PCTuning Článek

Velký test 27 grafik — představení modelů nVidia GeForce

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
30. 7. 2012 03:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Kdy je ideální čas na nákup grafické karty? 2. nVidia GeForce GT 610 3. nVidia GeForce GT 620 4. nVidia GeForce GT 630 5. nVidia GeForce GT 640 6. nVidia GeForce GTX 550 Ti 7. nVidia GeForce GTX 560
8. nVidia GeForce GTX 560 Ti 9. nVidia GeForce GTX 570 10. nVidia GeForce GTX 670 11. nVidia GeForce GTX 680 12. nVidia GeForce GTX 690 13. nVidia GeForce GTX 275 — starší karta pro srovnání 14. nVidia GeForce GTX 480 — starší karta pro srovnání

Jako každým rokem touto dobou přinášíme velký srovnávací test, ve kterém změříme výkon 27 grafik a přihodíme i řadu tipů na konkrétní verze karet. Vzhledem k rozsáhlosti jsme se nevyhnuli rozdělení na čtyři díly, které postupně vyjdou v následujících čtyřech dnech. V dnešní části představíme karty nVidia GeForce.

Reklama
Reklama


nVidia GeForce GTX 680 v referenčním provedení

GeForce GTX 680 je jméno současného nejvýkonnějšího jednojádrového modelu v nabídce společnosti nVidia. Jádro Kepler GK104 je u GeForce GTX 680 plně aktivní a výkonem kartu dotahují jen výrazně přetaktované AMD Radeony HD 7970 včetně před několika týdny uvedené vyšší GHz edice. Je logické, že si nVidia za takový výkon nechá řádně zaplatit, nejlevnější GeForce GTX 680 začínají na necelých 12 tisících včetně daně a výjimkou nejsou upravené verze o další dva tisíce dražší.

Pravděpodobně vůbec nejdražší GeForce GTX 680 na trhu máme v testu — provedení Lightning od MSI. Kartu dostanete v typické Lightning krabici se stíhačkou. V příslušenství jsou kromě klasických věcí jako jsou manuály, ovladače a redukce a také konektory k připojení voltmetru. Lightning totiž podobně jako Hawk podporuje přímé měření napětí na jádře či pamětech.

Po vybalení vás karta ohromí svými rozměry a chladičem Twin Frozr čtvrté generace. Ten je i v zátěži velmi tichý a zvládne uchladit i případné další přetaktování karty.

Plošný spoj karet Lightning je navržen tak, aby zvládl co nejvyšší přetaktování včetně extrémního ladění pod vodou či kapalným dusíkem. Karta proto vyžaduje zapojení dvou 8pinových konektorů (referenční verze vyžadují jen 2× 6pin). Výhodami jsou kromě kvalitních součástek a již zmiňovaných výstupů na voltmetry (tři konektory na konci karty) také speciální malý obvod umístěný ze zadní strany jádra. Jmenuje se GPU Reactor a jeho úkolem je snižovat šum proudu, který teče jádrem. Tím by se měl potenciál pro přetaktování ještě zvýšit.

Jak už bylo řečeno, GeForce GTX 680 je postavena na plně aktivním jádře GK104 archietektury Kepler. Jádro má 1536 unifikovaných shaderů, 32 ROP jednotek a ke 256bitové sběrnici jsou připojeny 2 GB paměti GDDR5. Referenční frekvence jádra se podle technologie Boost může měnit od 1006 do 1059 MHz, paměti běží na 6,0 GHz. Testované provedení MSI Lightning má frekvence samozřejmě o něco zvýšené na 1110-1176 MHz pro jádro, paměti běží na referenčních 6,0 GHz.

Přehled zajímavých modelů

Nejlevnější GeForce GTX 680 nabízí Gigabyte. Jde o standardní referenční verzi bez jakéhokoliv přetaktování, přičemž nejnižší cena je v Alfě a to lehce přes jedenáct a půl tisíce.

Extrémní tříslotový chladič DirectCU II nabízí u své karty Asus. Pokud vám v počítači nevadí „mastodontí“ karta, mohu ji doporučit, chlazení je totiž skutečně tiché. Vzhledem k referenčním taktům se mi však cena téměř 13 500 korun zdá opravdu poněkud přehnaná.

Opravdoví nadšenci a fanoušci vysokého přetaktování asi při výběru GeForce GTX 680 moc přemýšlet nebudou. Verze Lightning od MSI je sice s cenou téměř 15 tisíc spolehlivě nejdražší, skvělý plošný spoj jako dělaný pro extrémní přetaktování včetně suchého ledu nebo kapalného dusíku je však pádný argument.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning