Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 5. 2012 03:00 51

Seznam kapitol

1. Jako z hororu 2. Máme přepásmováno 3. Free WiFi přitom mizí 4. Zlepšení v nedohlednu

Jednou to přijít muselo, tak nedělejme překvapené. Tohle jsme přece už dávno čekali. Vzduchem nám lítá tolik druhů signálů, že se naše fantastická zařízení začínají navzájem rušit. Přeplněnost „vzduchu“ nepociťují jen velká města, stačí mít okolo sebe více sousedů. Hrozí nám, že se zase pokorně vrátíme k drátům?

Reklama

Něco na tom asi bude. Začíná tu být značně bezdrátově přecpáno. Wifi sítí kolem nás radikálně přibylo, za nějaké dva roky jsem v okolí pozoroval asi tak dvojnásobný nárůst počtu domácích access pointů. I poměrně málo citlivé zařízení mi dnes v jednom pokoji ukazuje sedm bezdrátových sítí a v druhém dokonce devět. S notebookem s citlivější anténou to je ještě o dost více. Před lety, když jsem montoval wifi anténu na střechu, jsem „viděl“ podobný počet přístupových bodů jenom „při pohledu do dáli, do volné krajiny“, dnes je kvantum přístupových bodů úplně všude.

Je jich tolik, že se navzájem už docela slušně ruší. Jasně pozoruji korelaci nárůstu bezdrátových sítí a zhoršování příjmu televizního signálu, dokonce se v něm objevily jakési pravidelné a docela výrazné výpadky, které vypadají, jako by nějaké zařízení v pravidelných intervalech zahlcovalo anténu. Dokonce i stabilita mého domácího wifi připojení klesá, aniž bych nějak měnil zařízení a nebo strkal pracky do nastavení.

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz

Delší dobu jsem nechápal, proč se mi nepravidelně zhoršuje konektivita, až jsem objevil, že vlastní přístupový bod má i výtah a při průjezdu patrem tak nějak mate ostatní zařízení. Access point přijede a zase odjede. No výborně. Ale k čemu má vlastně přístupový bod výtah? Údajně kvůli programování chování, melodií a takových věcí. Člověk by skoro čekal, že by bylo asi jednodušší tohle řešit nějakým konektorem pod krytkou, protože jednoduše nevidím smysl, proč takovéto věci nastavovat v reálném čase.

Ale je to tak, dneska je wifi nacpaná i ve výtahu. Jenomže tímhle to nekončí. Koss dělá wifi sluchátka, která dovolují streaming internetových rádií, máme bezdrátový přenos obrazu, bezdrátovou synchronizaci kde čeho s kde čím a tak dále. Takový moderní telefon přenáší data přes wifi, je spárovaný s headsetem a nebo boomboxem přes Bluetooth a samozřejmě si taky povídá s BTS přes 3G signál. Je toho vcelku tuna a občas se mému telefonu z takové přemíry všelijakých datových přenosů udělá špatně a zbortí se.

Čím víc je v okolí bezdrátových sítí a dalších zařízení, tím větší pravděpodobnost, že se zbortí. U oken, kde je 3G signál nejlepší, je i jeho stabilita nejvyšší, uprostřed bytu, kde je naopak největší síla signálu z domácích wifin a občas kolem projede výtahový access point, je naopak zhroucení nejpravděpodobnější. Jenomže jak zabránit tomu, aby si sousedé kupovali další a další bezdrátová zařízení?

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz

Kdysi dávno byly bezdrátové komunikace docela zábavné a používaly se docela rozumně. Wifi pojítko jste použili, pokud jste se připojovali ke kamarádovi přes ulici, k providerovi a v podobných smysl dávajících případech, které by jinak vyžadovaly třeba překopání ulice. Šlo o elegantní náhradu pionýrských řešení, kterými byl kdysi prověšený ethernetový kabel přichycený k čemukoliv, co bylo natažené přes ulici. Dnes jsme jinde, wifi access point mají i lidi, kteří bydlí v 1+1 a to čistě proto, že jim dovoluje sednout si s notebookem třeba na záchod.

Dokud byl jeden access point na jeden rodinný dům, bylo to tak akorát, pokrývalo to dům a kus zahrady a moc se to netlouklo se sousedy. Jenomže v takovém paneláku můžete mít klidně osm sousedů a když je zástavba hustá, tak do vašeho bezdrátového sousedství přibudou klidně i lidé z „baráku odnaproti“. Regulovat to nelze, je to ostatně volné pásmo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama