test-setu-vodniho-chlazeni-thermaltake-bigwater-se
PCTuning Článek

Test setu vodního chlazení Thermaltake Bigwater SE

Pirs
Pirs
26. 11. 2005 23:59 80 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Thermaltake Bigwater SE 3. Testovací sestava a metodika 4. Výsledky testů a závěr

Na trhu existuje v dnešní době celá řada setu vodního chlazení určeného pro osobní počítače. Liší se jak cenou tak i počtem jednotlivých komponentů ale především jejich výkonem. V dnešním testu tedy podrobíme zkoušce set vodního chlazení od tradičního výrobce Thermaltake, konkrétně se jedná o typ Bigwater SE.

Reklama
Reklama

Pro test setu vodního chlazení byla vybrána základní deska DFI Lanparty Ultra-D osazená dnes populárním procesorem Opteron 144. Pro účely testu byl procesor přetaktován na hodnotu 2800Mhz při napětí 1,5V.

Pozn. Původně bylo zamýšleno testovat na na stejném procesoru s taktem 3000Mhz při napětí 1,55V. Bohužel set nebyl schopen tuto frekvenci uchladit a při překročení teploty 60°C počítač vždy "zatuhl".

Jako grafická karta byla použita Leadtek GeForce 6800GT, která byla pro zvýšení produkce odpadního tepla přetaktována na jádře na hodnotu 450MHz při napětí 1,4V. Frekvence a jim odpovídající napětí na jádře pro jednotlivé režimy grafické karty jsou uvedeny ve výřezech ze screenshotů programu NiBiTor.

Testovací sestava

  • Základní deska DFI Lanparty Ultra-D (Bios verze N4D702)
  • Procesor AMD Opteron 144@2800MHz (9x311, 1,5V, 1024kB L2 cache)
  • Paměťové moduly 2x512MB A-DATA DDR566
  • Grafická karta Leadtek 6800GT 256MB PCI-E
  • Zdroj Enermax 425W Noisetaker
  • Pevný disk Hitachi 160 GB SATA II
  • Windows XP SP2 CZ

Metodika

Jako operační systém byly použity Windows XP Professional Edition SP2 v české verzi. Pro měření teplot procesoru sloužil Speedfan ve verzi 4.27. Teplota procesoru se měřila v zatíženém stavu pomocí programu CPUburn, konkrétně byl použit typ testu BurnK7 s prioritou Normal.

Grafická karta byla zatěžována programem rthdribl a teplota jádra byla zaznamenávána programem Rivatuner v2.0 RC 15.7.

Následně byl prováděn herní test, pro zatížení jak grafické karty tak procesoru. Jako hra byl zvolen automobilový simulátor GT Legends s následujícím nastavením...

Teplota vody a okolí byla měřena dvoukanálovým digitálním teploměrem. Samotné testování probíhalo v třech fázích, kdy byla zatěžována grafická karta, pak procesor a následně oba najednou. V první fázi se zatížila grafická karta pomocí rthdribl (Real-Time High-Dynamic Range Image-Based Lighting). Po ustálení teploty vody se začaly zaznamenávat hodnoty po dobu jedné hodiny z teplotního čidla pomocí Rivatuneru. Jako kriterium pak byla hodnota s největší četností. Druhá fáze spočívala v zatěžování procesoru programem CPUburn, konkrétně BurnK7 s prioritou Normal. Teploty byly měřeny od ustálení teploty kapaliny po dobu jedné hodiny.  Hodnoty byly zaznamenávány pomocí  Speedfanu a opět z nich byla vybrána ta, která se v souboru hodnot vyskytovala nejčastěji. Cílem třetí fáze testu bylo prověřit výkon celého setu při zatížení jak grafické karty tak i procesoru. Toho bylo docíleno hraním počítačové hry. Teploty byly zaznamenávány jednu hodinu a to stejnými programy jako v předchozích dvou fázích. Jako kritéria byly opět brány hodnoty s největší četností. Tyto tři fáze měření byly opakovány pro 3 různé rychlosti ventilátoru na radiátoru: nejvyšší (2410 ot/min), střední (1820 ot/min) a nejnižší (1240 ot/min). Výsledkem celého testu je tedy 27 naměřených hodnot.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning