Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak?
i Zdroj: Pctuning
Internet Článek Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak?

Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak? | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 1. 2011 03:00 37

Seznam kapitol

1. Google představil Cr-48 2. Chytrý a hloupý terminál 3. Alfou a omegou bude cena 4. O užitečnosti ve firemní síti
5. Největší slabinou je konektivita 6. Důvěřujete vůbec Googlu? 7. Zadarmo ani kuře nehrabe 8. Čas browsovadel teprve přijde

Dámy a pánové, je to tady! Po letech napjatého očekávání nám Google přináší technologickou novinku přímo ze šedesátých let: terminál převlečený za počítač. Vypadá jako laptop, váží jako laptop, běží na baterky skoro stejně dlouho jako laptop, ovládá se jako laptop... Ale je to jenom browser převlečený za počítač.

Reklama

Dobře, sesumarizujme si to. Pro business použití je browsovadlo super věc, pokud si vystavíte vlastní infrastrukturu. Pro správce to znamená jednodušší údržbu, protože nemusí řešit problémy s instalacemi, s bezpečností dat, když se hardware podělá, prostě vydá ze skladu náhradní a ten vadný pošle do servisu. Pokud se budeme držet zásady, že aplikace neukládají lokální data a máme tedy před sebou jenom přenosný terminál, je to super. (Pokud nějaká data lokálně ukládají, je to problém, protože stejně musíte řešit obsah úložiště.)

Pro osobní použití je to podle mě věc úplně k ničemu. Normální netbook můžete použít bez problémů pro cloudové aplikace. Browsovadlo ale nemůžete v offline režimu vůbec použít. Pokud jde o flexibilitu, je to podstatně horší zařízení. Použitelnost je zásadně omezena dostupností dostatečně rychlého připojení, což zatím je i v Evropě tak trochu fikce a nějaký pátek ještě bude.

Cenově vyjdou tato zařízení prakticky nastejno (schválně kolik hardwarových rozdílů napočítáme mezi browsovadlem a SSD linuxovým netbookem). Pokud jde o bezpečnost, podmínky používání Google aplikací říkají, že se Google sice bude snažit, ale za nic neručí. Pro mě to znamená, že pokud si nebudu data ukládat lokálně, vydávám se na provazochodeckou estrádu bez záchranné sítě. To také nevidím jako výhodu.

Myslím si, že pokud Google nabídne browsovadla firemní klientele, může slavit úspěchy a to do doby, než velkým výrobcům dojde, že konečně dozrál čas jejich několikrát prosazovaných nettopů a přidají k portfoliu i mobilní browsovadla. Prostor pro speciální průmyslový hardware je široký a Google může s úspěchem nabízet platformy, na kterých si firmy mohou snadno dělat vlastní aplikace.

Pokud dojde na prodej smrtelníkům, bude to průšvih. Skupinka technofilů bude nadšeně blogovat a tweetovat o tom, jak se konečně zbavili nadvlády místního úložiště, ale pro normální smrtelníky to bude dost nepochopitelné, zvláště ve chvíli, kdy jim dojde, že to neníÍ notebook. I technologičtí optimisté vyjadřují určité pochybnosti o tom, zda „už doba dozrála pro čistý přechod na cloud“.

Na to můžu říci jenom jediné: Dokud bude servis vypadat tak, jak vypadá a poskytovatel servisu nebude garantovat nic, je přechod na cloud nemožný. Kompletní migrace bude vždy riskantní, ale za podmínek služby tak, jak je popisuje Google, přemigruje na cloud jenom blázen, který si neváží ani svých dat, ani sama sebe. Cloud je jako doplňková služba dobrý, ale na jeho využívání coby doplňkové služby stačí úplně klasické notebooky. Browsovadlo má smysl pouze při kompletní migraci, ale to je v současnosti podnik opravdu jen pro fanoušky. Vzhledem k tomu, jak zanedbatelné rozdíly jsou v jeho konstrukci a jak velký rozdíl je v jeho použitelnosti, je v podobě Cr-48 tak, jak ho představil Google, už vyřízené.

Na to, aby bylo opravdu funkční, potřebuje podstatné pokroky v konstrukci: Zlevnit, prodloužit chod na baterie a odlehčit konstrukci výrazně pod netbook, tedy změnit se na něco jako „tablet s klávesnicí“. Logické by tedy bylo sloučit Android 3.0 s Chrome a udělat browsovadla jako „odlehčený Android“, který umožňuje používat jenom browser. Otázkou ale je, jakou výhodu má podobný „odlehčený systém“ proti „úplnému systému“ – vidím ji pouze pro firemní použití.

Uvidíme, jaký finální produkt z Cr-48 vznikne, ale podle mě má před sebou ještě hodně dlouhou cestu – a to nejenom po hardwarové stránce, ale i po stránce služeb

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning