůjčky produktu k testu však toto nemohu ověřit. Po takřka týdenním používání jsem se však s žádným ušpiněním či poničením kláves nesetkal.

Výrobce také propaguje kvalitní laserový potisk popisků všech kláves, který by měl zaručovat jejich stálost a taktéž větší odolnost. Při bližším pohledu je patrné, že popisky jsou ještě opatřeny ochranným bezbarvým nástřikem. Tuto technologii potisku však Logitech využívá už nějakou dobu a po zkušenostech se staršími produkty mohu potvrdit, že popisky jsou opravdu velmi odolné.

Klávesy mají poměrně výrazný stisk, podobně jako tomu bývalo dříve u klasických klávesnic, takže především starší generace, které se ještě učily psát na psacích strojích, si jistě v tomto případě přijdou na své. Mechanismus kláves by měl také vydržet horší zacházení a silnější údery, takže pokud patříte k těm, kteří klávesnici nešetří, určitě bude K310 zajímavým řešením. Co se týká přesnosti stisknu, tak v tomto ohledu jsem byl trochu zklamaný, jelikož jsem se při psaní několikrát setkal, že klávesa reagovala až opravdu při plném stisku. Nejhorší na tento jev je mezerník, kde je opravdu třeba důrazného stisku.

O poznání více mi však vadí hlučnost kláves. V provozu někde v kanceláři, kde je výraznější okolní hluk to tak nepřijde, nicméně pokud si klávesnici koupíte domů a budete na ní chtít delší dobu psát v naprosto tiché místnosti, začne vám po nějaké době jít hluk vytvářený klávesami na nervy. Klávesy mají poměrně specifický klapavý zvuk, který může opravdu dost rušit. Samozřejmě jde ale o zvyk, nicméně tento model nebude patřit k tichým klávesnicím.

Co se týká funkční výbavy, tak multifunkční klávesy do plochy klávesnice přidány nebyly, respektive byly, ale ne samostatně. Logitech se v poslední době u většiny modelů snaží inspirovat notebookovými klávesami, takže využívá tzv. funkční klávesy FN, která v kombinaci s další klávesou iniciuje v rámci systému nadstandardní funkci. K tomuto účelu se samozřejmě ideálně hodí nepříliš využité klávesy F1-F12, které tak přebraly funkce spouštění prohlížeče či mailového klienta, ovládání hudebního přehrávače a hlasitosti zvuku. Nechybí ale také funkce vypnutí počítače přes klávesnici. Jednoduché, praktické, nicméně u tohoto modelu nijak inovativní.

Potěšující může však být fakt, že klávesnice je nabízena rovnou z českým layoutem, takže nebude problém se znaky s diakritikou. Také rozměry speciálních kláves jsou takřka běžné, i když se musíme spokojit s malým (tj. úzkým, ale dvouřádkovým) Enterem, který však už dnes najdeme u většiny klávesnic. Stejně tak levý Shift je menší, jelikož mu sekunduje klávesa pro zpětné lomítko.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama