test-setu-vodniho-chlazeni-thermaltake-bigwater-se
PCTuning Článek

Test setu vodního chlazení Thermaltake Bigwater SE

Pirs
Pirs
27. 11. 2005 00:59 80 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Thermaltake Bigwater SE 3. Testovací sestava a metodika 4. Výsledky testů a závěr

Na trhu existuje v dnešní době celá řada setu vodního chlazení určeného pro osobní počítače. Liší se jak cenou tak i počtem jednotlivých komponentů ale především jejich výkonem. V dnešním testu tedy podrobíme zkoušce set vodního chlazení od tradičního výrobce Thermaltake, konkrétně se jedná o typ Bigwater SE.

Reklama
Reklama

O samotném principu vodního chlazení jsem psal již v minulém článku věnovanému této problematice z obecného hlediska. Bylo v něm zmíněno snad vše, co jsem považoval za vhodné a důležité zmínit. Kromě části o kapalinách a spojovacích dílech jsou v něm popsány typy jednotlivých komponent a jejich funkce. Proto bych se na tento článek plně odkázal a použil ho jako tradiční teoretický úvod.

Pokud se tedy rozhodnete vybavit svůj počítač vodním chlazením, tak máte na výběr celkem ze tří variant. První variantou je poskládat si "vodníka" z jednotlivých komponent, které jsou v současné době dostupné na tuzemském trhu v nebývalé šíři. Druhou variantou, která je v podstatě obdobou té první, je poskládání vodního chlazení z dílů vyrobených svépomocí nebo úpravou dílů sloužící původně k jinému účelu (např. radiátor z topeni z automobilu).  Třetí variantou je nákup hotového setu vodního chlazení, kdy po vybalení z krabice jen poskládáte chlazení podle návodu. Výhodou první varianty je především poskládání chlazení na míru, zpravidla špičkový výkon, ale tomu bohužel i odpovídající vyšší cena. Mezi výhody druhé varianty patří určitá úspora peněz a při použití hlavy při návrhu také bezkonkurenční výkon. Z toho plynou bohužel i nevýhody a těmi jsou určitá úroveň znalostí v dané problematice, přístup k výrobním zařízením a především volný čas. Výhodou třetí varianty je především snadná montáž, nižší cena, ale tomu i odpovídající nižší výkon.

Jak je patrné z názvu, tak tento test je zaměřen na set vodního chlazení. Výrobce chladičů a počítačových skříní Thermaltake nebude třeba čtenářům nijak zvlášť představovat. Jejich prvním úspěšným chladičem byl Golden Orb určený pro Pentium III, kterého se prodalo přes dva miliony kusů. V roce 2002 si pak chladičem Volcano 7+ zajišťují pevné místo na trhu, ale především vstupují do podvědomí širší "OC veřejnosti". V roce 2004 pak uvádějí první chladič s heatpipes a první vodní chlazení.

 

Zapůjčený set byl doplněn o blok vodního chlazení určený pro chlazení jádra grafické karty. K dostání je jako samostatná komponenta, ale firma, od které byl set Bigwater SE zapůjčen na testy, nabízí dnes testovanou sestavu jako kompletní produkt tzn. i s blokem na grafickou kartu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning