Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl

Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 6. 2012 10:00 59

Seznam kapitol

1. (Ne)potřebná ostražitost 2. Odposlechové metody 3. Panika ve vyšších kruzích 4. Týká se to všech 5. Buďte rozumní

Jak jsme si včera ukázali, paranoia může být dobrá věc. A to nejenom pokud děláte něco špatného. U dnešních technologií, jako jsou odposlechy laserem, sledování komunikace přes telefon i maily, nebo u té nejstrašlivější – Facebooku, si nemůže být jistý nikdo. Buďte paranoidní a přemýšlejte. Nejenom nad tím, co říkáte, ale i co čtete.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Zkrátka a dobře – je důvod zatajovat některé skutečnosti a tím je posouvat do hladiny konspiračních teorií, kterým se zdraví jedinci vychovaní ve světě bazálních jistot jenom smějí. Je také důvod nevyvracet zcela stupidní konspirační teorie, protože reálné tajné projekty se mezi nimi ztratí. Může vám to připadat divné, ale využití netopýrů pro zapalování japonských dřevěných měst vypadalo pravděpodobněji a realizovatelněji, než konstrukce bomby z vybuchujících atomů.

Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl
i Zdroj: PCTuning.cz

Hloupé konspirační teorie jsou užitečné, protože vytváří křoví, ve kterém se schová reálná činnost. Zmate to protivníka, takže nebezpečí zanedbá. Jen se podívejte na to dokonalé zmatení, které vytvořili islamisté před 9/11 – stále se opakovaly útoky s využitím výbušnin, čímž vytvořili dojem, že není možné provést efektivní devastující útok, kde výbušniny použity nebudou. Tím vytvořili dojem, že pro jejich efektivní sledování je třeba „jít po logistickém řetězci“ a hledat takové extrémisty, kteří shání něco, z čeho se dá bomba vyrobit. Použití letadel bylo inovativní a tak překvapivé, že naprosto zmátli většinu těch, kteří je měli hlídat.

Dálkově řízené nálože docela realistické jsou. Bavil jsem se se svým známým, který je modelář, a ten mi prozradil, že vedli s kamarády debatu o tom, zda je možné i v našich podmínkách sestavit nějaký dálkově řízený prostředek s dosahem několika kilometrů, který by byl schopen nést účinnou nálož. Podle něj to možné je, dálkově řízené letadlo s nosností 3 kg nějakého nákladu by se dalo postavit asi za měsíc a stálo by to zhruba 50 000 Kč. Takže to, že se Britové rozhodli chránit si Olympiádu pomocí řízených střel, možná není až takový úlet, jak by se mohlo zdát. Možná se k podobným závěrům dopracovali taky a chtějí předejít útoku „modelářů“, kteří by vysílali ke stadionu malé nosiče naplněné bůh ví čím.

Úvaha: Stále nejste paranoidní? Poslanec Rath také nebyl
i Zdroj: PCTuning.cz

Ostatně posláním tajných služeb není smát se na diskusích, že to či ono je hloupé, nerealizovatelné a nebo paranoidní. To se může ošklivě vymstít. Oni musí zvažovat i zdánlivě šílené nápady a postupy, protože něco zkrátka fungovat může. Nesmí nic přehlédnout a nebo zanedbat, protože jak ukazuje třeba jen to 9/11, tak cena za přehlédnutí, zanedbání a nebo prosté odmítnutí konceptu může být děsivě vysoká. Takže je dobré být alespoň trochu paranoidní.

Pokud máte ten luxus, že si můžete dovolit žít v Benderově růžovém světě, jste asi více šťastní, ale není to moc rozumné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama