Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 5. 2012 03:00 51

Seznam kapitol

1. Jako z hororu 2. Máme přepásmováno 3. Free WiFi přitom mizí 4. Zlepšení v nedohlednu

Jednou to přijít muselo, tak nedělejme překvapené. Tohle jsme přece už dávno čekali. Vzduchem nám lítá tolik druhů signálů, že se naše fantastická zařízení začínají navzájem rušit. Přeplněnost „vzduchu“ nepociťují jen velká města, stačí mít okolo sebe více sousedů. Hrozí nám, že se zase pokorně vrátíme k drátům?

Reklama

Podobné je to s přibýváním bezdrátových sítí na veřejných místech. Když bylo sítí málo, mělo jejich hledání nádech dobrodružství. Člověk kroužil po městě a koukal, kde je nějaký podnik s „free wifi“. Provozovatelé si obvykle nelámali hlavu s nějakým nastavením či zabezpečením a dotyčný podnik běžně poskytoval konektivitu i své konkurenci v okolí. „Free wifi“ nabízely typicky drahé a kvalitativně horší restaurace / bary, takže jste v dosahu jejich sítě našli nějaký levnější / kvalitnější podnik a bylo to.

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz

Potom, co se Google rozhodl provozovat wardriving (zjišťování sítí při tvorbě Google StreetView) ve velkém a využít ho pro lokalizační služby, už to tak zábavné nebylo. Najednou si i ti nejmenší uživatelé uvědomili, že síť, ke které se dá připojit zvenčí a odposlouchávat, je docela nebezpečná. Google nejenže využil zaměřené access pointy pro určování polohy, ale taky nahrával nekryptovanou komunikaci, což vedlo ke kauzám, které se řeší dodnes.

Reakce domácích uživatelů byla překvapivě efektivní: Zabezpečení se v posledních letech podstatně zlepšilo, drtivá většina domácností používá přístup chráněný heslem. Naši uživatelé jsou patrně více edukováni než na Západě, protože se u nás používá hlavně moderní zabezpečení WPA / WPA2. Ještě před pár lety přitom bylo třeba v USA obvyklé, že dobrá polovina sítí používala buď WEP a nebo nebyla zabezpečená vůbec. Bylo kolem toho pár průšvihů, například jakýsi Barry Ardolf se nepohodl se sousedy a rozhodl se jim pomstít tak, že se prolomil do jejich sítě chráněné WEP a odesílal přes ni dětskou pornografii z mailové adresy, která vypadala, jako by byla sousedů.

Jediné, co sousedům pomohlo, bylo to, že si nechali nainstalovat sledovací software a tak zjistili, kdo se je to snaží zničit.

Kryptografie zajišťuje slušnou dávku soukromí, ale nijak to neřeší problém s přetížením sítě. Pokud se sejde příliš mnoho sítí na příliš malém prostoru, je to malér. Není to jenom náš český  problém, mnohde je to ještě horší. Můj kamarád, který pracoval delší dobu v Anglii, žil „po komunitním způsobu“ v rodinném domě s horou nájemníků.

Do rodinného domu se vejde v pohodě N*2 nájemníků, kde N je počet pokojů, na činži se vydělávat musí. Multiplikátory pro umisťování nájemníků po pokojících vyšší než 2 lze označit už opravdu jako ukrajinský ubytovací standard.

V domě vznikl gazilion bezdrátových wifi sítí, každý nájemník měl mobil a nějaké to Bluetooth zařízení se taky našlo. Do toho časté vaření v mikrovlnce, používání bezdrátového telefonu a další věci, které opravdu nepomáhají. Praktický důsledek? Naprosto katastrofická stabilita připojení na internet a zoufalá kvalita mobilního signálu. V praxi to vypadalo tak, že když si opravdu potřeboval zatelefonovat, musel na zahradu.

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz

Mělo to takový nádech počátku mobilní telefonie ze začátku devadesátých let, tehdy jste museli ven proto, abyste měli vůbec nějaký signál, dnes musel proto, aby ten signál měl alespoň trochu přijatelnou kvalitu. S internetem to bylo ještě horší, zabudovaná anténa a wifi karta v notebooku měla velké problémy se stabilitou připojení a v podstatě se nemohl připojit vůbec. V nájmu, kde vám majitel nedovolí navrtat díry a natáhnout normální drátový ethernet je to docela průšvih.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama