Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak?
PCTuning Článek

Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak?

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 1. 2011 03:00 37

Seznam kapitol

1. Google představil Cr-48 2. Chytrý a hloupý terminál 3. Alfou a omegou bude cena 4. O užitečnosti ve firemní síti
5. Největší slabinou je konektivita 6. Důvěřujete vůbec Googlu? 7. Zadarmo ani kuře nehrabe 8. Čas browsovadel teprve přijde

Dámy a pánové, je to tady! Po letech napjatého očekávání nám Google přináší technologickou novinku přímo ze šedesátých let: terminál převlečený za počítač. Vypadá jako laptop, váží jako laptop, běží na baterky skoro stejně dlouho jako laptop, ovládá se jako laptop... Ale je to jenom browser převlečený za počítač.

Reklama
Reklama

Hardwarově to tedy není nic revolučního, i použitý procesor je Atom (předpokládal jsem, že spíše použijí nějaký dvoujádrový ARM). Skutečná revoluce je v tom, že Cr-48 je určen čistě pro práci v cloudu. Máme tedy před sebou zařízení, které onu několik let starou „ryze cloudovou“ ideu přivádí do života tím, že z „lokálního hardware“ dělá v podstatě to, čemu se kdysi říkalo „chytrý terminál“. „Hloupý terminál“ umí jenom odesílat znaky a přijímat obrazovky, „chytrý terminál“ je schopný spouštět na své straně aplikace a provádět složitější činnost.

Za „hloupý terminál“ bychom mohli svým způsobem považovat i USB->VGA adaptéry, protože „hloupé terminály“ dělaly v podstatě právě tohle – proud dat měnily na obrazovky. Cr-48 je tedy „chytrý terminál“ ve formě netbooku, což je myšlenka skutečně nová („notebookové chytré terminály“ se v poslední době dělaly tak, že se vzal normální notebook a na něm jenom běžela terminálová aplikace). Budu mu říkat „browsovadlo“, protože k tomu skutečně slouží a při představě, že bych to měl nazývat „notebook“, se ve mně cosi příčí.

Každý moderní smartphone, který dovoluje instalaci aplikací a připojení Bluetooth periferií, má totiž ke skutečnému notebooku koncepcí blíže! Zcela otevřeně řečeno, čistě cloudový systém je velice, velice radikální myšlenka, která je založena na řadě optimistických předpokladů.

Tak zaprvé předpokládá, že konektivita je neomezená a dostatečná. V praxi to je ale spíše tak, že pokrytí „přátelskou wifi“ je jenom ve velmi omezených prostorách – a co si budeme povídat, 3G pokrytí je u nás i na počátku roku 2011 tak trochu patetické. O Vánocích jsem vyrazil mimo civilizaci (tedy do města o méně než 10.000 obyvatelích) a zjistil jsem, že a) 3G pokrytí tam není, b) EDGE signál je nestabilní a tedy zbývá c) GPRS s jeho ohromujícími 4 KB/s. Připadal jsem si věru jako hrdina fantastického filmu „Cesta do (digitálního) pravěku“, něco jako když kvůli testům pamětí vyštracháte floppy mechaniku.

Pravda, později jsem tam objevil ještě dvě veřejně přístupné wifi sítě, ale jednu z nich provozoval podnik, který končil o páté odpoledne, takže jste se museli přesunout před městský úřad, kde byla místní síť zdarma. V létě by to možná bylo okouzlující, ale při mrazech kolem patnácti stupňů byste tam večer opravdu trávit nechtěli. Mno, možná, že se již brzy dočkáme v hororech nejen scén, kdy hrdinové nejen jako na potvoru „nemají na mobilu signál“, ale taky nebudou moci použít laptop, protože „proboha, je to Chrome!“ A věřte mi, že pokud bude k dispozici jenom GPRS, budou filmové chvíle, kdy se hrdinové pronásledovaní monstry pokoušet na browsovadle něco učinit, velice, velice napínavé.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning