Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016

Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016

Dominik Liebezeit

Dominik Liebezeit

25. 2. 2016 10:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Testovací sestava a použitá metoda 3. SanDisk microSDXC Ultra Android Class 64 GB 4. LTLM microSDXC 64 GB Class 10 5. ADATA Premier microSDXC 64 GB UHS-I 6. Samsung micro SDXC 64 GB Class 10 EVO 7. Samsung micro SDXC 64 GB Evo Plus 8. Kingston Micro SDXC 64GB UHS-I U3 
9. SanDisk MicroSDXC 64GB Extreme UHS-I U3 10. Samsung micro SDXC 64GB PRO Plus 11. SanDisk Micro SDXC 64GB Extreme Plus UHS-I 12. Porovnání sekvenčního čtení 13. Porovnání rychlosti sekvenčního zápisu 14. Počet operací za sekundu 15. Závěr

Přinášíme vám velký srovnávací test paměťových karet micro SDXC s kapacitou 64 GB. V testu se podíváme na rychlost sekvenčního čtení/zápisu, a také na rychlost náhodného přístupu. Spíše než konstatování, která karta je lepší nás bude zajímat použitelnost v jednotlivých zařízení jako jsou kamery nebo mobilní telefony.

Reklama

Ještě než se do samotného testování pustíme, pojďme si říct něco o paměťových kartách obecně. Paměťové karty Secure Digital (SD) představila Secure Digital Association (SDA) v srpnu 1999. Jednalo se o konkurenta v té době rozšířených MultiMediaCard (MMC).

MMC karty oproti SD nabízely větší maximální kapacitu (128 GB), SD karty ale nabídly lepší design (karta má specifický ořez, není možné ji dát do zařízení obráceně jako MMC kartu), má hlouběji zalisované kontakty (je tedy menší pravděpodobnost, že přijdou do kontaktu s prsty) a hlavně nabídla větší přenosové rychlosti.

Paměťové karty SD měly limit kapacity 2 GB, což postupem času přestalo stačit, proto bylo potřeba přijít se změnou. Ta přišla v roce 2006, kdy SDA představila nový standard SDHC. SDHC karty nabídly podstatně zvýšenou kapacitu, umožňovaly výrobu karet s kapacitou až 32 GB a chlubily se také až dvojnásobnou přenosovou rychlostí oproti standardu SD (až 25 MB/s).

Vzhledem ke stále zvyšujícím se nárokům na velikost karet byl v roce 2009 představen zatím poslední standard SDXC ve verzi 3.0. Verze 3.0 přišla s technologií Ultra Hight Speed (UHS), která umožnila přenos od 50 MB/s do 104 MB/s při čtyřech vláknech. Zatím poslední revizí je standard 4.0 spolu s UHS-II umožňující rychlost 156 MB/s až 312 MB/s. Ten pro své fungování ale potřebuje dodatečné piny.

Secure Digital (zdroj)
i Zdroj: PCTuning.cz
Secure Digital (zdroj)

  

Jak vybrat správnou kartu?

Při pořizování první paměťové karty můžete být zmateni značením karet. Spolu s tím, jak se karty stále více používaly k záznamu videa s vyšším rozlišením, se pozornost začala přesouvat spíše k rychlosti karet než k jejich kapacitě. A tak výrobci začínali používat označení rychlostních tříd. Objevují se tak označení jako „Class 2“, „Class 4“, „Class 10“ apod., přičemž číslo vždy značí minimální rychlost zápisu při sekvenci. Class 2 tak označuje minimální sekvenční rychlost zápisu 2 MB/s, Class 4 4 MB/s atd.

Sekvenční zápis je takový, kdy zařízení zapisuje větší souvislý blok dat, např. video, fotka atd. Na opačném konci stojí náhodný přístup, kdy zařízení přistupuje k většímu množství menších dat. Takové čtení je daleko pomalejší než to sekvenční, proto se jím výrobci moc rádi nechlubí, přesto je v některých zařízeních daleko důležitější než čtení sekvenční.

Řeč je například o mobilních telefonech, kde většina z nás používá paměťovou kartu stejně jako jakýsi pevný disk, na který ukládá aplikace a z něhož je také spouští. Od náhodného  přístupu se totiž odvíjí rychlost IOPS (Input/Output per second) a ta je přímou úměrná rychlostí, s jakou vám například telefon dokáže spustit aplikaci apod.

Někteří výrobci přímo deklarují určitou rychlost sekvenčního čtení, na kartě pak můžete najít třeba údaje jako „up to 95 MB/s“, ovšem s alibistickým „až“.

Občas se také můžete setkat s označením rychlosti např. „633x“. Toto označení už mladším ročníkům asi moc neřekne – nazývá se „x commercial rating“ a představuje rychlost zařízení vzhledem k základní rychlosti CD-ROM – tedy 150 KB/s. Například naše označení 633x tak bude představovat rychlost sekvečního čtení 633 × 150 KB /s.

Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016
i Zdroj: PCTuning.cz

  

Protože na rychlosti záleží

Při výběru karty je zásadní položit si otázku, na co budu kartu potřebovat. Kupuji ji do kompaktního rodinného foťáku? Do zrcadlovky? Budu fotit ve vysokém rozlišení a v sekvencích? Na drobných nuancích záleží. Pokud například vím, že budu fotit převážně svatby či jiné společenské akce, je pro mě zásadní rychlost čtení karty, neboť pravděpodobně budu přesouvat velké množství RAW dat mezi počítačem a kartou. Naopak pokud se chystám fotit sport, pak chci kartu s co nejrychlejším zápisem. S pomalou kartou býste místo této fotky po sérii snímků...

Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016
i Zdroj: PCTuning.cz

  

...mohli mít jen tohle, protože se foťák po pár fotkách na dlouho zachroustal.

Velký srovnávací test - paměťové karty 64 GB micro SDXC 2016
i Zdroj: PCTuning.cz

  

To jsou fotky, ale co videa? Dnes už i levné mobily natáčí video ve FullHD rozlišení, standardem se pomalu stává záznam ve 4K. Zde je ještě větší důraz na rychlost zápisu paměťové karty. Vezmeme-li si například takovou GoPRo Hero 4 – dle výrobce zvládá natáčet video ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Výrobce doporučuje použít paměťovou kartu minimálně kategorie „Class 10“.

Bylo by fajn zajít do obchodu, podívat se do regálu, najít kartu s takovým označením a s klidným svědomím zakoupit. Bohužel realita je jiná. Výrobce nám tímto označením říká, jakou minimální rychlost zápisu karta zvládne při sekvenčním zápisu. Je ale 10 MB/s pro video ve vysokém formátu dostačující? To záleží na vaší kameře, potažmo kvalitě (bitrate) natáčeného obrazu. Pro zmiňovou GoPro Hero 4 rozhodně 10 MB/s dostačující není. Mezi jednotlivými kartami "Class 10" jsou navíc obrovské rozdíly. Jedna karta může nabídnout sekvenční zápis 10 MB/s, zatímco jiná klidně 80 MB/s. Sami se o tom přesvědčíte v našem testu. Při výběru vhodné karty, tak bohužel nezbývá nic jiného, než se na každou kartu podívat individuálně a zjistit si (třeba z našeho testu), jak rychle dokáže reálně pracovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama