Velký test deseti paměťových karet SD a microSD s kapacitou 128 GB
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařízení Recenze Velký test deseti paměťových karet SD a microSD s kapacitou 128 GB

Velký test deseti paměťových karet SD a microSD s kapacitou 128 GB

Michal Maňák

Michal Maňák

30. 11. 2022 08:30 29

Seznam kapitol

1. Úvod, metodika 2. Kingston Micro SDXC Canvas React Plus 3. Kingston SDXC Canvas Go! Plus 4. SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-II 5. SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I 6. SanDisk Extreme PRO microSDXC UHS-I
7. SanDisk Extreme 8. Verbatim Premium microSDXC 9. Transcend UHS-I microSD 300S 10. Samsung PRO Plus 11. Samsung EVO Plus 12. Tabulkové porovnání, závěry

Důvodů, proč si pořizovat paměťovou kartu, ubývá. V mobilech už je výrobci vidí neradi, popularita digitálních fotoaparátů zažívá pořádný sešup a těch pár lidí, co s sebou na sport vozí GoPro nebo nějakou jinou outdoorovou kameru, popularitu karet nezachrání. Pokud však mezi těch pár výjimek patříte, nebo uvažujete o kameře do auta, mohl by se vám test paměťových karet hodit.

Reklama

Proč vlastně testovat? Paměťové karty mají poměrně přesné značení, co se týče jejich velikostí a rychlostí. Do 2 GB mluvíme o kartách SD, do 32 GB SDHC, do 2 TB se používá označení SDXC a pokud byste narazili na kartu s kapacitou do 128 TB, bude na ní pravděpodobně napsané SDUC. Stranou pak stojí karty SDIO, které svému hostitelskému zařízení propůjčují technologie místo úložiště.

U podporované rychlosti je značení komplikovanější. Nejprve se karty označovaly v násobcích rychlostí mechaniky CD-ROM (150 kB/s).  Následně vnziklo řazení do tříd, kdy Class 2 stíhala sekvenční zápis rychlostí minimálně 2 MB/s, Class 4 uměla 4 MB/s a tak dále až do třídy 10.

Jak rychlosti rostly, přestalo rozdělení do tříd stačit a přikročilo se k tzv. třídám UHS (Ultra High Speed), kdy číslo udává v desítkách MB/s minimální rychlost zápisu. UHS3 tak dokáže data ukládat tempem 30 MB/s.

Takové rychlosti postačují při nahrávání videa ve 4K, ale pro vyšší datové toky už ani to stačit nemusí. Možná i proto třetí způsob značení už indikuje i očekávané použití: video. I Video Speed Class se však drží zažité kombinace písmene a rychlosti. V10 symbolizuje zápis 10 MB/s, nejvyšší používaná rychlost je pak V90, která analogicky zvládá 90 MB/s.

 Velký test deseti paměťových karet SD a microSD s kapacitou 128 GB
i Zdroj: Pctuning

Aby však situace nebyla příliš přehledná, je třeba koukat i na rozhraní, kterým karta komunikuje se zařízením. U karet SD a microSD potkáte buď UHS-I či HS s jednou řadou pinů, nebo UHS-II a UHS-III, které mají dvě řady pinů. Takové karty jsou použitelné ve čtečce podporující pouze UHS-I, ale nedosáhnou maximální rychlosti. Nejrychlejší je aktuálně rozhraní SD Express s přenosovou rychlostí až 3 938 MB/s (se dvěma linkami PCIe 4.0)

Posledním, a pro většinu uživatelů nejméně podstatným parametrem, je Application Class A1 a A2, které značí počet input a output operací, které karta stihne za sekundu – to je zásadní, zejména pokud má karta fungovat coby paměť pro programy, aplikace a všeobecně pro případy, kdy je zásadní rychlý přístup k náhodným a nijak objemným datům.

Application Class A1 je definována minimálně 1500 IO/s při náhodném čtení a 500 IO/s při náhodném zápisu, třída A2 pak musí zvládat 4000 IO/s při čtení a 2000 IO/s v zápisu.

Jak si ale ukážeme, ne všechny karty deklarovaným údajům dostály. Nikoli ojedinělě se stalo (a pro některé značky u všech testovaných karet), že paměťovka dosáhla jen lehce nadpolovičního výkonu slibovaných parametrů.

Metodika měření

Nejprve pár slov k metodice měření, použitému hardwaru a aplikacím. Každá karta proběhla čtyřmi měřeními. Na PC sestavě jsem výsledky v konzistenci se staršími testy použil měřící utilitky CrystalDiskMark ve verzi 8.0.4 a ATTO Disk Benchmark 4.00.0f2. Test v mobilním telefonu pak probíhal na telefonu Samsung Galaxy S20+ s Exynosem 990 skrz připojenou modulární čtečku Kingston Workflow Station, počítejte však s tím, že čísla naměřená přímo v telefonu se mohou lišit.

O samotné měření se postarala appka SD Card Test od Zoltána Pallagiho. Dříve používanou aplikaci A1 SD Bench si karty taky vyzkoušely, ale jen pro srovnání s první jmenovanou, která zobrazuje detailnější metriky.

Defaultní nastavení Crystal Disk Mark:

 Velký test deseti paměťových karet SD a microSD s kapacitou 128 GB
i Zdroj: Pctuning


Defaultní nastavení ATTO Disk Benchmark:

 Velký test deseti paměťových karet SD a microSD s kapacitou 128 GB
i Zdroj: Pctuning
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning