PCTuning Článek

Velký test 27 grafik — představení modelů nVidia GeForce

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
30. 7. 2012 03:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Kdy je ideální čas na nákup grafické karty? 2. nVidia GeForce GT 610 3. nVidia GeForce GT 620 4. nVidia GeForce GT 630 5. nVidia GeForce GT 640 6. nVidia GeForce GTX 550 Ti 7. nVidia GeForce GTX 560
8. nVidia GeForce GTX 560 Ti 9. nVidia GeForce GTX 570 10. nVidia GeForce GTX 670 11. nVidia GeForce GTX 680 12. nVidia GeForce GTX 690 13. nVidia GeForce GTX 275 — starší karta pro srovnání 14. nVidia GeForce GTX 480 — starší karta pro srovnání

Jako každým rokem touto dobou přinášíme velký srovnávací test, ve kterém změříme výkon 27 grafik a přihodíme i řadu tipů na konkrétní verze karet. Vzhledem k rozsáhlosti jsme se nevyhnuli rozdělení na čtyři díly, které postupně vyjdou v následujících čtyřech dnech. V dnešní části představíme karty nVidia GeForce.

Reklama
Reklama


nVidia GeForce GTX 560 Ti v referenčním provedení

Zatímco u GeForce GTX 550 nVidia původně plánovala uvedení slabšího („standardního“) a výkonnějšího (Ti) modelu, přičemž nakonec zůstalo jen u výkonnější verze, u GeForce GTX 560 se na trh skutečně dostal jak „běžný“ model GeForce GTX 560, tak výkonnější verze Ti. Mnoho rozdílů mezi nimi však není, jediným výraznějším rozdílem je vyšší počet unifikovaných jednotek a přibližně tisícikorunový cenový rozdíl.

Verzi MSI Hawk dostanete ve středně velké krabici, přičemž v příslušenství najdete manuály, DVD s ovladači a redukce. Kromě standardních redukcí k napájení a připojení analogového monitoru jsou přibaleny i redukce k připojení voltmetru. Karta má totiž vyvedeny piny k měření napětí na jádře a dalších a součástkách.

Provedení Hawk patří v hierarchii MSI k těm nejvyšším a není proto překvapením, že je karta osazena alternativním chladičem, v tomto případě Twin Frozr třetí generace. Jde o povedený chladič, který nelze než doporučit.

Karta Hawk používá vlastní plošný spoj, který má, jak už bylo řečeno, vyvedeny kontakty k měření napětí na jádře či pamětech (konektory jsou v pravém dolním rohu). Plošný spoj je osazen kvalitními součástkami, je poměrně dlouhý a vyžaduje připojení dvou 6pinových napájecích konektorů.

Jak už bylo řečeno výše, GeForce GTX 560 Ti se od „standardní“ GeForce GTX 560 liší jen v počtu unifikovaných shaderů, kterých je místo 336 o 48 více (384). Ostatní parametry jako je 32 ROP jednotek, 256bitová sběrnice a 1 GB paměti GDDR5 jsou shodné. Stejné jsou také referenční frekvence, přičemž testovaná karta Hawk je má výrazně zvýšené — 950 MHz pro jádro a 4,2 GHz pro paměti. Výkon jsem v testu měřil po snížení na referenční hodnoty.

Přehled zajímavých modelů

Nejlevnější GeForce GTX 560 Ti v současné době nabízí MSI, nejde však o testovanou verzi Hawk, ale verzi pojmenovanou jednoduše N560GTX-Ti-M2D1GD5/OC. Ačkoliv je v názvu karty OC? přetaktování je téměř nulové, pouhých 10 MHz na jádře. Chladič je jen průměrný a v zátěži o něm budete slyšet. Výhodou je však cena jen těsně nad pětitisícovou hranicí a plná verze Mass Effect 3, kterou vám v Alfě ke kartě zdarma přibalí.

Další dobrou nabídkou je karta Gigabyte. Za 5400 korun s daní dostanete v Alfě provedení GV-N560OC-1GI se zvýšenými takty na 900 MHz pro jádro, dobrým chlazením a herní klávesnicí Gigabyte Force K3 zdarma.

Pokud rádi ladíte hardware a přetaktování je vaším koníčkem, doporučení si rozhodně zaslouží i vyšperkované provedení MSI Hawk. Kromě vysokého přetaktování od výrobce potěší hlavně výborný chladič a konektory k připojení voltmetru, které nadšení uživatelé rozhodně využijí. Za takto vyladěnou kartu je však potřeba řádně připlatit, cena je na hranici šesti tisíc s daní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning