Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak?

Úvaha: Jste připraveni na cestu do oblak?

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 1. 2011 03:00 37

Seznam kapitol

1. Google představil Cr-48 2. Chytrý a hloupý terminál 3. Alfou a omegou bude cena 4. O užitečnosti ve firemní síti
5. Největší slabinou je konektivita 6. Důvěřujete vůbec Googlu? 7. Zadarmo ani kuře nehrabe 8. Čas browsovadel teprve přijde

Dámy a pánové, je to tady! Po letech napjatého očekávání nám Google přináší technologickou novinku přímo ze šedesátých let: terminál převlečený za počítač. Vypadá jako laptop, váží jako laptop, běží na baterky skoro stejně dlouho jako laptop, ovládá se jako laptop... Ale je to jenom browser převlečený za počítač.

Reklama

Myšlenka je jednoduchá: Nepotřebujete žádný software a vlastně ani místní úložiště, na všechno vám stačí cloud. Nalogujete se a máte všechno: Gmail, Google Calendar, Google Docs,... Co víc byste si mohli přát?

 

Poté, co Google představil Cr-48, upadl jsem poněkud do rozpaků. Ano, je to pouze demonstrátor, ale Google se tváří, že toto je budoucnost výpočetní techniky. Musím říci, že mě docela zaráží, že jediný produkt může být zároveň tak revoluční, ale přitom i konzervativní. Vypadá totiž jako netbook a má i celkem klasické netbookové parametry, jako 12“ displej, 8 hodin výdrže, hmotnost skoro kilo a půl – no, skoro jako moje věrné a milované IBM X31.

Neví se, kolik bude stát, ale hádám, že více jak bazarové X31 (to se dá dneska sehnat za 3500 Kč). Má nějaké ty zvláštnosti, jako je clickpad, nebo že můžete klávesu Caps Lock nakonfigurovat jako Search, ale jinak to vypadá jako normální netbook. Bootuje jenom do browseru, celé prostředí je vlastně čistě browser – a bez wifi a nebo 3G připojení to vlastně není možné k ničemu použít.

Jedna SD čtečka, jeden USB port, tak trochu Mac Air koncept, řekl bych, snad jenom s tím rozdílem, že nedostatek portů u Airu byl kritizován, zatímco dnes je u Cr-48 oslavován coby vize „všeho v cloudu“. V případě, že byste do Airu neinstalovali aplikace, ale používali jenom browser, asi by se oproti Cr-48 nejvíce lišil v tom, že Air stále využívá klasické úložiště a dovoluje i offline práci. Cr-48 naproti tomu nabootuje za 10 sekund, což není až zase taková smršť, takhle rychle by v civilizaci měly bootovat všechny normální stroje (ty dlouhé booty jsou dnes vážně strašně ostudné).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama