velky-test-joysticku-cast-treti-saitek
PCTuning Článek

Velký test joysticků - část třetí - Saitek

Michal Učeň
Michal Učeň
15. 1. 2006 00:00 10 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Saitek ST90 Stick 2. Saitek ST290 Pro 3. Saitek Cyborg Evo 4. Saitek Cyborg Evo Force 5. Závěr testu

Je tomu už hezkých pár týdnů, kdy jsme se věnovali sérii testů joysticků a slíbili jsme vám, že se kromě Logitechu a dalších méně známých značek podíváme také na konkurenční Saitek. Ten se ovladačům na hry věnuje už pěknou dobu a z jeho továrny se na náš řítí stále nové a nové produkty. V dnešní recenzi se podíváme hned na čtyři kousky.

Reklama
Reklama

První krůček k současnému designu joysticků Saitek byl právě ST290. Názvem navazující model na ST90 je ve své podstatě dost jiný, alespoň tvarově.

Popis a obsah balení

Saitek nezachoval "válcové" balení jako u ST90 a sáhl po osvědčené krabici s papírovou výztuží.

Uvnitř balení nenajdete ani instalační CD, ale vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduchý joystick s běžnými funkcemi, není to potřeba. Operační systém si s ním poradí jako s běžným joystickem a všechna tlačítka i osy fungují bezproblémově.

Zpracování a popis

Designově ještě ne tak převratný tvar jako u nastupujících modelů řady Cyborg Evo je univerzální pro praváky i leváky. Dominantním materiálem je opět plast převážně černé barvy se stříbrnými doplňky. Základna je vytvarována do slušné plochy a až na přední stranu udrží joystick stabilní i při prudkých pohybech.

Zajímavou novinkou je nastavitelná podpěrka pod ruku ve spodní části páky, která se snadným vyšroubováním šroubku překlopí na druhou stranu nebo výškově nastaví podle velikosti vaší ruky.

Na základně nejsou žádná tlačítka, takže si budete muset vystačit s těmi co jsou na páce. Celkem jich je šest plus osmisměrný klobouček a páka regulace rychlosti. Páka má také funkci směrového kormidla.

Nižší cena a v důsledku toho slabší provedení je vidět nejen na počtu tlačítek, ale také možnosti nastavení. Na hlavici ubyly dva regulační šroubky a tak vám nezbývá než se spolehnout na defaultní nastavení výrobce.


- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -

Rychlostní páka má přiměřený odpor a na každý pohyb je velmi citlivá. Na následující fotografii je dobře vidět mírné nahnutí páky dopředu a černě zbarvené primární tlačítko.

Ze spodní strany stojí za zmínku protiskluzové nožky a nešťastný schodek v přední části, který má za příčinu překlápění joysticku při prudkých pohybech páky dopředu.

Rychlostní páka je pod rukou ovládající hlavní páku ale díky svému tvaru je z obou stran dobře dostupná.

Jako uchycení mezi základnou a pákou je použita silná pružina. Ve středu je odpor největší a po pohybu do některé ze stran postupně slábne, což není ideální pro plynulý a jistý pohyb. Jednoduše řečeno někdy nevíte, co od páky můžete čekat a chce to pár dní používání než si budete přesně jisti.

Vzhledem k dobré ceně jistě oceníte osmisměrný klobouček, který použijete třeba na pohledy do stran nebo zaměřování. Ostatní tlačítka mají dobrou citlivost a pokud si správně nastavíte opěrku pod ruku, jsou i pro prsty dobře dostupná.

Zpracování je sice pěkné a plasty dobře zahlazené, ale od modelů vyšší třídy je na první pohled vidět, že "něco chybí".


- Kliknutím na fotografii ji zvětšíte -

Joystick v praxi

V simulátorech je joystick jako ve svém živlu. Přes svou slušnou cenu je dobrou variantou za konkurenční modely, které nemají možnost přizpůsobení se levákům. Tlačítek rozhodně není dostatečný počet, a tak se na ovládání musí podílet i klávesnice, pokud tedy zrovna nehrajete na joysticku simulátory aut nebo některé jednoduché simulátory zaměřené spíše na zábavu než skutečnou simulaci.

Zhodnocení

Saitek ST290 je joystick pro leváky i praváky s obstojnými vlastnostmi, průměrným počtem tlačítek a vynikající cenou 849 Kč s DPH. Směrové kormidlo, rychlostní páka a univerzálnost jsou předními vlastnostmi tohoto kousku a jistě najde oblibu u "rekreačních" hráčů simulátorů, kteří si na realitu až tak nepotrpí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning