test-setu-vodniho-chlazeni-thermaltake-bigwater-se
PCTuning Článek

Test setu vodního chlazení Thermaltake Bigwater SE

Pirs
Pirs
26. 11. 2005 23:59 80 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Thermaltake Bigwater SE 3. Testovací sestava a metodika 4. Výsledky testů a závěr

Na trhu existuje v dnešní době celá řada setu vodního chlazení určeného pro osobní počítače. Liší se jak cenou tak i počtem jednotlivých komponentů ale především jejich výkonem. V dnešním testu tedy podrobíme zkoušce set vodního chlazení od tradičního výrobce Thermaltake, konkrétně se jedná o typ Bigwater SE.

Reklama
Reklama

Celý set je zabalený v kartónové krabici o rozměrech 360x230x200mm. Krabice je opatřena madlem pro snadné přenášení a otvorem v boku pro náhled na obsah.

Součástí setu Thermaltake Bigwater SE jsou tedy dva bloky, jeden určený pro procesor a druhý pro jádro grafické karty. Dále je obsahem balení radiátor se 120mm ventilátorem, reservoir do 5,25" pozice, čerpadlo, pracovní kapalina, hadice a příslušenství. V následujících řádcích si představíme jednotlivé komponenty...

Blok pro CPU

Blok vodního chlazení určený pro procesor je klasické konstrukce o rozměrech 60x78x24mm (bez nátrubků). Spodek bloku (základna) je vyroben z mědi poctivé tloušťky 13mm. V základně je pro vedení kapaliny vyfrézována drážka ve tvaru "žížaly" (omlouvám se za tento termín, ale za ta léta co se pohybuji okolo vodního chlazení, se mi příliš zažil a nenapadá mne odpovídající ekvivalent). Spodek základny je frézován do tvaru příhodného socketu A a na jeho povrchu jsou i přes leštěný povrch patrné stopy obráběcího nástroje.

Víko bloku je odlito z čirého akrylátu (plexiskla) tloušťky 10mm a k měděné základně je přichyceno čtveřicí šroubů. Utěsnění je realizováno o-kroužkem vloženým v drážce základny. Víko je osazeno dvojící hadicových nátrubků s převlečnou maticí pro PVC hadice 8/6 (vnější/vnitřní průměr). Nátrubky jsou připevněny k víku pomocí závitového spojení G1/8" a utěsněny opět o-kroužkem.

K samotnému balení bloku jsou dodávány dva druhy spon pro uchycení bloku k socketu procesoru na základní desce. Jednoduchá spona pro socket A a pak univerzální dvoudílná spona pro  sockety 939/754, socket 775 a socket 478. Dále jsou přibaleny kromě teplovodivé pasty také potřebné šrouby, matice a podložky.

Poznámka: Při montáži je nutné odstranit plastovou ohrádku pro BOXový chladič uchycený klasickou sponou. Objevil se zde známý nešvar v podobě malých šroubů v porovnání s dírami v desce. Z toho důvody byly při testování přibalené šrouby M2x50 nahrazeny šrouby M4x50 s odpovídajícími maticemi a podložkami.

Součástí plexi víka je modrá LED dioda. Napájení diody se připojuje pomocí 3-pinového konektoru do základní desky. Výsledkem je (pro někoho) efektní podsvícení celého víka.


Za ilustrační obrázek děkuji webu Bjorn3D

Blok pro VGA

Blok určený pro chlazení jádra na grafické kartě je stejné koncepce i použitých materiálů jako blok určený k chlazení procesoru. Měděná základna bloku o rozměrech 57x46x7mm má v sobě opět vyfrézovaný kanál pro vedení kapaliny, tentokrát však tvaru smyčky. Spodek základny je opět velmi pečlivě obroben na hodnotu velmi malé drsnosti.

Víko je opět akrylátový odlitek a je přichycen k základně pomocí pěti šroubů. Použité hadicové nátrubky jsou shodné s nátrubky na CPU bloku. Utěsnění nátrubku a víka je opět zajištěno pomocí o-kroužků.

Spona dodávaná k bloku je univerzální ji tedy použít na běžně na většině grafických karet jak ATI tak NVIDIA. Součástí balení je také potřebné množství šroubů, matic a podložek společně s teplovodivou pastou.

Za 2 ilustrační obrázky děkujeme webu Xoxide
Za 2 ilustrační obrázky děkujeme webu Xoxide

Pozn. Při testování bloku na grafické kartě GeForce 6800GT bylo obtížné nasadit korektně blok na jádro a tak bylo po několika neúspěšných pokusech použito zadní spony z chladiče Primecooler i s přibalenými šrouby.

Radiátor

Radiátor je sériového uspořádání s měděnými trubkami kruhového průřezu a žebry z hliníkové slitiny. Samotný radiátor je uložen v plechovým šasi o rozměrech 166x122x36mm. Šasi je v předu a vzadu opatřeno otvory pro tok vzduchu, které odpovídají připojovacím rozměrům 120mm ventilátoru.

Na druhé straně kompletu radiátoru je přišroubován 120mm ventilátor s krycí mřížkou. Pod ventilátorem je dvojice hadicových nátrubků stejných jako u obou bloků (tj. pro PVC hadice 8/6). Nátrubky jsou zašroubovány do mosazných šestihranů závitem G1/8" a utěsněny o-kroužky.

Použitý 120mm ventilátor  je napájen pomocí molex konektoru a součástí balení je také jednoduchý regulátor do zadní záslepky počítačové skříně. Regulátor umožňuje plynulou změnu otáček od 1300 do 2400 za minutu s udávanou životností ventilátoru 30 tisíc hodin.

Pozn. Při testování byly nastaveny otáčky ventilátoru ve třech stupních. Nejvyšší ~2410ot/min, střední ~1820ot/min a nejnižší ~1240ot/min. Otáčky byli měřeny ve Speedfanu, přičemž byl ventilátor tichý pouze při nejnižších otáčkách.

Rezervoár AquaBay 3

Reservoir pro umístění do 5,25" pozice, který zajišťuje funkci expanzní nádoby a uzávěru plnění, je velmi jednoduché koncepce. V plechovém krytu o rozměrech 180x148x41mm je uložena polyetylenová nádoba zabírající 3/4 jeho objemu, kde je pak zbývající 1/4 určena pro vložení čerpadla. Na vývodech z nádoby jsou stejné hadicové nátrubky jako v předchozích případech.

Horní strana je opatřena šroubovacím uzávěrem, kdy je třeba rezervoár uvolnit v počítačové skříni a vysunout částečně ven, aby byl otvor dostupný. Na předním panelu se nachází průzor opatřený po obou stranách stavoznaky pro monitorování úrovně hladiny.

Čerpadlo

Čerpadlo s kompaktními rozměry 62x54x36mm zajišťující transport kapaliny je napájeno napětím 12V při spotřebě necelých 5W. Dle údajů výrobce dokáže přečerpat 90 litrů za hodinu při hladině produkovaného hluku 19dB. Pro připojení ke zdroji nabízí 3-pinový konektor nebo molex. Uvnitř, pod poloprůhledným plastovým pláštěm je opět umístěna modrá LEDka (která nejde vypnout).

Kapalina a hadice

Součástí setu vodního chlazení Bigwater SE je také 0,5L pracovní kapaliny. Kapalina je výrazně obarvena na zelenožlutou UV aktivní barvu a podle etikety na láhvi má antikorozní účinky a zvyšuje účinnost oběhu. Hadice jsou přibaleny dva kusy každý o délce 1,5m. Jedná se o PVC hadici rozměru 8/6mm v zelenožlutém provedení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning