Velký srovnávací test 1TB externích disků pro USB 3.0
Článek Velký srovnávací test 1TB externích disků pro USB 3.0

Velký srovnávací test 1TB externích disků pro USB 3.0

Dominik Liebezeit

Dominik Liebezeit

2. 6. 2016 03:00 32

Seznam kapitol

1. Něco málo na úvod 2. Western Digital My Passport Ultra 1TB 3. Samsung M3 Portable 1TB 4. Seagate Expansion 1TB 5. Western Digital Elements Portable 1TB 6. Transcend StoreJet 25M3 1TB
7. Adata HD710 1TB 8. Seagate BackUp Plus 1TB 9. Seagate BackUp Plus Ultra Slim 1TB 10. Porovnání rychlosti sekvenčního čtení 11. Porovnání rychlosti sekvenčního zápisu 12. Závěrečné shrnutí

V populárních testech jsme prověřili hromadu 1TB externích disků pro rozhraní USB 3.0 v decentním i extravagantním provedení, abychom zjistili, který z nich je nejrychlejší, který z disků nabídne hodně muziky za málo peněz, nakolik se vyplatí připlácet si za dražší model, a jakému disku bude lepší se vyhnout.

Reklama
Reklama

V poslední době mi nějak přestává stačit kapacita úložného prostoru. Pracovní počítač je plný, notebook jakbysmet, o exteráku už raději nemluvím. Také máte pocit, že se to dneska tak nějak všechno nafouklo? Nejsem zase takový pamětník, ale pamatuji, když jsem na svůj nový počítač instaloval Call of Duty 2 a říkal jsem si, že hardisk, který má 80 GB, nemůžu v životě zaplnit. Je tedy pravda, že se hra  instalovala z DVD, což mi taky přišlo jako slušný sci-fi. Za nějaký čas přišel 320GB hardisk, a to jsem si byl jistý, že teď už určitě zapomenu, jak se něco z počítače odstraňuje. No, dnešní realitu asi není třeba moc představovat. Film ve slušné kvalitě: 10 GB, fotka: v průměrů 2-3 MB, hry: o tom raději nemluvím, 50 GB už je dneska v podstatě standardem, a taková domácí videa ve FullHD dokážou ukousnout také slušnou porci uložiště.

Jaké úložiště je dneska dostatečné? Stačí většině lidí 500 GB, 1 TB, 2 TB? Nebo je i to málo? Asi ano, zdá se, že ani mainstreamovému konzumentovi Facebooku kapacita nestačí, vzhledem k tomu, jak dynamicky se rozvíjí segment externích úložišť. V dnešní době asi najdeme málokoho, kdo by nepoužíval externí disky.  Asi nemusíme spekulovat o tom, jestli je to nejbezpečnější způsob uložení dat, ale lidé jim důvěřují a hojně je používají. A proč by ne, pogumovaný „exterák“ s odolností proti nárazu a vodě, se šifrováním dat, sníženou hlučností, vyrobený za polární záře v Oblasti 51, musí moje fotky, které jsem si nikam jinam nezálohoval uchovat navždycky, nebo ne?

Pokud neradi čtete, máte na spěch, nebo vám už někdo klepe na dveře záchoda, zkrátím vám dilema s výběrem externího disku. Vyberte si ten, který se vám líbí nejvíce. Je to asi jediný výrazný rozdíl mezi testovanými hardisky (až na jeden, ten tu ale neprozradím, ať máte důvod recenzi přečíst). U většiny z nich je rozdíl v rychlosti 3-4 MB, a to bych spíše považoval za chybu měření než za skutečný rozdíl. A i kdyby? Je rozdíl mezi 120 MB/s a 123 MB/s? Pokud ale chcete číst dál, dozvíte se, který USB kabel je bílý, a který černý, která firma má nejhezčí krabičku, a kdo balí hardisk do plata od vajíček! A možná i nějaké screenshoty z benchamarků, abyste viděli, že nekecám. Sranda celkem je, že cenově už si tolik podobní nejsou. No, každopádně to vezmeme tradičně od nejlevnějšího.

Adata HV620 1TB

Test začneme tradičně od nejlevnějšího testovaného kousku, kterým je Adata HV620 1 TB, který je o celých asi 70 Kč (slovy: sedmdesátkorun) levnější než další hardisk v testu.

Graf ceny produktu ADATA HV620, 1TB, 2.5", USB 3.0, AHV620-1TU3-CBK poskytuje server Heureka.cz

Adata HV620
Adata HV620

  

Rád bych se zde vyhnul hodnocení vzhledu, protože každý má určitě vlastní vkus a vzhled jednotlivých disků by posuzoval odlišně. Co ale musím vypíchnout, je lesklý povrch Adata HV620. Lesklý povrch v kombinaci s černou barvou je opravdu brutální kombinace. Pokud při své práci používáte daktyloskopii a vybíráte externí disk, lepšího kandidáta neseženete. Adata HV620 neunikne jediný otisk prstu! Divím se, že výrobce tuto vlastnot „nevypíchl“ na obalu. Forenzní vyšetřovatelé by určitě regály brali útokem. My ostatní se musíme spokojit buď s využitím obludných průhledných folií, které jsou na disku nalepeny, nebo se při přenášení disku smířit s používáním semišových rukavic. Na tento disk výrobce poskytuje záruku 3 roky

Obsah balení
Obsah balení

  

Klasický obsah balení: disk, USB 3.0 kabel, manuál. Zvláště přidání manuálu bych zde rád vyzdvihl, protože i přes totální cenový low end, se výrobce rozhodl na manuálu neušetřit a přibalit ho, díky čemuž si můžeme přečíst návod, že větší konec USB patří do PC a menší do disku, a to asi ve 20 jazycích!

Velký srovnávací test 1TB externích disků pro USB 3.0
Velký srovnávací test 1TB externích disků pro USB 3.0

  

CrystalDiskMark 5.1.1

ATTO Disk Benchmark
ATTO Disk Benchmark

  

Velký srovnávací test 1TB externích disků pro USB 3.0
Velký srovnávací test 1TB externích disků pro USB 3.0

  

HD Tune  

Pro majitele starších PC jsme se rozhodli zařadit i USB 2.0 test

CrystalDiskMark 5.1.1 USB 2.0
CrystalDiskMark 5.1.1 USB 2.0

  

Adata HV620
Adata HV620

  

Hodnocení

Živíte se jako forenzní vyšetřovatelé a hledáte nový externí pevný disk? Pak nehledejte, lepší neseženete. Já jsem se na Adata HV620 jenom podíval, a už byl plný otisků. Jinak je Adata HV620 super externí disk, nebo spíš, stejný jako všechny ostatní?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning