Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 5. 2012 03:00 51

Seznam kapitol

1. Jako z hororu 2. Máme přepásmováno 3. Free WiFi přitom mizí 4. Zlepšení v nedohlednu

Jednou to přijít muselo, tak nedělejme překvapené. Tohle jsme přece už dávno čekali. Vzduchem nám lítá tolik druhů signálů, že se naše fantastická zařízení začínají navzájem rušit. Přeplněnost „vzduchu“ nepociťují jen velká města, stačí mít okolo sebe více sousedů. Hrozí nám, že se zase pokorně vrátíme k drátům?

Reklama

V takové situaci si můžete pořídit wifi repeater, můžete zkusit nějakou lepší anténu a nebo kompletně vyměnit vybavení za jiný (lepší) standard, jenomže když na to přijde, tak podobné věci můžou dělat i lidé ve vašem okolí a skončíte přesně tam, kde jste začali. Hon za stabilitou připojení je takový závod ve zbrojení – a pokud je v okolí hodně lidí, kteří ho hrají, nemusí nakonec vyhrát nikdo. V některých případech dokonce nájemníci museli od bezdrátových sítí zcela upustit a přejít k Ethernet-over-powerline řešení. Nicméně i to samotné se prý může stát docela slušným zdrojem rušení.

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz

Tyhle dostihy neberou konce. Dnes má bezdrátovou konektivitu každá nová lepší televize a reklama je plná výjevů, kdy šťastná rodina streamuje fotky a video na obrazovku rovnou z mobilu. Ovladače a klávesnice pro konzole jsou bezdrátové, klávesnice a myši jsou bezdrátové, tiskárny, tablety, lautr všechno je bezdrátové. Řada „turbo“ a „max“ wifi zařízení byla navržena tak, že si tak trochu vypůjčují pásmo i ze sousedních kanálů, čímž ukusují prostor ostatním.

Jenomže pásma nejsou nafukovací a když jeden uživatel vytěsní druhého, tak je prostě vytěsněný. Do toho přihoďte fakt, že většina uživatelů používá všesměrové antény a nijak zvlášť neřeší ani výběr, ani instalaci správné antény a správné umístění access pointu, pokud k tomu není nucena.

Dokonce i řada podniků nabízejících wifi zdarma nijak zvlášť neřeší, že svoje prostory mají pokryté mizerně, signál jim ale uniká poněkud neplánovanými směry a nabízí konektivitu okolí zdarma. Představte si to jejich nezměrné překvapení, když jim vysvětlíte, že by třeba mohli používat sektorovou anténu a to tak, že omezí úniky signálu do okolí a naopak si zlepší pokrytí vlastních prostor. Domácí uživatelé to obvykle neřeší vůbec a praktickým důsledkem je, že v bezdrátu začíná být v poslední době opravdu velice těsno. Můžete si doma správně umístit access point, odstranit zdroje rušení, správně umístit mikrovlnku, použít správnou anténu – když ale to samé neudělají sousedi, problém tu prostě bude. Někdy to ani udělat nemůžou, protože třeba v bytě 1+1 se mikrovlnka přemisťuje docela blbě. Někdo je ochoten problémy řešit, jiný na to naprosto kašle. Ve výsledku můžete mít problém i vy a to zcela bez vašeho zavinění.

Úvaha: Access point i ve výtahu. V bezdrátu už není místo
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak to spravit? Netuším, snad přijdou nějaké další pokroky v technologii, i když řada komentátorů poznamenala, že nejdřív bylo „přeplněné“ pásmo 900 MHz, potom 2,4 GHz a nyní se to samé děje na 5 GHz. Když se v okolí sejde více novátorských uživatelů, ucpou se všechna pásma a mají propustnost asi jako pražská magistrála před prodlouženým víkendem. Ať si říká kdo chce co chce, klasická drátová síť má stále svoje plusy a na vyhození rozhodně není, zvláště tehdy, když máte spoustu sousedů a těžko si u nich vynutíte nějakou spolupráci či bezdrátovou etiketu. Na samotě u lesa vám bude s wifinou hej, v rodinném domku asi taky, ale uprostřed města už to tak vtipné není.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama