velky-test-16-znackovych-teplovodivych-past
Skříně, zdroje, chladiče Článek Velký test 16 značkových teplovodivých past

Velký test 16 značkových teplovodivých past

Michal Částka

Michal Částka

3. 12. 2007 01:00 53

Seznam kapitol

1. Teoretický úvod do problematiky 2. Představení testovaných past 3. Výsledky měření 4. Tipy a triky, závěr testu

Ve dnešním článku si otestujeme šestnáct teplovodivých past (tj. past, které se umísťují mezi elektronickou součástku, nejčastěji procesor, a chladič), kde si ukážeme jejich "výkony" a také řekneme to, co je důležité při jejich aplikaci a jakých chyb se máme vyvarovat, aby naše výsledky byly co nejlepší - v podobě nízkých teplot procesoru nebo jiných komponent.

Reklama
Reklama

Dnes se všichni výrobci chladičů pro osobní počítače doslova předhánějí o to, jak vyrobit ten "nejvýkonnější" chladič (slovu "výkon, nejvýkonnější" budeme v tomto článku rozumět ve spojení s efektivitou odvodu tepla z čipu do chladiče a následně do okolí. Tedy jakou má chladič nebo blok schopnost odvádět tepelnou energii). Na to, aby chladič pracoval opravdu efektivně a dobře přijímal tepelnou energií z procesoru, je potřeba zajistit kvalitní tepelný přenos právě mezi plochou procesoru a chladiče.

První předpoklad k dobrému tepelnému přenosu mezi procesorem a chladičem je dokonale rovný povrch obou součástí. Druhý a to nejdůležitější předpoklad je vyplnění mikroprostoru mezi chladičem a čipem procesoru (IHS), zmíněnou tepelně vodivou pastou, která eliminuje veškeré drobné mikronerovnosti obou povrchů a tím zajistí ještě lepší styk a zvýší tepelný přenos z procesoru do chladiče. Kdybychom tepelnou pastu nepoužili vůbec, pak by mezi chladičem a procesorem byl obyčejný vzduch, který oproti tepelně vodivé pastě teplo téměř vůbec nevede a působí spíše jako tepelný izolant, takže by nám k lepšímu přenosu tepla moc nepomáhal, ba naopak by celkový tepelný přenos výrazně zhoršoval.

Velký test 16 značkových teplovodivých past
i Zdroj: Pctuning

Když se podíváme do vodivostní tabulky různých materiálů, můžeme si jednoduše porovnat tepelnou vodivost vzduchu s klasickou obyčejnou pastou. Rozdíl je až stonásobný ve prospěch obyčejné pasty. V praxi bychom mohli zaznamenat rozdíl až v desítkách stupňů Celsia.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning