Test pěti cenově dostupných vertikálních myší
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test pěti cenově dostupných vertikálních myší

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší | Kapitola 2

Ivana Preclíková

Ivana Preclíková

9. 8. 2018 03:00 41

Seznam kapitol

1. Úvod 2. 3M EM500GPS 3. C-TECH VEM-07 4. C-TECH VEM-08
5. Connect IT CMO-2500-BK 6. Tracer Flipper RF Nano USB 7. Závěrečné shrnutí

Hardwaroví výrobci se pustili do boje s bolestmi zápěstí způsobenými nadměrným užíváním klasických počítačových myší, které nejsou k lidské ruce při dlouhodobém používání příliš šetrné. Výsledkem jsou vertikální myši, jejichž pět více či méně zvláštních variant jsme otestovali hlavně z pohledu ergonomie a kvality ovládání.

Reklama

První testovaná myš svým zpracováním připomíná spíše joystick. Jako jediná ze všech se na obalu chlubí tím, že prošla klinickým testováním, které garantuje úlevu od bolesti zápěstí. Její rozměry v milimetrech (d × š × v) jsou 124 × 81,2 × 104 mm a dodává se v elegantní černé barvě. Svojí výškou se hodí spíše pro drobnější ženské dlaně. Verze EM500GPL je o 13 milimetrů vyšší. Tu jsem bohužel neměla možnost vyzkoušet, nicméně i pro moji ruku je páka příliš malá. Prsty jsou až moc u sebe. Kdybych se pro koupi rozhodla, určitě bych šla do vyšší varianty. 

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší
i Zdroj: PCTuning.cz

O snímání pohybu se stará optický senzor v základně „joysticku“. Na páce jsou pouze dvě tlačítka. To na palci je vybaveno dvěma mikrospínači pro levé a pravé kliknutí. Krolovací kolečko výrobce úplně vypustil, místo něj můžete použít postranní tlačítko, které funguje jako stisknutí prostředního tlačítka. O posun textu stránky se tak stará samotná myš. Absence kolečka je první největší nevýhodou myši.

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhou zásadní nevýhodou je krkolomné ovládání pohybu kurzoru myši. Při držení joysticku jsem se nedokázala zbavit podvědomého pokládání spodní části dlaně na základnu myši, kvůli tomu byl pohyb celé myši dost těžkopádný a nepřesný. Pokud nemáte položenou ruku na opěradle křesla, na tuto myš rovnou zapomeňte. Když celá paže neleží na pevném podkladu v dokonale horizontální poloze, máte po chvilce pocit, že váš loket váží dvacet kilo. Část paže během používání totiž není opřená o stůl jako u běžných myší a ruka má proto tendence u loktu klesat. Bez podpory ruky je používání téhle myši noční můrou.

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší
i Zdroj: PCTuning.cz

Mě osobně tato myš kromě svého zvláštního vzhledu a poměrně kvalitního úchopu nijak neoslnila. Dost možná je nejšetrnější k lidskému zápěstí, bohužel na úkor nepříliš praktického ovládání pohybu. Navíc se prodává za částku kolem 1200 Kč a její bezdrátová varianta stojí dokonce dvakrát tolik. Společnost 3M tak zřejmě vsadila na klinické testy a nezvyklý vzhled, mě ale páková varianta vertikální myši uspokojit ani po pár hodinách nedokázala.

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama