PCTuning Článek

Velký test 27 grafik — představení modelů nVidia GeForce

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
30. 7. 2012 01:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Kdy je ideální čas na nákup grafické karty? 2. nVidia GeForce GT 610 3. nVidia GeForce GT 620 4. nVidia GeForce GT 630 5. nVidia GeForce GT 640 6. nVidia GeForce GTX 550 Ti 7. nVidia GeForce GTX 560
8. nVidia GeForce GTX 560 Ti 9. nVidia GeForce GTX 570 10. nVidia GeForce GTX 670 11. nVidia GeForce GTX 680 12. nVidia GeForce GTX 690 13. nVidia GeForce GTX 275 — starší karta pro srovnání 14. nVidia GeForce GTX 480 — starší karta pro srovnání

Jako každým rokem touto dobou přinášíme velký srovnávací test, ve kterém změříme výkon 27 grafik a přihodíme i řadu tipů na konkrétní verze karet. Vzhledem k rozsáhlosti jsme se nevyhnuli rozdělení na čtyři díly, které postupně vyjdou v následujících čtyřech dnech. V dnešní části představíme karty nVidia GeForce.

Reklama
Reklama


nVidia GeForce GTX 480 v referenčním provedení

GeForce GTX 480 přinesla nVidii spoustu dobrého i špatného. Šlo totiž o první  kartu postavenou na úplně nové architektuře Fermi. Největší jádro GF100 však mělo v prvních revizích velké problémy s vysokou spotřebou a s tím spojenou vysokou hlučností, karty navíc přišly s několikaměsíčním zpožděním, výkon též nebyl takový, jaký jsme čekali a korunu všemu nasadila nVidia s absurdně vysokými cenami. Celkově karta poměrně rychle získala synonymum novodobé GeForce FX neboli označení drahého a hlučného produktu, jehož vydání předcházely velké sliby. Nakonec však nVidia přeci jen výrazně snížila ceny a zejména o něco slabší GeForce GTX 470 se prodalo poměrně slušné množství.

Do testu jsem si půjčil referenční kartu přímo od nVidia. Karta hned na první pohled překvapí velkým kovovým chladičem bez krytu a vyvedenými heatpipe, přesto je však chladič v zátěži velmi hlučný. Bezeporu jde o jednu z nejhlučnějších karet, jaká se během posledních let prodávala.

Plošný spoj je dlouhý a vyžaduje přídavné napájení ze dvou konektorů — 6pinové a 8pinového. V případě GeForce GTX 480 nebylo osazení těchto konektorů rozhodně formalitou, vzhldem k vysoké spotřebě by dvojice 6pinů nestačila. O náročném chlazení navíc svědčí i otvory v plošném spoji v oblasti ventilátoru, které měly umožnit nasávání většího objemu vzduchu.

Ačkoliv byla GeForce GTX 480 ve své době nejvýkonnější kartou nVidie na trhu, není osazené jádro GF100 plně aktivní. nVidia totiž měla při výrobě tohoto obrovského jádra s plochou přes 500 mm2 velké problémy a procento plně funkčních čipů bylo tak malé, že i pro vlajkový model společnost raději nechala jádra částečně deaktivovat. Karta tak nabízí 480 unifikovaných shaderů, 48 ROP jednotek a 384bitovou sběrnici s 1536 MB paměti typu GDDR5. Pracovní frekvence jsou u referenčního modelu 700 MHz pro jádro a 3,7 GHz efektivně pro paměti.

Všechny díly velkého srovnání:

Poděkování

Děkujeme společnosti Alza.cz, která zapůjčila velké množství grafických karet.

Děkujeme společnosti Dell za zapůjčení 30" monitoru s rozlišením 2560 × 1600 px.

Děkujeme partnerům Asus, Intel, Gigabyte, MSI a nVidia, kteří zapůjčili další vybavení na testy.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning