Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl

Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 6. 2012 10:00 59

Seznam kapitol

1. (Ne)potřebná ostražitost 2. Odposlechové metody 3. Panika ve vyšších kruzích 4. Týká se to všech 5. Buďte rozumní

Jak jsme si včera ukázali, paranoia může být dobrá věc. A to nejenom pokud děláte něco špatného. U dnešních technologií, jako jsou odposlechy laserem, sledování komunikace přes telefon i maily, nebo u té nejstrašlivější – Facebooku, si nemůže být jistý nikdo. Buďte paranoidní a přemýšlejte. Nejenom nad tím, co říkáte, ale i co čtete.

Reklama

Ti, kteří významní jsou a nebo významní být chtějí, ale nahnáno mají – a po rathodopadení si nechávají prohledávat byty i kanceláře specialisty na hledání odposlechů. Obchod s prostředky pro zabezpečení soukromí se začíná fortelně rozjíždět – a to včetně mobilních telefonů odolných proti odposlechu. Odposlechy totiž nejsou jenom doménou policie, třeba gang vyděračů používal hned dvě odposlechová zařízení Agáta, ale podle odhadů policie jich může být v soukromých rukou v Česku až kolem desítky. Odposlechy už dávno nejsou jenom věcí policie nebo špionáže, gangy si podle něčeho musí vybrat vhodné cíle, aby mohli vydírat lidi, ze kterých pár desítek milionů vytlučou, a nějak je odlišit od davů teenagerů, kteří si po diskusích honí triko o svých úspěších, přičemž si musí půjčovat i na nákup tenisek.

Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl
i Zdroj: PCTuning.cz

Informace jsou důležité, dovolují vám zaměřit se na slabá místa nepřátel a šetří peníze, jak by vám mohli potvrdit například Číňané, jejichž Chengdu J-20 jako by z oka vypadl americkému F-22 Raptoru. Tedy alespoň zepředu, kde jsou stealth technologie opravdu důležité. Není nad to nechat nepřátele vyvinout technologii, nechat je, ať za svoje prachy pěkně projdou všechny slepé uličky a nakonec si pohodlně stáhnout finální verzi plánů na aeroplán. Sovětský svaz takto slavil průmyslově špionážní úspěchy celá desetiletí. A tohle dělají všechny významnější země, každá má vlastní projekt kybernetické války, přičemž jejím účastníkem se může stát i vaše PC, pokud je trvale připojené a využitelné pro nějakou příhodnou kyberválečnou činnost.

To nejsou kecy, takové věci se dnes dějí, jenom se podívejte na penetraci viru / prostředku pro kybernetickou válku Flame. Ten je jedněmi označován za nejvymazlenější spyware / kyberbojový prostředek, a jinými zase pohrdavě označován jako bloatware a typický produkt neefektivní mašinerie. Jisté je jenom to, že to zcela určitě není obyčejný malware, ale skutečný nástroj pro vedení kybernetické války vyvinutý organizací, která má na podobné věcičky docela tučné rozpočty.

Ukazuje se, že tento prostředek rozbíjí další naše životní jistoty – přišlo se třeba na to, že tento prostředek dokáže využívat mechanismus Windows Update pro svoje šíření. Kdo by se bál online aktualizací a patchování, vždyť jsou tak pohodlné a bezpečné budou určitě taky! Microsoft už přislíbil, že zavře dírku, kterou Flame mohl využít, ale jistě se najdou jiné a další dírky. A můžou to být dírky a škvírky nejen od Microsoftu, ale i v aplikacích a službách jiných firem. To všechno potvrzuje tezi, že pokud je nějaká technologie zneužitelná, nutně zneužita taky bude. Bez diskuse, zatím neexistují výjimky.

Jen se podívejte do historie, jaké šílenosti se podařilo realizovat:

Využití zvířat jako bojového prostředku? Ano, sovětští protitankoví psi, americký plán na využití netopýrů na nošení zápalných náloží a tak dále. Existoval projekt pro využití holubů pro navádění protilodních řízených střel, o řadě sebevražedných prostředků navržených a použitých Japonci ani nemluvím.

Zneužití chemických látek? Ano, třeba zplynování Kurdů během akce Anfál.

Zneužití biologických látek? Ano, dnes jsou zakázány, ale kdo ví, kdo je má a kdo je vyvíjí. Vsadil bych se, že někdo určitě ano.

Demografická válka? Ano, v roce 1974 alžírský prezident Houari Boumédienne pronesl svou slavnou větu o tom, jak bude Evropa dobyta lůnem jejich žen.

Zbraně ve vesmíru? Ano, vojenská stanice Almaz, vyslaná SSSR, byla vybavena 23 mm kanónem.

Kulturní válka? Ano, britští liberálové se přiznali, že řízeně využívali imigraci pro zmultikulturnění Británie.

Snaha využít chemické látky náboženskými sektami? Ano, třeba útok sekty Óm šinrikjó v japonském metru pomocí plynu Sarin.

Je opravdu těžké najít něco, co by se někdo nepokusil využít a nebo zneužít. Kybernetická válka je realitou dneška a zneužití nanotechnologií podle mě taky logicky přijde. Je to jenom otázka času.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama