Úvaha: Hry a PC – úspěšné tažení všemu navzdory
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Úvaha: Hry a PC – úspěšné tažení všemu navzdory

Úvaha: Hry a PC – úspěšné tažení všemu navzdory | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

21. 2. 2014 08:00 27

Seznam kapitol

1. PC opožděné 2. PC nepřívětivé 3. PC přenosné 4. PC fialové 5. PC 256barevné
6. PC němé 7. PC trojrozměrné 8. PC zabijácké 9. PC vítězné?

Hodně hráčů považuje PC za zcela přirozeně nejlepší herní platformu. V osmdesátých letech minulého století byste ale našli jen pár lidí, kteří PC předvídali byť i jen omezený úspěch v domácnostech. Čím vším si muselo PC projít, než se mu přestaly ostatní herní platformy vysmívat?

Reklama

Velmi typickým představitelem PC z počátku 80. let je Compaq Portable z roku 1983. Jde o první přenosné (luggable) PC, které je svým konceptem velmi podobné například Commodoru SX64: Masivní plastové tělo ukrývá jak počítač, tak zdroj, CRT obrazovku i dvě disketové mechaniky 5,25" s kapacitou 360 KB. Celek se dá dokonale uzavřít: Na obrazovku a mechaniky přiklopíte klávesnici typu XT (tedy bez samostatných kurzorových kláves a pouze s funkčními klávesami F1-F10). Na bocích jsou dva panely, na které zatlačíte a odsunete je, čímž se na jedné straně odkryjí konektory pro napájení a na druhé straně se otevře prostor pro rozšiřující karty. Nemylte se: Toto XTéčko není v ničem ošizené! Na druhou stranu je to opravu jenom standardní XT. A taky to není ještě laptop. Váš řidič ho přenesl mezi limuzínou a tryskáčem, ale nějaké delší výlety by s ním byly za trest.

Compaq Portable (zdroj: Wikipedia)
i Zdroj: PCTuning.cz
Compaq Portable (zdroj: Wikipedia)

Naprosto unikátním prvkem systému je klávesnice. Ta totiž po zaklopení tvoří základnu celého stroje, na které spočívá celá jeho váha, celých téměř 13 kg (!!!) hmotnosti. Kožené ucho na přenášení je na druhé straně. Klávesnice je opravdu neuvěřitelná, opakovaně jsem si ji prohlížel, protože mi přijde skutečně šílené celou váhu stroje přenášet na její rám. Ale podle všeho to fungovalo, i mechanika zámků, které drží klávesnici na místě je i po třiceti letech ve zcela perfektním stavu.

Stroj byl ve své době velmi drahý, Wikipedia udává 3590 dolarů v tehdejších cenách, což z něj dělá nejen stroj čistě pro obchodní použití, ale dokonce pouze pro užití ve vyšších korporátních vrstvách. Na to, jak strašlivé peníze toto přenosné PC stálo, nenabízelo pro normální uživatele větší užitnou hodnotu, než měl například Epson HX-20. Pokud jste chtěli na cestách psát, pracovat se spreadsheetem a nebo něco programovat či počítat, byl Epson praktičtější.

Gigantickou výhodou Compaqu Portable byla ale uváděná „95% kompatibilita s PC“. Pamatujte, v roce 1983 žilo IBM ještě v iluzi, že může trh s PC kontrolovat, protože mělo copyright na BIOS. Jak se ale později ukázalo, vytvořit alternativní BIOS nebylo tak obtížné. Podstatně chytřejší byl ale Bill Gates z Microsoftu, který si nechal práva k MS DOSu. Microsoftu bylo jedno, zda se MS DOS bude provozovat na strojích od IBM anebo od kohokoliv jiného, což jim zajistilo později velké úspěchy. Kompatibilita se stala zcela zásadním úhelným kamenem konstrukce PC, i když hodně dlouhou dobu byla za největší plus považována naopak modularita.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama