To nejdůležitější z letošního veletrhu CES v Las Vegas | Kapitola 5
Seznam kapitol
Největší veletrh spotřební elektroniky v Las Vegas významně posílil. Do milionového městečka v poušti přiletělo okolo 250 000 tisíc návštěvníků z celého světa, což byl více než dvojnásobek oproti minulému roku. K vidění byly holky, auta, spousta hardwaru a několik novinek od Intelu a AMD, které budou následující měsíce formovat trh.
Také Asus představil tablet s Windows 7 a také u něj není známa výdrž. Vzhledem ke konfiguraci s Core i5 ale nebude příliš valná. Na tiskovou konferenci se nám nepodařilo přes frontu dostat, zájem o novinky byl opravdu obrovský. Následující fotografie jsou proto přímo od výrobce. Nakonec je to možná dobře, v halách na CESu bylo většinou slabé nebo barevné osvětlení a to se vždy fotí těžko.
Tablet EP121 na prvním obrázku ukrývá dvoujádrový Intel Core i5, 64GB SSD a 4 GB paměti. To vše proto, aby se daly přehrávat HD videa (má HDMI výstup) na prvotřídním 12,1" IPS displeji s rozlišením 1280 × 800. Výdrž určitě nepřesáhne pár hodin, výkon ale bude rozhodně patřit k nejlepším.
Další tři tablety už jsou o dost úspornější a neběží na Windows 7, ukrývají pro tablety vhodnější Android 3.0. Jeden z nich se dá snadno složit, druhý má odnímatelný displej (známe už z Computexu) a třetí umí rozeznávat písmo, takže funguje jako poznámkový blok na cesty. Nejdůležitější vlastností jsou každopádně IPS displeje,mají skvělé barvy a velmi široké pozorovací úhly. Zbývá doplnit názvy: zleva Asus Eee Pad Slider, Eee Pad Transformer a Eee Pad MeMO.
Komponenty
Pro opravdové fandy hardwaru měl Asus nachystánu desku P8P67 Deluxe určenou pro Sandy Bridge. Disponuje zdvojeným napájením a paticemi L1155, především ale využívá pasivního chlazení a nabízí čelní panel s do 3,5" pozice. Stejnou desku nabízí Asus bez panelu ve verzi Pro.
Velkou novinkou byla ROG Rampage III, kterou pomáhala vyvíjet komunita hráčů okolo Republic of Gamers. Je založena na ještě staré čipové sadě X58, vyniká však netradičním řešením hybridní dedikované karty ThunderBolt, která kombinuje síťový čip BigFoot a zvukový čip Xonar. To je v současnosti jeden z nejlepších audio čipů vůbec. Ze stejného ROG soudku je Maximus IV Extreme, tato deska už podporuje Sandy Bridge.
Více jsme o těchto kartách psali v novinkách během CESu, o Rampage III si můžete více přečíst zde a o Maximusu zde.
Téměř revolucí nazval Asus grafickou kartu HD 6870 DirectCU, kterou vybavil technologií Super Alloy Power. Ta se stará o chlazení pomocí celoměděných trubiček, které prý zaručují až o 20 procent lepší chlazení než konkurenční řešení. Součástky mají navíc zesílenou napájecí část, takže mají mít až 2,4× delší životnost. Posledním vylepšením je Voltage Tweak, které umožňuje jednoduché přetaktování.
Tak trochu ve stínu toho všeho zůstal krásný (a hlavně dobře hrající) headset ROG Vulcan. Sluchátka jsou vybavena aktivním potlačováním okolního ruchu, přičemž se Asus chlubí tím, že jeho systém dosahuje až 85% účinnosti. Konstrukce je odlehčená, molitany dosedající na uši jsou velmi měkké pro omezení otlaků a navíc jsou potažené jemnou kůží. Hráči ale nejspíše ocení mohutné basy, které vám doslova rozvibrují hlavu. Na svědomí to mají dva 40mm měniče. Zbývá jen dodat, že potlačením ruchů je vybaven i mikrofon. Cena není zatím známa, o novince jsme psali zde.